Otomobil Eğlenceleri

Otomobil Devlerinin Hikayeleri: Opel

Astra, Vectra, Insignia, Corsa, Kadett ve daha nice otomobil modelini üreten Alman devi Opel’in hikayesini senin için yazdık.

opelin-hikayesi

Kaynak

Otomobil markalarının ilginç hikayeleri ve gelişim süreçleri oluyor. Bu hikayeler arasında en ilgi çekici olanlardan birisi de Opel’e ait. Almanya’da küçük bir kasabadaki ahırda, 1862 yılında Adam Opel tarafından kurulan marka, ilk olarak dikiş makinesi ve bisiklet üretmiş ama zaman ilerledikçe otomobil üretmeye de başlamış. 100 yılı geçen tarihinde el değiştirmenin de dahil olduğu birçok badireye rağmen marka, hala daha dünyanın en başarılı otomobil üreticileri arasında gösteriliyor.

Opel’in El Değiştirmesi

opel-nasil-kuruldu

Kaynak

1900’lü yılların başından itibaren farklı modeller ve iş birlikleri ile hızlıca yükselen Opel, 1911’de fabrikasında çıkan yangın nedeniyle önemli bir maddi kayıp yaşamış. Peşi sıra gelen ekonomik sorunlar ise olayların tuzu biberi olmuş ve en sonunda dünyanın en büyük üreticilerinden olan ABD merkezli General Motors tarafından Opel satın alınmış. Uzun yıllar Opel’i yöneten General Motors da 2017 yılında yaşadığı ekonomik sorunlar nedeniyle markayı, Peugeot-Citroen Grubu’na sattı.

Farklı Stratejiler

opel-otomobil-logosu

Kaynak

Opel markasının ürettiği otomobiller incelendiğindeyse tarihsel olarak iki farklı strateji izlendiğini söyleyebiliriz. 1980’li yıllara kadar üretilen modeller ile 1980’li yıllardan sonra üretilen modellerin isimlerine bakıldığı zaman, bu durum daha açık olarak görülüyor. 1930’lu yıllardan 1980’li yıllara kadar üretilen; Kadett, Kapitan, Senator ve Diplomat gibi isimlerin askeri ve daha erkeksi olduğu rahatlıkla söylenebilir. Markanın 1980’li yıllardan günümüze kadar ürettiği araçlar için ise Latince kökenli yıldız ve şelale gibi daha nötr isimler kullanmaya çalıştığı görülüyor.
Markanın iletişim stratejisinde gerçekleştirdiği bir başka önemli değişiklik ise sloganında görülüyor. Eskiden kullandığı ve keşif çağrısı yapan “Discover Opel” sloganı ile milyonlarca araç satan marka, günümüzde “otomobilleri yaşıyoruz” anlamına gelen “Wir Leben Autos” sloganını kullanıyor.

Opel Kadett: Dayanıklı

opel-kadett-1979

Kaynak

Opel’in büyük sükse yapmasını sağlayan en önemli modeller arasında gösterilen Kadett, ilk olarak 1930’lu yıllarda üretildi. Uzun bir süre ara verilen model, 1962 yılında tekrar üretilmeye başlandı. Opel Kadett’in bu çıkışının altında İkinci Dünya Savaşı’ndan çıkan ve büyük bir yıkım yaşayan Almanya’da, şehir içerisinde ailelerinin rahatça seyahat edebilmesi fikri yatıyordu. Kadett o kadar çok sevildi ve sattı ki 1992 yılına kadar toplam 5 farklı jenerasyon halinde üretildi. Kadett, sonunda yerini daha modern bir seçenek olan Opel Astra’ya bıraktı.

Opel Vectra: Hızlı

opel-vectra-teknik-ozellikleri

Kaynak

1983 yılına gelindiğinde Opel, Kadett’e göre hem daha konforlu hem de daha sportif bir araç olan Vectra’yı üretmeye başladı. Türkiye’de de çok sevilen Opel Vectra modelleri, 2008 yılına kadar satılmaya devam etti. Bugün dahi ikinci el piyasasında hatırı sayılır bir yere sahip olan model, 1.8 litrelik benzinli ve 2.0 litrelik dizel motorlarıyla çok seviliyor. Araç özellikle siyah ve koyu yeşile çalan renk tonlarıyla da kendini belli ediyor.

Opel Astra: Sevgili

opel-astra-ne-zaman-üretildi

Kaynak

Kadett’in yerini oldukça hızlı bir şekilde dolduran Astra, genç - yaşlı demeden birçok Opel kullanıcısının sevgilisi olmayı başardı. Kadett’in eski ve daha köşeli hatlarından sıyrılan Opel Astra modelleri; hatchback, sedan ve station wagon versiyonları ile satışa sunuldu. Zaman içerisinde farklı motor seçenekleri ile satılmaya devam edilen araç, 1998 yılına geldiğinde ise G harfi ile kodlanan jenerasyonu ile deyim yerindeyse patlama yaptı. Öyle ki geçmişten beri kullananlar kadar, ilk defa marka ile tanışanlar da aracı satın aldı. J ve K jenerasyonları ile günümüz dünyasına daha çok hitap eden Astra, modern hatları ile satış konusunda oldukça başarılı oluyor. Opel Astra 2018 modeline baktığımız zaman ise özellikle sedan versiyonun çok beğenildiğini söylemek mümkün. 2018 model Opel Astra sedan; sesli komut, koltuk ve direksiyon ısıtma gibi farklı teknolojiler ile sunuluyor.

Opel Corsa: Ufaklık

opel-corsa-hatchback-modeller

Kaynak

1980’li yıllar ile beraber Avrupa nüfusunun büyük bir kısmı kentlere yerleşmiş durumdaydı. Kalabalık şehirlerde yaşayan insanlar; park sorunu gibi nedenlerle ufak araçlara ihtiyaç duyduğu için markalar da küçük boyuta ve motor hacmine sahip araçlar üretmeye başladı. Bu ihtiyaca karşılık vermekten geri durmayan Opel, 1982 yılından bu yana Opel Corsa modelleri ile otomobil severlerin karşısına çıkmayı tercih ediyor. “Çimen yeşili”, “Ege mavisi” ve “kuantum gri” gibi farklı renk seçenekleri ile sunulan Corsa, yedek parçalarının uygun fiyatlı olması ve ikinci elinin rahat satılabilmesi nedeniyle çok seviliyor. 2018 model Opel Corsa ise ısıtmalı koltuk ve direksiyon, geri görüş kamerası ve Android Auto gibi donanımlar ile sunuluyor.

Opel Insignia: Daha Hızlı

opel-insigna-hizi

Kaynak

Opel, 2008 yılına gelindiğinde efsanevi modeli Vectra’nın üretimini durdurmaya karar verdi. Vectra’dan çok daha konforlu, yüksek süratlere çıkabilen ve modern çizgilere sahip olan Opel Insignia modelleri, 500 litreye varan bagaj hacmi ile büyük ailelerin göz bebeği olmayı başarıyor. 1.6 litrelik benzinli ve 1.5 litrelik dizel motorları ile çok sevilen otomobil ile birlikte kablosuz telefon şarjı, Bose ses sistemi ve anahtarsız çalıştırma gibi özellikler sunuluyor.

Opel Mokka X: Güçlü

Son yılların yükselişte olan kasa tipi olan SUV pazarını ihmal etmek istemeyen Opel, Mokka X ile kullanıcılarını mutlu ediyor. Türkiye’de 2017 yılının en çok satan SUV’leri arasına girmeyi başaran Opel Mokka X, 1.6 litrelik dizel motor seçeneğiyle rağbet görüyor. Rekabetin yoğun yaşandığı bir alanda Mokka X’in başarı göstermesinin nedeni ise gerçekten konforlu olması. Geniş baş ve diz mesafesi, yüksek kabin ve bagaj hacmi, rahat koltukları, teknolojik donanımları ve rahat sürüş dinamikleri ile Mokka X, markanın yüz akı olmayı başarıyor.

Motor Teknolojisi ve FIAT

opel-motor-teknolojisi

Kaynak

Opel, FIAT ile iş birliğine girdiği günden bu yana en verimli dizel motorlardan olan multijet ve CDTI üretiliyor. Tıpkı Multijet motorları gibi düşük yakıt tüketimine sahip olan CDTI motorlar, düşük hacimlerine rağmen ulaştıkları oldukça yüksek tork değerleri ile göz dolduruyor. Tork konvertörü ile çalışan AT-6 şanzıman ve CDTI motorların uyumu ise “Opel Astra dizel otomatik” gibi tekerlemelere neden oluyor.  

Vauxhall: İngilizlerin Opeli

ingiliz-oplei-vauxhall-logo

Kaynak

İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler için üretim yapan Opel, İngiltere’deki kötü imajından zarar görmemek için Britanya’da Vauxhall adıyla satılıyor. Vauxhall ile Opel marka otomobiller neredeyse birebir aynıdır. “Neredeyse” diyoruz çünkü bildiğin gibi Birleşik Krallık’ta direksiyonlar sağ tarafta yer alıyor. Opel ve Vauxhall’ın bir başka farkı ise logolarda oluyor.

 

Otomobil satın almak istiyorsun ama hangi otomobili seçeceğine karar veremiyor musun?

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK