Güncel Otomobil Haberleri

Yerli ve Milli Otomobil Elektrikli Olacak!

Anadolu Grubu, Zorlu Holding ve Turkcell gibi şirketlerin ortak girişimi ile başlatılan yerli ve milli otomobil projesi ile ilgili ilk bilgiler gelmeye başladı. Yapılan açıklamaya göre milli otomobil elektrik ile hareket edecek. 

bakan-acikladi-yerli-ve-milli-otomobil-elektrikli-olacak

Türkiye’de çeşitli dönemlerde denense de bir türlü istenilen sonuca ulaşılamayan yerli ve milli otomobil ile ilgili son yıllarda hızla çalışılıyor. Anadolu Grubu, Turkcell, Zorlu Holding, BMC ve Kıraça Holding’in girişimi ile ilerleyen yerli ve milli otomobil projesinin detayları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Çalışmalar şu an için Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu adıyla devam ettiriliyor. Proje kapsamında farklı ülkelerde farklı otomobilleri inceleyen mühendisler; Türkiye şartlarına uygun, rekabetçi ve güçlü bir otomobil üzerine çalışıyor. Türkiye’nin otomobili ile ilgili duyurulan bazı satır başları şöyle:

  • Yerli ve milli otomobil elektrikli olacak.
  • Tek platform ile 3 farklı otomobil üretilecek.
  • 2019 yılında ilk prototip görücüye çıkacak.
  • 2021 yılında seri üretime geçilecek.
  • 2 yıl arayla farklı kasa tipleri duyurulacak.

Türkiye’nin Elektrikli Otomobili

turkiyenin-yerli-ve-milli-elektrikli-otomobili.jpg

Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu, üretilecek otomobilin elektrikli olacağını duyurdu. Aracın beygir gücü ya da tork gibi değerleri ile ilgili ise henüz bir bilgi bulunmuyor. Ancak aracın, benzer maliyete sahip fosil yakıtlı araçlardan hem daha güçlü hem de daha konforlu olacağı düşünülüyor. Bu düşünceye en büyük dayanak olarak ise şu ana kadar tüm dünyada üretilen elektrikli otomobillerin, rakipleri olan fosil yakıtlı araçlara göre daha güçlü olması gösteriliyor. Geleceğin teknolojisi olarak lanse edilen elektrikli otomobiller konusunda ülkemizde bir yatırım yapılması, hem gelecekte daha düşük fiyatlara otomobil satın alabileceğimiz hem de teknolojik olarak geride kalmayacağımız anlamına geliyor.

Tek Platform ile 3 Ayrı Otomobil

tek-platform-ile-uc-farkli-kasa-otomobil

Günümüzde birçok otomobil firması, tek bir platform üzerine farklı araçlar oluşturuyor. Örneğin Volkswagen Grubu’nun ünlü MQB platformu ile Volkswagen Passat, Volkswagen Golf, Skoda Kodiaq, Seat Ateca ve Audi Q2 gibi farklı segment ya da kasa tipine sahip araçlar üretiliyor. Milli otomobil girişimi de benzer bir yol izleyecek. Araçların kasa tiplerinin ise sedan, hatchback ve SUV olması bekleniyor.
Girişimin, yeni otomobili üretirken C segmentini tercih etmesi bekleniyor. Bunda Türkiye’nin en çok satan araçlarının C segmenti üyesi olması önemli bir rol oynuyor.

2019 yılı içerisinde otomobilin prototipi hazır hale gelecek ve 2021 yılı içerisinde seri üretimine başlanacak. İlk prototipin ve dolayısıyla üretilecek aracın hatchback kasa tipinde olması bekleniyor.

Otomobil satın almak istiyorsun ama hangi otomobili seçeceğine karar veremiyor musun?

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK