Oto Galeri

Otomobil Logolarının Anlamları ve Değişimi

Otomobil markalarının tasarımları gibi logoları da seneler içerisinde değişime uğruyor. Birçok marka 20 seneyi aştığı zaman ya da logosunun eskidiğini düşündüğünde değişikliğe gidiyor. Dilersen en popüler otomobil markalarının logolarının eski ve yeni hallerini yakından inceleyelim.

otomobil-markalarinin-logolari

Kaynak

Mercedes-Benz

mercedes-logosunun-anlami

Kaynak

Mercedes-Benz’in logosunda kullandığı simge, 3 köşeli bir yıldız ve markanın kara, hava ve denizdeki gücünü anlattığı söyleniyor. Logolar genellikle markanın ismini ya da kendisi ile özdeşleşen simgesini içeriyor. Mercedes bugüne kadar kullandığı logolarda hem simgeyi hem de markanın ismini kullanmayı tercih ediyor.

Volkswagen

volkswagen-logosunun-anlami

Kaynak

Naziler tarafından Alman halkının otomobil ihtiyacını karşılamak için kurulan marka, ilk olarak Nazilerle özdeşleşen gamalı haçı andıran bir simge ile ortaya çıkmış. 1960’lı yıllarda ise logo değiştirilmiş ve günümüzdeki haline ulaşmaya başlamış. Son rötuşlar ise 2000’li yılların başında verilmiş.

Alfa Romeo

alfa-romeo-logosunun-anlami

Kaynak

Visconti ailesinin simgesi olan yılan üzerinde taç ve haçın etrafında Alfa Romeo yazısı bulunan logo yıllar içerisinde ufak değişikler ile son halini almış.

Ford

ford-logosunun-anlami

Kaynak

Ford ailesinden ismini alan marka, yıllar içerisinde çeşitli logolar kullanmış. Günümüzdeki haline 1920’li yıllarda yaklaşan logo, son şeklini 2003 yılında almış.

BMW

bmw-logosunun-anlami

Kaynak

Bavyera Motor Fabrikaları sözcüklerinin Almanca kısaltması olan BMW, bugüne kadar 6 farklı logo kullanmış. Bavyera eyaletinin bayrağında yer alan mavi-beyaz dama, logonun tam ortasında yer alıyor. Yuvarlak bir tasarıma sahip olan logo, yıllar içerisinde bir iki ufak değişikliğe uğrayıp bugünlere gelmiş. BMW logosunun seneler içerisinde özellikle şeritleri ve hatlarında ufak kalınlık ya da renk değişikliği olmuş.

Peugeot

peugeot-logosunun-anlami

Kaynak

1900’lü yılların başında kurulan marka, simge olarak aslanı kullanıyor. Yıllar içerisinde çok sayıda değişikliğe uğrayan logo, son halini 2010 yılında almış.

FIAT

fiat-logosunun-anlami

Kaynak

Torino İtalyan Otomobil Fabrikası sözcüklerinin kısaltması olan FIAT, yıllar içerisinde çok sayıda farklı logo kullanmış. 1970’li yıllardan 2000’lerin başına kadar mavi renkli ve tek tek harflerin kalıp gibi çevrelendiği bir logo kullanan marka, 2000’ler ile beraber günümüzdeki haline ulaşmış.

Toyota

toyota-logosunun-anlamı

Kaynak

Toyoda ailesinin sahibi olduğu marka ilk olarak ailenin isminin kullanıldığı bir logoyu tercih etmiş. Daha sonra ise yavaş yavaş günümüzdeki halini almaya başlayan logo, 1989 yılından beri hiç değişmemiş.

Renault

renault-logosunun-anlami

Kaynak

İlk olarak otomobil üreten ancak daha sonra tank gibi askeri ekipmanlara yönelerek pazarını büyüten Renault, seneler içerisinde çeşitli logolar kullanmış. 1919 yılında tank simgesini kullanan marka, 1925 yılında modern logosuna doğru değişim yapmaya başlamış.

Citroen

citroen-logosunun-anlami

Kaynak

Otomobil markaları arasında BMW ile beraber logosunda simge olarak en az değişikliğe giden markalardan olan Citroen, 1936 yılından beri logosunu sadeleştiriyor.

Dacia

dacia-logo-anlami-hikayesi

Kaynak

Romanya’nın gururu olan Dacia, 50 yıldır çeşitli logolar ile hayat buluyor. 1991 ile 2003 yılları arasında kalkan formuna sahip sade bir logo kullanan marka, üyesi olduğu Renault Grubu’nun kendi simgesinde yapılan değişiklikler nedeniyle 2010 yılında metalik gri renkli farklı bir tasarıma sahip yeni logosuna kavuşmuş.

Otomobil satın almak istiyorsun ama hangi otomobili seçeceğine karar veremiyor musun?

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK