Otomobil Sahiplerine Özel

Uzun Yol Öncesi Araç Bakımında Dikkat Etmen Gerekenler

Bayramda ya da diğer tatillerde uzun yola çıkmadan önce aracını baştan sona kontrol etmen ve olası sorunların önüne geçmen gerekiyor. Uzun yol öncesi araç bakımında dikkat etmen gereken her şeyi senin için derledik.

uzun-yol-oncesi-arac-bakiminda-dikkat-etmen-gereken-noktalar

Otomobiller diğer eşyalarımız gibi kullanıldıkça yıpranıyor. Bu nedenle de motor tiplerine göre periyodik bakımlara tabi oluyorlar. Benzinli otomobiller 15 bin, dizel otomobiller ise 10 bin kilometre ya da 1 yıl sonunda bakıma girmek zorunda. Tabii bunlar ideal süreler, çünkü aracın ile uzun yola çıkacaksan bakım takvimini değiştirmen gerekiyor. Uzun yola çıkmadan önce motor, yürür aksam, lastik ve akü gibi kritik noktalara dikkat etmen gerekiyor.

İlk Sırada Motor Bakımı

uzun-yol-icin-motor-bakimi

Uzun yollarda araçlar çoğunlukla şehir içerisinde ulaşılamayan süratlere ulaşıyor. Hal böyle olunca da o ana kadar hiç karşılaşılmayan sorunlarla yüz yüze kalınabiliyor. Bu nedenle uzun yola çıkmadan önce ilk olarak aracının motorunu ve çevre ekipmanlarını kontrol ettirmen gerekiyor. Motor suyu ya da yağının istenilen seviyede olup olmadığı, kılavuz yardımı ile kontrol edilebiliyor. Yani sen de rahatlıkla aracının yağını ve suyunu kontrol edebilirsin, ama supap gibi kritik parçalar için teknik servisin yolunu tutman gerekiyor.

Dizel ya da benzinli fark etmeksizin motorlar oldukça karmaşık mekanizmalara sahiptir. Krank mili, supaplar, yakıt pompası ve pistonlar saniyeler içerisinde onlarca hareket yaparlar. Eskiden herhangi bir bakımda aracın motoru tamamen açılır ve parçalar tek tek kontrol edilidi. Günümüzde ise araç içerisinde yer alan çip vasıtasıyla motorun düzgün çalışıp çalışmadığı yetkili teknik servis görevlileri tarafından kolaylıkla görülebiliyor. Herhangi bir volan, supap ya da piston istenildiği gibi çalışmıyorsa motor açılıyor ve gerekli düzenlemeler yapılıyor. Bunun dışında debriyaj kabiliyeti gibi meseleler de teknik servis çalışanları tarafından kontrol ediliyor.

Güvenliği İhmal Etme

guvenligi-ihmal-etme

Araç güvenliği denildiği zaman akla ilk olarak fren geliyor. Aracınla uzun yola çıkmadan önce frenleri kesinlikle kontrol ettirmelisin. Teknik servis çalışanları ilk olarak balataların boyutlarını ölçüyor ve erime seviyesini kontrol ediyor. Eğer aracın balataları kabul edilebilir sınırın altında ise değiştiriliyor. Daha sonra da fren mesafesi ölçülüyor. Bunun dışında güvenliğiniz için süspansiyon gibi güvenlik adına olmazsa olmaz parçalara göz atılıyor. 

Lastiklerin Uzun Yola Dayansın

lastikler-uzun-yola-dayansin

Araç lastiklerinin üzerinde gördüğün kanallara “diş” deniyor. Lastiğin kullanılacağı mevsime göre diş sayıları ve derinliği değişiklik gösteriyor. Neredeyse tüm lastik markaları, lastik ölçümleri için kart şeklinde dizayn edilmiş cetveller üretiyor. Herhangi bir markanın cetvelini kullanıp lastiğin diş derinliğini kontrol edebilirsin ya da yetkili teknik servisten lastik ölçüm talep edebilirsin. Son olarak uzun yola çıkmadan önce lastik basıncını kontrol etmeli ve gerekirse benzin istasyonlarında aracının lastiklerine hava takviyesi yapmalısın.

Konfor İçin Klimalara Bakılmalı

Uzun mesafe kat ederken hava şartlarına uygun bir şeyler giymek pek mümkün olmuyor. Bu nedenle de klimalar özel bir öneme kavuşuyor. Yetkili teknik servis bakımı sırasında klimanın filtreleri, suyu, hortumları ve elektronik devleri de kontrol ediliyor. Bunun dışında konforu sağlayan bir diğer faktör olan bilgi ve eğlence ekranı ya da radyonun da kontrolünü yaptırmanda fayda var. Uzun yolda sessizlik ve dünyadan bihaber kalmak iyi gelmeyebilir.

Akü Dolu Olsun

Aracın ve içerisinde yer alan neredeyse tüm elektronik aletlerin çalışabilmesi için aküye ihtiyaç duyuluyor. Akü kontrolü için teknik destek almana gerek yok. Sadece marşa basman yeterli. Aracın normalde çıkarttığı sesten çok daha az ve cılız bir ses geliyorsa akü bitmeye yakın demektir. Böyle bir durumla karşılaşırsan akü değişikliği için yetkili servise gitmen gerekiyor.

Otomobille ilgili aklında ne soru varsa cevabı bu forumlarda seni bekliyor.

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK