Oto Galeri

Otomobil Markalarının İsimlerinin Anlamı ve Sloganları

BMW, FIAT, Volkswagen ve daha birçok yabancı kökenli markanın isimlerinin oldukça ilginç anlamları var. Otomobil markalarının sloganlarını ve anlamlarını yazımızda bulabilirsin.

otomobil-markalarinin-isimlerinin-ve-logolarinin-anlamlari

Kaynak

Otomobil dünyası neredeyse her gün genişliyor. Her yıl yeni markalar, modeller ve farklılaşan sloganlar ile genişleyen bir dünya var. Bu büyük dünyada bazı marka isimlerinin de özel anlamları var. Tabii ki bunların hepsini aklında tutman mümkün değil. Bu nedenle senin için hepsini toparladık. Önceliği ise Türkiye’de çok sevilen Alman markalarına veriyoruz.

BMW

bmwnin-acilimi-nedir

Kaynak

BMW’nin açılımı her zaman merak edilir. Açılımı; Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft gibi Türkçe konuşanlar için oldukça karmaşık ve güç bir yapıya sahip olan markanın adı Türkçeye Bavyera Motor Fabrikaları Şirketi olarak çevrilebilir. 

bmw-acilimi-nasil

Kaynak

BMW’nin sloganı ise oldukça ilginç. Genellikle İngilizce “Sheer Driving Pleasure” olarak kullanılıyor. Türkçeye “Gerçek Sürüş Keyfi” olarak çevrilebilir.

Opel

opel-ne-anlama-geliyor

Kaynak

Opel ile ilgili çeşitli rivayetler var. Gerçekleri açıklamanın vakti geldi. Türk mucitler genellikle buldukları şeye kendi isimlerini verir. Almanlar için de durum farklı değil. Adam Opel, kurduğu markaya kendi soyadını vermiş.

opel-slogani-ne-anlama-geliyor

Kaynak

İsim konusuyla bizdenmiş imajı yaratan Opel’in sloganı ise gerçekten iddialı. “Wir Leben Autos” şeklindeki sloganı, Türkçeye “Otomobilleri Yaşıyoruz” şeklinde çevirebiliriz.

Audi

audi-ne-anlama-geliyor

Kaynak

Audi, Opel gibi soyadı nedeniyle ismini kazanmış ama biraz farklı bir süreç var. Markanın kurucusu olan August Horch’un soyadı “dinle” anlamına geliyor. Marka, kuruluş sürecinin ardından birçok badire atlatmış ve Latincede de aynı anlama gelen “Audi” kelimesini kullanmaya başlamış.

audinin-slogani

Kaynak

Audi’nin sloganı ise türünün ilk örneği olmayı başarıyor. Dünya üzerinde yaygın olarak İngilizce ikinci dil ve bu nedenle otomobil markaları İngilizce slogan buluyor. Audi ise dünya markası olsa bile Alman köklerine vurgu yapabilmek için “Vorsprung Durch Technik” sloganını kullanıyor. Sloganı, Türkçeye çevirdiğimizde ise “teknoloji ile önde” gibi bir anlam çıkıyor.

Volkswagen

volkswagen-ne-anlama-geliyor

Kaynak

Volkswagen’in telaffuzu hep kafa karıştırır. Markanın Türkiye için çekilen reklamlarında farklı bir telaffuz var ama doğru olan son kısımda kullanılan Almanca telaffuzdur. Volkswagen ismi ise Türkçeye “halkın arabası” olarak çevriliyor. 

volkwagen-slogani-ne-demek

Kaynak

Sade ve net çizgilere sahip olan Volkswagen’in sloganı da oldukça net. Volkswagen, “araba” anlamına gelen “Das Auto” sloganını kullanıyor. 

SMART

smart-markasi-ne-demek

Kaynak

Açıkça söylemek gerekirse bu marka ülkemizde çok fazla sevilmiyor. Bunun birkaç tane nedeni var ama en önemlisi sosyal olmamız. Yani bizler bir yere en az 3 ya da 4 kişi ile gideriz. Hal böyle olunca 2 kişilik otomobilleri ile tanınan SMART çok rağbet görmüyor.

smart-markasinin-sahibi-kim

Kaynak

SMART markasının kelime anlamı ise “akıllı” olarak Türkçeye çevrilebilir ama konu daha derin. S harfi ünlü saat markası Swatch; m harfi ise Mercedes’ten geliyor. “Art” ise İngilizcede “sanat” manasına geliyor. Yani muhteşem bir akıl oyunu ve gönderme var.

Porsche

porsche-ismi-nereden-geliyor

Kaynak

Markanın adı, Porsche ailesinden geliyor. Ferdinand Porsche ünlü bir mühendis ve zamanında Volkswagen Bettle’ı tasarlamış. Oğlu ise babasının yolundan gitmiş ve Porsche markasını kurmuş.

porsche-marka-araclar

Kaynak

Çeşitli efsanalerle markanın farklı anlamları olduğu iddia ediliyor. Porsche, kimine göre Slav dil ailesi kökenli ve “kurt”; kimine göre ise Avrupa dil ailesi kökenli ve “pars” anlamına geliyor. 

Rolls Royce

rolls-royce-ismi-nereden-geliyor

Kaynak

Bazı Alman markaları gibi adını, kurucusunun soyadından alıyor ama biraz farklı. Opel ve Audi gibi markaların tek bir kurucu var. Rolls Royce ise Charles Rolls ve Henry Royce tarafından kurulmuş.

rolls-royce-simgesi-nereden-geliyor

Kaynak

Rolls Royce marka araçların tamamının önünde küçük bir heykelcik bulunuyor. Aslında 1900’lü yılların başında kişiye özel heykeller üretiliyormuş. Günümüzdeki simgenin oluşum hikayesi ise oldukça enteresan. Dönemin ünlü ismi Eleanor Velasco Thornton model alınarak bir İngiliz asilzadesi için heykel hazırlanır. Thornton, Hindistan’a giderken gemisi batınca hayatını kaybeder. O günden bu yana Rolls Royce, Thornton’u anmak için araçlarının önüne heykelcik yerleştiriyor.

Mitsubishi

mitsubishi-ne-anlama-geliyor

Kaynak

Amblemi baklava olarak adlandırılsa bile aslında üç adet elmastan oluşuyor. Logo aslında markanın kelime anlamından geliyor. Japoncada “Mitsu” kelimesi üç, “bishi” kelimesi ise elmas anlamına geliyor.

mitsubishi-marka-jipler

Kaynak

Mitsubishi’nin oldukça şık ve güzel tasarımlara sahip olmasına rağmen binek otomobilleri Türkiye’de çok fazla sevilmiyor. Belki de ikinci el piyasasının çok güçlü olmaması nedeniyledir. Farklı sloganlar kullanmayı seven markanın son gözdesi ise Türkçesi “Hırslarını kullan” manasına gelen “Drive Your Ambition!”

Mazda

mazda-ne-anlama-geliyor

Kaynak

Mazda’nın ismiyle ilgili iki farklı iddia var. Birincisi markanın kurucusu olan Matsuda Kabushiki-kaiska’dan aldığı yönünde ama daha güçlü olan fikre göre marka, ismini Zerdüşti inancında bilgelik tanrısı olan Ahura Mazda’dan alıyor. 

mazda-slogani-nedir

Kaynak

Mazda’da tıpkı Mitsubishi gibi sık sık slogan değiştiren markalardan ama son yıllarda en çok akılda kalan sloganı, “yakınlaş” anlamına gelen “Zoom” oldu.

Hyundai

hyundai-ne-anlama-geliyor

Kaynak

Kore dili biraz karmaşık olduğu için Türkiye’de markanın çalışanları dahil olmak üzere herkes markanın ismini yanlış telaffuz ediyor. Hyundai’yi Türkçeye “modern” şeklinde çevirebiliriz.

hyundainin-slogani-nedir

Kaynak

Hyundai, adına gönderme yapabilmek için son yıllarda “Modern Premium” şeklindeki İngilizce sloganı kullanmaya başladı. 

KIA

kia-ne-anlama-geliyor

Kaynak

Bir başka Güney Kore markası olan KIA’nın ismi oldukça karışık bir hikayeye sahip. Buna karşın “Asya’dan Dünya’ya doğmak” ve “Doğu’nun yüksekliği” gibi ilginç ve oldukça iddialı anlamları var.

kia-ceed-siyah-dis-tasarim-hatlari

Kaynak

“Kedili” olarak adlandırılan esprili reklamı ile tanınan KIA, “The Power to Surprise” sloganını kullanıyor. Türkçeye “sürpriz güç” şeklinde çevrilebilir. 

Skoda

skoda-ne-anlama-geliyor

Kaynak

Türkiye’deki birçok holding gibi Avrupalı üreticiler de soyadlarını şirketlerine veriyor. Çekyalı otomobil üreticisi Skoda da ismini, kurucusu Emil von Skoda’dan alıyor. 

skoda-slogani-nedir

Kaynak

Bir dilden diğerine çeviri yapmak çok zor. Hele konu slogan gibi özel ifade barındıran bir söz öbeğiyse işler iyice karışıyor. Skoda, Türkçeye sadece “zeki” şeklinde çevirebileceğimiz “Simply Clever” sloganını kullanıyor. 

FIAT

fiat-acilimi-nedir

Kaynak

İtalya’nın kuzeyinde yer alan Torino, birçok ağır sanayi şirketi ile öne çıkıyor ama bunlar arasında en popüleri, bir dünya markası olmayı başaran FIAT. Markanın ismi aslında bir kısaltma ve uzun hali Fabbrica İtaliana Automobili Torino yani Torino İtalyan Otomobil Fabrikası.

fiat-slogani-nedir

Kaynak

FIAT, genellikle marka yerine otomobiller için sloganlar kullanıyor. Son yılların en dikkat çeken reklam çalışması ise Egea için kullandıkları “Ezber Bozan Sedan” sloganı gibi. 

Ford

İsmini, kurucusu olan Henry Ford’dan alıyor. Şaşırtıcı olmamıştır. Neredeyse otomobil şirketlerinin yarısının ismi bu şekilde koyuluyor.

ford-slogani-nedir

Kaynak

Marka, “Ford’da Hep Daha Fazlasını Bulacaksınız!” gibi oldukça iddialı bir slogan kullanıyor.

Toyota

toyota-ne-demek

Kaynak

Japonya’da soylu aileler zamanla büyük şirketlere dönüşmüş. Toyoda ailesi soyadlarının bir harfini değiştirerek Toyota’yı kurmuş. 

toyota-slogani-nedir

Kaynak

Slogan konusunda cömert davranan markalardan bir diğeri Toyota oluyor. Özellikle “Benim Babam Toyota Gibi Adam” ve “Hibrit = Toyota” sloganları ile öne çıkıyor.

Otomobille ilgili aklında ne soru varsa cevabı bu forumlarda seni bekliyor.

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK