Güncel Otomobil Haberleri

Trafik Sigortası Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Zorunlu trafik sigortası ve kasko hakkında ihtiyaç duyabileceğin tüm bilgileri senin için derledik. Aracın için trafik sigortası ya da kasko yaptırmadan önce yazımızı okuyabilirsin.

arac-trafik-sigortasi

Genel olarak otomobillere uygulanan iki farklı sigorta türü bulunuyor. Bunlardan ilki “Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası” ya da kısa adıyla trafik sigortasıdır. Diğer sigorta ise “Kara Taşıtları Sigortası” ya da kısa adıyla kaskodur. Her iki sigortanın da çeşitli farkları ve kapsamları bulunuyor. Trafik sigortası ve kasko ile ilgili aklına gelen tüm soruların cevaplarını yazımızın içerisinde bulabilirsin.

Trafik Sigortası Nedir?

trafik-sigortasi-nedir-ne-kadar

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile hayatımıza giren trafik sigortası, herhangi bir kaza durumunda karşı tarafa vereceğiniz zararı, duruma göre tamamen ya da kısmen karşılıyor. Sık sık duyulan “Trafik sigortası yaptırmak zorunda mıyım?” sorusunun cevabını da burada netleştirmiş olalım. Evet, trafik sigortası yaptırmak zorundasın.

Kasko Nedir?

İtalyanca “casco” sözcüğünün Türkçeleşmesi ile kullanılmaya başladığı düşünülüyor. Kasko, kazaya karıştığın zaman arabanda oluşan hasarın karşılanmasına yarıyor ve isteğe bağlı olarak yapılıyor.

Trafik Sigortası ile Kasko Arasında Ne Fark Var?

İki farklı araç sigortası çeşidi olan kasko ile trafik sigortası genellikle karıştırılıyor. Kasko, kaza nedeniyle oluşacak herhangi bir problemde aracının masraflarını karşılarken trafik sigortası ise karşı tarafın aracında oluşan hasarlarla birlikte yaralanma gibi durumlarda doğacak masrafları da karşılıyor. Bir diğer fark ise kaskonun isteğe bağlı, trafik sigortasının ise zorunlu olması. Tabii eğer kasko ve trafik sigortasını aynı anda yaptırırsan arabanı neredeyse tüm olaylardan doğacak masraflara karşı korumuş olursun.

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası Nedir?

trafik-sigortasi-yaptirmamanin-cezasi-nedir

Trafik sigortası yaptırılmayan arabaların trafiğe çıkması yasak. Eğer trafik sigortası yaptırılmadan trafiğe çıkılırsa polis tarafından ceza kesiliyor. Ayrıca TÜVTÜRK muayenesinden de trafik sigortası olmadan geçilemiyor. Geçmişte trafik sigortası poliçesinin araç içinde bulundurulması zorunluydu, ama günümüzde polisler doğrudan plaka üzerinden sorgulama yapılabiliyor.

Trafik Sigortası Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Trafik sigortası fiyatları belirlenirken kaza geçmişi değerlendiriliyor. Bunun dışında sigorta şirketleri arasında da fiyat farkları bulunuyor. Trafik sigortasının alt limitiyle üst limiti bulunuyor ve bu limitler de 1, 4 ve 7 şeklinde basamaklarla ifade ediliyor. Dilersen yakından bakalım:

  • 1. basamakta yer alan araç sahiplerini sık sık kaza yapanlar oluşturuyor ve daha yüksek sigorta ücretleri isteniyor.
  • 4. basamak ilk defa otomobil alanları kapsıyor.
  • 7. basamak uzun süredir kaza yapmayan araba sahiplerini kapsıyor.

Basamaklar dışında yaşadığınız şehir de trafik sigortası fiyatlarını etkiliyor. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi metropoller, diğer şehirlerden 200 TL’ye kadar daha pahalı olabiliyor. Avantaj elde etmek için birden fazla sigorta şirketinden teklif alarak alt limite en yakın fiyata ulaşabilirsin.

Trafik Sigortası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, sigorta şirketlerinin üyesi olduğu resmi bir kurum. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve aracının plaka numarasını girerek zorunlu trafik sigortası sorgulaması yapabilirsin.

Trafik Sigortası Neleri Kapsıyor?

trafik-sigortasi-neleri-kapsiyor-neler-iceriyor

Trafik sigortası, ölümlü, yaralanmalı ve maddi hasarlı kazaları kapsıyor. Araç sahibinin verdiği zararlar, imzalanan poliçe üzerinde belirtilen üst limite kadar ödeniyor. Ödeme yapılırken sürücünün kusuru da ödenecek ücret konusunda etkili oluyor. Yani araç sürücüsü ne kadar kusurlu ise o kadar ödeme yapılıyor. Ayrıca trafik sigortası, manevi tazminat gibi konuları kapsamıyor.

Kısa Süreli Trafik Sigortası Nedir?

Uluslararası yolcu ve eşya taşıyan ya da geçici plakalara sahip araçlar için uygulanıyor. Bu durumlara sahip değilsen zorunlu trafik sigortası yaptırman gerekiyor.

Kasko Neleri Kapsıyor?

kasko-ile-trafik-sigortasi-farki

Kaza, yanma, terör saldırıları, doğal afetler, çalınma, yol yardımı ve hukuki koruma sigortası gibi birçok durumu kapsama seçeneği bulunuyor. Genel kasko poliçeleri olarak adlandırılan poliçelerinin büyük bir kısmında kaza, çalınma ve yanma sigortaları bulunuyor. Ancak bunun yanında ek poliçeler halinde terör saldırıları, doğal afetler ve yolcu güvenliği gibi sigorta seçenekleri de alınabiliyor. Bazı ek poliçelerin kapsamları şöyle:

Terör saldırıları: Aracında terör saldırısı sonucunda hasar oluştuysa ve yetkililer tarafından durum tespit edildiyse kasko kapsamı içerisinde değerlendiriliyor.

Yol yardımı: Birçok sigorta şirketi tarafından ücretsiz olarak karşılanan sistem ile aracın için çekici, isteğe bağlı olarak senin için ise taksi gönderiliyor.

Doğal afetler: Toprak kayması, deprem ya da heyelan gibi durumlarda kasko poliçen, aracınla ilgili kayıpları karşılıyor.

Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Kasko sözleşmelerinde özel bir indirim olarak “hasarsızlık” başlığı sunuluyor. Kasko poliçeni yaptırdıktan sonra kullanmana gerek olmayan ilk seneden sonra %30, ikinci seneden sonra %40, üçüncü seneden sonra ise %50 indirim alabilirsin. Bazı kullanıcılar ufak tefek kazalar için özellikle kasko poliçelerini bozmuyor. Bu işlemleri kendi cebinden ödeyip yıl sonunda hasarsızlık indiriminden faydalanarak kâra geçiyorlar. Yani ufak kazalar için zararı karşılarsan tavan fiyat yerine oldukça uygun bir kasko ücret elde edebilirsin.

Bulur Sigorta

Bulur.com aracılığı ile sıfır ya da ikinci el arabanı aldıktan sonra avantajlı trafik sigortası ve kasko fiyatlarından yararlanabilirsin. Bulur.com üzerinden trafik sigortası teklifi almak için “Tamamlayıcı Ürünler” kısmına tıklamak yeterli. Bulur Sigorta ile hemen teklif alabilir ya da 0850 582 85 87 numaralı iletişim merkezimiz aracılığı ile daha detaylı bilgi edinebilirsin.

Carwizz ile otomobilini satabileceğin ortalama satış rakamını belirlemek ister misin?

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK