Otomobil Sahiplerine Özel

Otomobiller Nasıl Daha Az Yakar?

Sürekli değişen akaryakıt fiyatlarını takip etmek bir hayli güç. Bununla uğraşmaktansa yakıt tüketimini düşürmeyi deneyebilirsin. Peki, neler yaparsan aracının daha az tüketeceğini biliyor musun?

otomobiller-nasil-daha-az-yakar

Türkiye’de otomobillerin önemli bir kısmı ve araç yakıtlarının neredeyse tamamı ithal ediliyor. Hal böyle olunca da ufak döviz hareketleri ya da üreticilerin fiyat politikaları nedeniyle benzin, motorin ve LPG fiyatlarında ani artışlar yaşanabiliyor. Birçok sürücü, akaryakıt fiyatlarının artması ile kafasından “Az yakıtla çok yol nasıl yapılır?” sorusunu geçiriyor. Hem bu fiyat artışlarından daha az etkilenmek hem de insanların kafasında yer eden sorulara cevap vermek için otomobillerin nasıl daha az yakıt tükettiğini senin için derledik.

yakit-tasarrufu-yontemleri

Yakıt tasarrufu için birçok yöntem bulunuyor. Bunlardan bazıları sürüş ile ilgiliyken bazıları da bakım gibi teknik konularla ilgili oluyor. Teknik konuları, genellikle insanların fazla dikkat etmediği, ihmal ettiği ya da hatalı bilgilere sahip olduğu başlıklar oluşturuyor.

Kış Lastiği Sadece Kış Aylarında Kullanılır

sadece-kis-aylarinda-kis-lastigi-kullanmalisin

Lastikler temel olarak 3’e ayrılıyor. Bunlar; yaz lastikleri, kış lastikleri ve dört mevsimlik lastikler oluyor. Yaz lastikleri, hava sıcaklığı 7 derecenin altına düşene kadar etkili oluyor. Kış lastikleri ise 7 derecenin altındaki soğuk hava koşulları için geliştirilen lastikleri ifade etmek için kullanılıyor. Dört mevsimlik lastikler ise her iki lastiğin karışımına benziyor. Kış lastikleri soğuk ve yağışlı havalara karşı tasarlandıkları için yere tutunmaya özen gösteriyor. Kış lastikleri, yaz aylarında olması gerekenden daha fazla yere tutundukları için de daha fazla yakıt tüketilmesine neden oluyor.

Lastik Basınç Uyarısına Dikkat!

Yeni nesil otomobillerin neredeyse tamamında lastik basınç uyarı sistemi bulunuyor. Sistem yardımı ile lastik basıncını takip etmek ve gerekirse lastikleri şişirmek gerekiyor. Lastikler normalden daha az basınca sahip olduğunda tekerlekler daha fazla dönmek zorunda kalıyor ve dolayısıyla normalden daha fazla yakıt tüketiliyor. Günümüzde birçok benzin istasyonunda ücretsiz olarak lastik şişirilebiliyor.

Bakımları Aksatmayın

dusuk-yakit-tuketimi-icin-arabanizin-bakimlari-aksatmayin

Yetkili servisler tarafından yapılan bakımlara kesinlikle zamanında gidilmesi gerekiyor. Benzinli otomobillerin 15 bin, dizel otomobillerin ise 10 bin kilometre kat ettiğinde ya da 1 yılı doldurduğu zaman rutin bakım tarihi geliyor. Bakımlarda filtreler değişiyor ve soğutma suyu ya da motor yağı gibi önemli sıvıların optimum düzeye gelmesi sağlanıyor. Bakımlarda değiştirilen birçok parça da motorun verimli çalışırken daha az yakıt tüketmesini sağlıyor.

Ağırlık Demek Fazla Yakıt Tüketimi Demek

Düşük yakıt tüketimi ile öne çıkan markalar incelendiği zaman araçların oldukça hafif olduğu göze çarpıyor. Araç ne kadar ağır olursa motor o kadar fazla güç üretiyor ve yakıt tüketiyor. Bu aynı zamanda araç içerisinde yer alan fazla ağırlıklardan da kurtulman gerektiğini gösteriyor. Bagaj ya da kabin içerisinde yer alan fazlalıklardan kurtularak yakıt tasarrufu sağlayabilir ve masraflardan kaçınabilirsin.

fazla-yuk-fazla-yakit-tuketimi-demek

Bir diğer konu ise araç üzerine ya da arkasına takılan taşıyıcılar ile ilgili. Aracın dışına eşya yüklemek, sürtünme katsayısını arttırıyor ve yakıt tüketimini etkiliyor. Çözüm yolları ise yok değil. Örneğin aracın arkasında taşıyıcı ile bir yerlere götüreceğin bisikletler yerine özel kilitli tekerlekleri olan bisikletleri kullanabilir ve bagaj içerisinde taşıyabilirsin.

Camlar Kapalı Dursun

yakit-tasarrufu-icin-camlari-kapali-tutun

Cam ya da sunroof gibi alanlar, klima sevmeyenler tarafından ferah bir ortam yaratmak için açılıyor. Ancak araçlar hareket halindeyken camlar açıldığı zaman rüzgar sürtünmesi artıyor ve motor aynı süratte devam edebilmek için normalden daha çok güç üretiyor. Bu durum da aracın daha fazla yakıt tüketmesine neden oluyor. Araç camını açık bırakarak uzun süre seyahat etmemek, yakıt tüketimini azaltmak konusunda yardımcı olacak etkili uygulamalar arasında yer alıyor.

Kaliteli Yakıt Seçilmeli

Benzin ve dizel yakıtların kömürler gibi farklı enerji değerleri bulunuyor. Nasıl ki daha kaliteli kömür daha çok enerji açığa çıkarıyorsa daha kaliteli akaryakıtlar da daha çok enerji açığa çıkarıyor. Yani litre başına vereceğin küçük farklar, aslında çok daha uzun yol kat etmene yardımcı oluyor.

Depo Ne Kadar Dolu Olmalı?

Az yakıt tüketmek için benzin ya da dizel yakıt deposunun boşa çok yakın ya da tam dolu olmaması gerekiyor. Depo tamamen dolu olduğu zaman araç daha ağır oluyor ve ağırlık arttıkça araç daha çok yakıt tüketiyor. Depo boş ya da boşa yakın olduğu zaman ise motor kapanabiliyor ya da başka sorunlar yaşanabiliyor. Bu nedenle deponun %60 ile %70 arasında bir dolulukta tutulması hem yakıt tüketiminin düşmesine yardımcı oluyor hem de aracın karşılaşabileceği diğer bazı sorunların önüne geçiyor.

Araba Hangi Viteste Daha Az Yakar?

araba-hangi-viteste-daha-az-yakit-tuketir

Araçların 1. vitesleri daha çok, aracın kalkışı için dizayn ediliyor. Yani manuel araçları 1. viteste uzun süre kullanmak mantıklı değil. Ayrıca araç 1. viteste uzun süre çalışırsa oldukça yüksek değerlerde yakıt tüketiyor. Bir de bazı kullanıcılar yokuş aşağı giderken vitesi boşa alıyor. Bu da yapılmaması gereken hareketlerin başında geliyor. Bu hareket, yakıt tüketimini nispeten azaltsa bile aracın motoruna ciddi hasarlar verebiliyor. Bir diğer nokta ise devir ile ilgili oluyor. Otomobil üreticileri genellikle kılavuzlara ideal devir aralıklarını ekliyor. Kılavuz üzerinden otomobilinin ideal devir aralığını öğrenmen ve bu aralık dışında aracı kullanmamaya özen göstermen gerekiyor. Yani hem ideal devir hem de bu devire uygun vites ile hareket ettiğin zaman aracın çok daha az yakıt tüketiyor.

Dur-Kalk Yapmak Yakıt Tüketimini Arttırıyor

1. vitesin aslında aracın kalkışı için dizayn edildiğinden yukarıda bahsettik. Araç ne kadar sık durur ve kalkarsa o kadar uzun süre 1. vitesi kullanmak gerekiyor ve bu durum yakıt tüketimini arttırıyor. Ayrıca aracın içerisinde start-stop sistemi yoksa ve uzun süre durur vaziyette kalacaksan kontağı kapatman yakıt tüketimini düşürüyor.

Hızın İyi Ayarlanması Gerekiyor

yakit-tasarrufu-icin-hizini-iyi-ayarlamalisin

Sabit hızlarda kalmak çoğu zaman daha az yakıt tüketilmesini sağlıyor. Bu nedenle sürekli hızlanma ve yavaşlama gibi agresif hareketlerden kaçınmak gerekiyor. Birçok yeni nesil araç ile standart olarak gelen gelen hız sabitleyici sistemleri kullanmak ise bir başka çözüm yolu oluyor.

Dizel Otomobil Nasıl Daha Az Yakar?

Bu şekilde sorular ile neredeyse her kullanıcı karşılaşıyor. Dizel, benzinli ya da LPG’li araçlar için çok ama çok özel bir durum bulunmuyor. Neredeyse tüm fosil yakıtlı araçlar sabit hız, optimum devir ve az frenleme ile çok daha az yakıt tüketiyor. Tabii bunlara bir de en başta bahsettiğimiz lastik basıncı, bakım ve ağırlığı azaltma gibi konular da ekleniyor.

Otomobille ilgili aklında ne soru varsa cevabı bu forumlarda seni bekliyor.

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK