Otomobil Sahiplerine Özel

Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır? Markalar Nasıl Hesaplıyor?

Yakıt tüketimi nasıl hesaplanır? Yakıt tüketimi hesaplanırken nelere dikkat edilmeli? Yakıt tüketimi hesaplanırken yardımcı olacak uygulamalar hangileri? Tüm bu soruların cevaplarını, yazımızda senin için ayrıntılı bir şekilde inceledik. 

Markaların yayımladığı yakıt tüketimi değerleri ile seninkiler çoğunlukla uyuşmuyor. İnsanlar genellikle markaların kendilerini kandırmak için böyle bir yol izlediğini düşünüyorlar ama işin aslı oldukça farklı ve ilgi çekici. Şaşırmış olmalısın. Bir an için aklından “Benim otomobilin kataloğunda ne yazıyordu?” diye düşünmeye ve şu an karşılaştığın yakıt tüketimi değeriyle kıyaslamaya başladın. Markaların yakıt tüketimi hesaplarken nelere dikkat ettiğini ve senin nasıl hesaplayacağını anlatmaya başlıyoruz. Lütfen sıkı dur ve gözlerini yazımızdan ayırma!

Büyük ihtimalle Demokles’i ve ünlü hikayeyi duymuşsundur. Bilmeyenler olabilir. O nedenle biz yine de anlatalım. Bir zamanlar bir kral ve onun yanından ayırmadığı Demokles adında bir adam varmış. Üzgün ve somurtkan bir görüntü çizen krala günlerden bir gün Demokles, somurtmasının nedenini sormuş. Kral durumu anlatamamış ve Demokles’i yerine geçirmeye karar vermiş. Demokles, kralın yerine geçince oldukça mutlu olmuş ve eğlendiği sırada tepesinde bir kılıcın asılı olduğunu görmüş. Demokles kılıcı olarak geçen değişimin kökeni bu eski Yunan efsanesinden geliyor. Markaların üzerinde de aldıkları kararlar ile Demokles’in kılıcına benzeyen bir çok kurum bulunuyor. Ülkemizin içerisinde bulunduğu kıta olan Avrupa’da ise Euro normları gibi birçok farklı düzenlemeye imza atan Avrupa Parlamentosu adeta hikayedeki kılıç gibi markaların tepesinde duruyor. Markaların yakıt tüketimi ile senin yol bilgisayarındaki değerin farklı olmasının nedeni ise ölçümlerin özel koşullarda yapılmasıdır. Yani sandığın gibi aracı trafiğe çıkarıp orada test etmiyorlar ama tüm otomobillerin testi aynı şekilde yapılıyor. Bunlara genellikle fabrika yakıt tüketimi deniyor.

Markalar Yakıt Tüketimini Nasıl Hesaplar?

araclarin-yakit-tuketimi-nasil-hesaplanir

İstanbul gibi trafiği bol ve ev ile iş arasındaki mesafelerin uzak olduğu şehirler için yakıt tüketimini kestirebilmek bir hayli güç. Benzinli ve dizel motorların en yüksek yakıt tüketimine sahip olduğu anlar kuşkusuz araçların durup kalktıkları anlardır. İstanbul gibi şehirlerin en büyük problemi neredeyse her 2 ya da 3 dakikada bir trafiğin kilitlenmesidir. Bu iki nokta birleşince neredeyse fabrika verileri ile gerçek hayattaki yakıt tüketimi arasında %50 fark oluyor. Peki, markalar şehir içi yakıt tüketimini nasıl hesaplıyor?

Öncelikle gerçekten düzgün asfalt üzerinde hesaplama yapılıyor. Bu hem hız hem de yakıt tüketimini etkiliyor. Örneğin; çok fazla çukurun olduğu bir yolu düşün. En basit anlatımla tekerlek çukurlar nedeniyle fazladan tur ya da patinaj yapar. Bu da senin fazladan yakıt tüketmene neden olur. Fabrikalar düzgün asfalt kullanarak bunun önüne geçiyor. Test edilecek araçların 3000 kilometre mesafe kat etmiş olması gerekiyor. Öncelikle araç “soğuk motor” olarak tabir edilen noktadan başlatılıyor. Yani uzun bir süredir çalışmamış halde oluyor. Daha sonra start veriliyor ve motor çalıştırılıyor. İlk olarak araç hareket ettirilmiyor ama motorun devir yapması sağlanıyor. Yani araç rölantide çalışıyor. Daha sonra araç ani olarak hızlanıyor, yavaşlıyor ya da motor çalışırken duruyor. Test sırasında 3976 metre kat ediliyor. Başka bir deyişle 4 kilometre boyunca araç çeşitli şekillerde çalışıyor ve hız saatte 50 kilometreyi geçmiyor. Sonuç olarak karşınıza kataloglarda gördüğünüz şehir içi yakıt tüketimi çıkıyor.

yakit-tuketimi-hesaplama

Yakıt tüketimi testlerini iki aşamalı olarak düşünebilirsin. Birincisi az önce anlattığımız şehir içi yakıt tüketimidir. Diğeri ise şehir dışı yakıt tüketimi olarak adlandırılan kısımdır. Şehir dışı tüketim de araç “sıcak motor” ile başlıyor. Yaklaşık 4 kilometre boyunca kullanılıyor ama çok fazla hız değişikliği gerçekleşmiyor. Hız ortalama saatte 63 kilometre oluyor. Her iki mesafe ve hız ortalamasını aldığın zamansa genel yakıt tüketimine ulaşıyorsun. Peki, markaların yakıt tüketimine ulaşmak mümkün mü? Özellikle İstanbul’da markaların ön gördüğü yakıt tüketimine ulaşmak bir hayli zor ama dikkatini çekeriz sadece zor. Bu değerlere ulaşabilmek için yapman gerekenlerin birkaçı şöyle:

  • İlk önerimiz tahmin edebileceğin gibi bakım yaptırmak. Örneğin; yetkili servisler otomobilinin tüm pistonlarının verilerine ulaşılabiliyor. Eğer bir piston istenilen gibi çalışmıyorsa yakıt tüketimi bir hayli artacaktır.
  • Lastik basıncını düzenli olarak kontrol etmelisin.
  • Aşırı hız yapmamalısın.
  • Son önerimiz ise en az diğerleri kadar kritik ama bazı kullanıcılara garip geliyor. Depoyu ne tam dolu ne de boş bırakmalısın. Her iki durumda da otomobil daha fazla yakıt tüketiyor. Örneğin; yakıt tüketimi testleri en iyi sonucun alınabilmesi için %90’ı dolu depo ile gerçekleştiriliyor

Yakıt Tüketimi ile İlgili Şehir Efsaneleri

    yakit-tuketimi-ile-ilgili-yanlis-bilinenler

Markaların yakıt tüketimini hesaplarken yaptığı testler ile ilgili birçok şehir efsanesi bulunuyor. Bunların başında her ülkenin testlerinin başka olduğu gibi bir ifade var. Twitter ya da Facebook gibi sosyal paylaşım ağlarında markaların tanıtımlarının altına, “siz bu kadar diyorsunuz ama ben şu kadar yakıyorum. Şu ülkenin markası daha dürüst” gibi hangi mantıkla yazıldığı belli olmayan yorumlar bulunuyor. Aşağı yukarı her kıta ya da bölgede farklı testler uygulanıyor. Örneğin; KIA’nın sedan otomobillerinden 2017 model Rio’nun Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye’de yayınlanan yakıt tüketimi verileri arasında yaklaşık olarak 1 litrelik fark bulunuyor. Bunun nedeni Kuzey Amerika standartları ile Avrupa standartlarının farklı olmasıdır. Yani herhangi bir marka ya da modelin Türkiye ve ABD yakıt tüketimi değerlerini incelersen aynı sonuca ulaşırsın. Türkiye için bütün testler aynı olduğuna göre yapman gereken ilk şey otomobillerin kağıt üzerindeki yakıt tüketimlerini karşılaştırmaktır. Bu değerlere ulaşamayacak olsan bile testlere göre bir araç diğerinden fazla yakıyorsa gerçek hayatta da daha fazla yakacaktır.

Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

yakit-tuketimini-hesaplama-yontemleri

Yaşları biraz büyük olanlar ile otomobil muhabbeti etmeye başladığın zaman “Araba kaç kuruş yakıyor?” gibi bir soru ile karşılaşabilirsin. Günümüzde yakıt tüketimini genellikle 100 kilometre de harcanan benzin ya da motorine göre ifade ediyoruz. Yakıt tüketimi hesaplamak için birçok farklı yol bulunuyor. Bunları kısaca senin için kısaca anlatalım. İlk ve en basit yöntem kağıt kalem kullanmak. Yapman gereken aldığın benzin ya da mazotun fiyatını ve o an olduğun kilometreyi bir köşeye yazmak. Örneğin; 1200 kilometrelik bir aracın var ve 100 liralık benzin aldın. Aracının benzin göstergesi tekrar aynı seviyeye geldiğinde kilometre sayacı da 1500 kilometrede olsun. Aracının kilometre de 33 kuruş benzin yakıyor demektir.

Bu tabii ki aracında yol bilgisayarı olmayanlar ya da yol bilgisayarıyla hatalı veriler aldığını düşünenler için uygun bir yöntemdir. Bir diğer yöntem ise yol bilgisayarında yazan 100 kilometrede yakılan benzin ya da motorini alınan litre fiyatı ile çarpmak ve 100’e bölmektir.

Yakıt Hesaplama Programları

Günlük yaşamımızın artık neredeyse tamamında internet ve akıllı telefonları kullanıyoruz. Akıllı telefonlar elbette yakıt tüketimini hesaplama konusunda da bizlere yardımcı oluyor. Apple marka telefonlar için “Yakıt Günlüğü” adlı uygulamayı; Android işletim sistemlerine sahip telefonlar içinse “Fuel Maneger” adlı uygulamayı öneriyoruz. Uygulamaları telefonuna yükledikten sonra yapman gereken tek şey ise kutucukları sırayla doldurmak ve yakıt tüketiminin hesaplanmasını beklemektir.

Akaryakıt Fiyatları

Bu kadar yakıttan bahsettik. Yakıt fiyatlarını ihmal etmek olmaz. Dünya üzerinde petrol fiyatları dolara endekslidir. Bu nedenle benzin ve motorin fiyatları da doların hareketlerine göre belirleniyor. Shell, Opet, Petrol Ofisi ve Alpet’in ortalama yakıt fiyatlarını takip ederek hangisin daha uygun olduğuna karar verebilirsin.

Otomobil satın almak istiyorsun ama hangi otomobili seçeceğine karar veremiyor musun?

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK