Güncel Otomobil Haberleri

Yeni Nesil Otomobiller ile Ev Teknolojileri Uyumlu Olacak

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte akıllı ev sistemleri ve otomobiller aynı anda kullanılabilecek. Yeni nesil teknolojiler ile kombini, otomobilini ya da çamaşır makineni aynı ekosisteme dahil edebileceksin.

yeni-nesil-arabalar-ev-teknolojileri-ile-uyumlu-olacak

Yeni nesil teknolojiler ile birlikte neredeyse kullandığımız her ürün akıllı hale geliyor. Halihazırda telefon, televizyon, süpürge, kombi, ışıklandırma, çamaşır makinesi gibi çok sayıda cihazımız akıllı. Yeni nesil denen ve geleceğin ev teknolojileri olan ev içi yardımcı ya da asistan olarak adlandırılan farklı sistemler ise bu tür cihazlara sesli olarak bağlanabilmemizi sağlıyor. Şu an için önde gelen sesli asistan ise Amazon’un piyasaya sürdüğü Echo. Cihaz dışarıdan bakıldığı zaman bir Bluetooth hoparlöre benziyor ve aslında bu işleve de sahip. Cihaz ile akıllı telefon eşleştirildikten sonra ev içerisinde yer alan birçok cihaz kontrol edilebiliyor. Tabii ki bu cihazların uyumlu olması şart. Otomobiller ise yeni yeni bu sistemlere kavuşuyor.

Otomobillerin Akıllı Geleceği Nasıl Olacak?

amazon-echo-ve-otomobiller

Kaynak

Otomobillerin çok uzun olmayan bir süre içerisinde otonom, yani sürücüsüz olacağı söyleniyor. Teknoloji şirketleri yıllardan beri otonom otomobilleri geliştiriyor ve ilk örnekleri yavaş yavaş görücüye çıkmaya başlıyor. Otonom otomobiller kendi başlarına hareket edebilmek ve sürücünün komutlarını yerine getirebilmek için telefonlara yüklediğimiz uygulamalara benzer bir yapı kullanıyor. Bu sayede de otonom otomobiller ile akıllı asistanların etkileşim içerisine gireceği belirtiliyor. Peki, bunun senin için nasıl bir yararı var?

Akıllanan Ev, Ofis ve Otomobiller

akillanan-ev-ofis-ve-arabalar

Nesnelerin internete bağlanabilmesi ve akıllı hale gelmesi ile artık her şey konuşarak halledilebiliyor ve zamandan tasarruf sağlanıyor. “Neler yapılabilecek?” ise akla gelen ilk soru oluyor. Evden çıkmadan önce akıllı asistanlar yardımı ile aracın evin kapısına gelmesi sağlanabilecek. İsteyen kullanıcılar ev asistanı yardımı ile otomobil, ev ya da ofisinin klimasını etkinleştirebilecek ve hava durumuna göre asistanın klimayı kontrol edebilmesini sağlayacak. Örneğin “Hava 27 derecenin üzerinde ise araca, ofise ya da eve yaklaştığım zaman klimayı çalıştır!” denilebilecek. Sesli asistanların bir başka yardımı ise araçları herhangi başka bir noktaya gönderirken ortaya çıkıyor. Dünya üzerinde en yaygın taşımacılık ağlarından birine sahip olan Uber, otonom araçlar ile para kazanılacağını duyurdu. Sistem işleyişi ile ilgili birkaç bilgi şimdiden paylaşıldı. Otonom aracına ihtiyaç duymadığın zaman, araç Uber üzerinden taşımacılık hizmeti verecek ve para kazanacak. Biraz daha uzun gelecekte ise aracı dilediğin zaman ev asistanı ile taşımacılık hizmetine dahil edebileceğin düşünülüyor.

Akıllı Teknolojiler ile Yapılabileceklere Birkaç Örnek

akilli-teknolojiler-ile-yapilabileceklere-ornekler

Otonom araç teknolojisi ve sesli asistanlar marifeti ile yapabileceklerine birkaç örnek daha verelim. Mesela kişisel takvimini sesli asistana işleyebiliyor ve böylece günlük işlerini öğrenebiliyorsun. Sistemin gelişmesi ile birlikte, programına göre aracın tam zamanında kapında seni bekliyor olacak. Yani komut vermene bile gerek kalmayacak. Çocuklarını araban alacak ya da alışverişe gitmen gerektiğini araban markete yaklaştığı zaman öğreneceksin. Gelecek aslında beklediğinden çok daha akıllı ve teknolojik olacak. Şu an için bazı araçlar ile ev teknolojileri birleştirilebiliyor. Ancak hem üst seviye araçların hem de akıllı ev maliyetinin yüksek olması nedeniyle kısa sürede yaygınlaşmayacakları tahmin ediliyor.

Otomobille ilgili aklında ne soru varsa cevabı bu forumlarda seni bekliyor.

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK