Otomobil Eğlenceleri

Otonom Otomobiller: Robotlar Üretecek, Kendi Başına Gidecek

Son dönemde adını sık sık duyduğun otonom otomobillerin ne anlama geldiğini, sürüş teknolojilerini ve otonom otomobillere neden ihtiyaç duyulduğunu yazımızda senin ayrıntılı bir şekilde inceledik.

otonom-otomobiller

Geleceğe her zaman bir merakımız var. “Acaba 2100’de neler olacak?” ya da “robotlar insanların yerini alacak mı?” gibi sorular ile kafanı meşgul ediyorsundur. Bundan yıllar evvel de durum aynıydı. İnsanlar, milenyum yani “yeni binyıl” denilen 2000 yılında farklı bir dünyada yaşayacağımızı düşünüyordu. Biraz gecikse bile bunlardan bazıları hayata geçiyor. Artık akıllı telefonlar ve internet ile dünyanın herhangi bir yerine bağlantı kurabiliyoruz.

otonom-otomobil-teknolojisi-nedir

Geçmişte hayal edilen bir başka özellik olan otonom otomobiller ise tek başına hayata dahil olmuyor. Şöyle düşünebilirsin; evin, iş yerin, çay ya da kahve içtiğin kafe ya da yemek için oturduğun restoran dahil olmak üzere tüm yaşam otonom hale geliyor. Yani hayatını sadece akıllı telefon ile yönetebileceksin. İş yerinden çıkacak ve eve direksiyon kullanmadan sadece telefonun ya da otomobilin üzerinde bulunan ekran ile talimat vererek gideceksin. Eve yaklaştığın zaman akıllı telefonun ile tek bir talimat verip kombiyi çalıştıracaksın ya da otomobilin ile evine yerleştirdiğin akıllı teknolojiyi etkinleştireceksin ve konumuna göre kombi kendisi çalışacak. Hayal etmesi bile oldukça keyifli!

Konumuza dönecek olursak; otonom yani sürücüsüz arabalar ile ilgili teknolojiler hızla gelişiyor. Bosch’u daha önce duymuşsundur. Türkiye’de genellikle ev eşyaları ile tanınsa da markanın birçok otomobil parçası patenti bulunuyor. Türkiye’de kullanılan birçok aracın fren teknolojileri Bosch markası tarafından geliştiriliyor. Otomobil dünyasının devleri olan Volkswagen, Toyota ya da Hyundai gibi markalar kadar; Bosch gibi teknoloji alanında yatırımı olan markalar otonom araçlar konusunda hızlı ilerliyor. Mesela; genellikle ekran kartı gibi bilgisayar parçalarından tanıdığın NVidia, tam anlamıyla otonom otomobil teknolojisini hayata geçirdi. İstersen NVidia’nın geliştirdiği teknolojiden bahsetmeden önce otonom araç teknolojisini derinlemesine inceleyelim.

Otonom Sürüş Nedir?

otonom-surus-nedir

Teknolojinin ilerleyişi ile beraber yukarıda anlattığımız farklı alanlar hızla gelişti ama bunların en önemlilerinden biri olan yapay zekadan hiç bahsetmedik. Sözlüğe bakarsan; düşünme, akıl yürütme, algılama ve yargıya varma gibi yeteneklerin tamamına zeka deniyor. İnsan eliyle üretilen yazılımların bunu yine insan için yapması ise yapay zekadır. Yapay zeka ile otomobilin buluştuğu nokta ise otonom araç ve otonom sürüş teknolojisidir. Otonom sürüşü geçmişte otomobilin tek başına hareket etmesi olarak algılıyorduk ama teknolojiyi geliştirenler farklı bir yaklaşım sunuyor.

Otonom Sürüş Seviyeleri Nelerdir?

otonom-surus-ozellikleri-nedir

İngilizcesi Society of Automotive Engineers olan Otomotiv Mühendisleri Cemiyeti, 2014 yılında otonom sürüş için 5 farklı seviye kriteri getirdi. Direksiyon ile sürüşe “Seviye 0” dedikleri için bazıları 6 farklı seviye olduğunu iddia etse de gerçekte otonom sürüş olarak nitelendirilen teknoloji 5 farklı seviyeye sahiptir. Birinci ve ikinci seviye otonom sürüşte sorumluluk insandayken; üçüncü, dördüncü ve beşinci seviye otonom sürüşte sorumluluk sistemdedir.

1. Seviye Otonom Sürüş: Asistanlar

Birçok markanın sunduğu teknolojileri kapsıyor. Genellikle sistemi senin devreye sokman gerekiyor. Örneğin; şerit takip asistanı diye anlattığımız yardımcı teknoloji tam anlamıyla 1. seviye otonom sürüştür.

2. Seviye Otonom Sürüş: Kısmi

Türkiye’de otonom sürüşün tanınmasına vesile olan seviyedir. Otomobil sizin kontrolünüz altındadır ama girdiğiniz komutları uygulayarak kısa süre hareket edebiliyor.

3. Seviye Otonom Sürüş: Koşullu

Araç sensörler ve kameralar vasıtasıyla yolu takip eder ve sürüşü gerçekleştirir ama sürücünün direksiyon başında müdahale etmeye hazır olması gerekiyor.

4. Seviye Otonom Sürüş: Yüksek

Araç kendi başına hareket edebilecek donanıma sahiptir ama insana ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle araçta olman gerekecektir ama araç tepki vermesen dahi hareket etmeye devam edebiliyor.

5. Seviye Otonom Sürüş: Tam

Sürücüsüz olarak hareket edebilen tam otonom teknolojisidir. Otomobil ne bir insana ne de direksiyona ihtiyaç duyuyor. Henüz test aşamasında bir teknolojidir ama yakın gelecekte karşımıza çıkacağı yönünde çok sayıda açıklama yapıldı.

Otonom Sürüş Sistemler

otonom-surus-sistemleri-nasil-calisir

Otonom sürüş sistemlerinin temelini yazılım oluşturuyor. Şu an kullandığın otomobillerin yazılımlarına ek olarak yapay zeka devreye giriyor. Diğer bir nokta ise sensör ve kameralardır. Genellikle otomobilin her yanı yapay zekanın tarama yapabilmesi için kamera ve sensörler bulunuyor. Kameralarla birleşik sensörler olduğu gibi ayrı bir parça olan sensörler de bulunuyor. Yarasaların görmeden uçma yeteneğini çocukken kesinlikle merak etmişsindir. Otonom otomobiller tıpkı yarasalar gibi hareket ediyor. Otonom araçlar ile ilgili bilgi almaya çalışanların ilk olarak aklına takılan soru, “ultrasonik sensör nedir?” oluyor. Bu nedenle bir açıklama yapalım. İnsanın duyamayacağı düzeye sahip ses dalgaları yollayan ve gelen ses dalgalarına göre mesafe ölçen sensörlere ultrasonik deniyor. Bunun dışında kameralar ile entegre olan sensörler ile tabelalar, yayalar ya da araçlar algılanıyor. Sensörler birbirleri ile entegre çalıştığı için hata ihtimali oldukça düşük oluyor.

Sürücüsüz Otomobile Neden İhtiyaç Duyuyoruz?

otonom-araclar-neden-icat-edildi

Sürücüsüz otomobiller ile ilgili birçok iddia ortaya atılıyor. 2020 ya da 2030 yıllarında 5. seviye otonom sürüş özelliklerine sahip otomobillerin kullanılabileceği söyleniyor. Bunu elbette zaman gösterecek ama otonom sürüş ile ilgili birçok haber olduğundan bahsetmiştik. Bunlardan bazılarını sıralayalım.

Pegasus

NVidia, “Pegasus” adı ile tanıttığı sürücüsüz otomobil sistemiyle 5. seviye otonom sürüş yapılabildiğini duyurdu. Yazılım konusunda uzman olması şirketi öne çıkarıyor. Çünkü yapay zeka konusunda yaşanan en büyük sıkıntı binlerce değişkenin hesaplanmasının yapılmasıdır. Örneğin; yol durumu ya da yağış sürüşü etkiliyor ve bunlara tabelaların gösterdiği kurallar ile yayalar, otomobiller gibi diğer trafik unsurları da ekleniyor. Böyle bir durum ile karşılaşan yapay zekanın çok hızlı veri işlemesi gerekiyor. Veri çok büyük olduğu için çok güçlü bir yazılım ve donanıma ihtiyaç duyuluyor. NVidia’nın avantajı ise teknoloji alanından gelmesi ve benzeri durumlar ile defalarca karşılaşmasıdır.

Google Car

google-otomobil-otonom

Kaynak

Oldukça küçük ve henüz test aşamasında olan Google Car ile ilgili bilinenler az. Henüz ne zaman piyasaya çıkacağı ya da fiyatının ne kadar olacağı bilinmiyor. Araç ile ilgili en net bilgi ise tamamen otonom olmasıdır. Birçok navigasyon sisteminden daha iyi çalışan Google Haritalar uygulaması ile entegre çalışacağı söyleniyor. Birçok test aracı sokaklara çıkan Google Car’ın en büyük artısı ise tüm araçların tek bir veri tabanına sahip olmasıdır. Böylece herhangi bir araçta yaşanan sorunun çözümü diğer araçlara da aktarılıyor ve tek bir araç ile binlerce sorun çözülmüş oluyor.

Tesla

tesla-otonom-otomobil-modeli

Kaynak

Elektrikli otomobiller denilince akla ilk olarak gelen marka olmayı başaran Tesla, şu an için otonom sürüşte en iyi marka olarak nitelendiriliyor. Birçok markanın dönemediği virajları ya da takip edemediği yolları kat edebilen Tesla marka otomobillerin, tam otonom sürüş için uygun olduğu ama markanın yasalar ve yol şartları el vermediği için bu teknolojiyi kullanmadığı iddia ediliyor.

BMW, FIAT ve Intel Ortaklığı

FIAT, geçtiğimiz yıllarda ABD’nin en büyük üreticilerinden olan Chrysler Grubu ile birleşerek FIAT-Chrysler Grubu adını aldı. Grup bünyesinde şu an için Ferrari, Jeep, Chrysler, FIAT, Alfa Romeo ve Dodge gibi markalar bulunuyor. BMW Grubu ise BMW,  Rolls-Royce ve MINI markaları ile farklı tarzlarda otomobiller üretiyor. Her iki grup, otonom teknolojisinde bir adım öne geçebilmek için teknoloji devi Intel ile güçlerini birleştiriyor. İşlemcileri ile neredeyse tüm bilgisayar kullanıcılarının yakından tanıdığı Intel ve iki otomobil devi mutabakat ile en gelişmiş otonom sürüş teknolojisine sahip araçları piyasaya sürmeyi hedefliyor.

Teknoloji ve otomobilin artık iç içe geçtiğini söyleyebiliriz. Zamanla fark yaratan detaylar sadece motor gücü ve çekiş gibi konular ile sınırlı kalmıyor. Hataları sıfıra indirmek için araçlar robotik teknolojiler ile üretiliyor. Çok kısa bir zaman içerisinde sadece gideceğin konumu gireceksin ve arkana yaslanarak işine ya da evine ulaşacaksın.

Otomobil satın almak istiyorsun ama hangi otomobili seçeceğine karar veremiyor musun?

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK