Otomobil Eğlenceleri

Otomobil Devlerinin Hikayeleri: Ford

Mustang, Fiesta, Focus gibi çok sayıda modele sahip olan Ford markasının tarihinden ilgi çekici noktaları ve otomobil modellerini senin için derledik.

otomobil-devlerinin-tarihcesi-ford

Kaynak

Neredeyse her otomobil kategorisi için bir araç üreten ve Türkiye açısından bakıldığı zaman oldukça başarılı olduğunu söyleyebileceğimiz Ford Motor Company ya da kısa adıyla Ford’un hikayesi, 100 yıl önce başlıyor. 1903 yılında ABD’nin Michigan eyaletinde kurulan Ford Motor Company, ismini kurucusu Henry Ford’dan alıyor. İlk aracını, kurulduğu yıl piyasaya sunan Henry Ford, ilk atılım için 5 yıl beklemesi gerektiğini fark ediyor. Araçların hızlıca üretebileceği bir yol bulmak isteyen Henry Ford, yıllar sonra kendi ismiyle anılacak olan “Fordist” üretim yöntemini keşfediyor. Temel olarak bir üretim bandına sahip olan sistem ile fabrikanın bir ucundan giren demir yığını, diğer uçtan araba olarak çıkıyor. Normalden 5 kat daha hızlı üretim sağlayan bu yöntem ile Ford, ABD’nin en büyük üreticileri arasına girmeyi başarıyor.

Ford Model T: İlk Seri Otomobil

ilk-seri-uretim-araba-ford-model-t

Kaynak

“İlk seri üretim yapan araba markası” denildiği zaman, kuşkusuz herkesin aklına Ford ve efsanevi otomobil Model T geliyor. Ford Motor Company’nin ve dünyanın bugüne kadar üretilen en ikonik araçları arasında gösterilen Ford Model T, tarihi ve dayanıklılığı ile oldukça ilgi çekici bir araç. 1908 yılından 1927’ye kadar üretilen otomobil, 2018 yılı itibariyle “gelmiş geçmiş en çok satan 3. otomobil” unvanını koruyor. 2, 3 ve 4 kapı gibi farklı seçenekler ile üretilen otomobilin iyi korunmuş olanları günümüzde de çalışabiliyor. Önde bulunan motora rağmen arkadan itişli olan Ford Model T, 2.9 litrelik oldukça büyük bir motora sahip. Ancak motor kulağa oldukça büyük gelse de sadece 20 beygir güç üretebiliyor. Buna rağmen oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü motoru sayesinde Ford, 1920’li yıllarda ABD’de satılan otomobillerin neredeyse yarısını oluşturuyordu.

Ford Taunus: Avrupalı

ford-taunus-tasarim

Kaynak

Almanya’da yer alan Taunus Dağlarından ismini alan araç, 1939’dan 1994 yılına kadar üretilmiş ve hala en uzun süre üretilen otomobil serileri arasında gösteriliyor. Ford’un Avrupa için tasarladığı araç, sadece boyutları açısından Kuzey Amerikalı izlenimi yaratıyor. Bugünden bakıldığı zaman yaşlı bir otomobil gibi görünüyor olsa bile Taunus, üretildiği dönemin ötesinde teknolojisi, konforu ve güçlü motorları ile yüz binlerce insanı peşinden sürüklemeyi başaran efsanevi otomobiller arasında gösteriliyor. 1.6 ve 2.0 gibi farklı motor seçenekleri ile üretilen otomobil; G, M ve TC gibi çok sayıda versiyona sahip. Özellikle Türkiye’de oldukça sevilen otomobilin 90’lı yıllarda çıkan modelleri, hala sokaklarda görülebiliyor.

Ford Mustang: Yıldız

ilk-ford-mustang-tasarimi

Kaynak

Ford’un spor otomobil olarak ürettiği ve kendine ait bir logosu bulunan otomobili Mustang, pop yıldızı imajı çiziyor. 1960’lı yıllarda üretilmeye başlanan Mustang, 2015 yılından beri 6. nesili ile sevenleri buluşuyor. Markaların önüne geçmeyi başaran modeller arasında gösterilen otomobil, oldukça ilginç bir hikayeye sahip. Ford markası, güçlü bir spor otomobil için isim düşünür ve uzun bir uğraş sonucunda onlarca isim bulunuyor. İsimler içerisinde ise ABD’nin kırlarında başı boş olarak dolaşan yabani atlar için kullanılan “Mustang” isminde karar kılınır. Otomobil ilk çıktığı dönem “yok satmayı” başarır.

1964 yılından bugüne binlerce filmde kullanılan Mustang, markanın yıldızları arasında gösteriliyor. Çıktığı günden bu yana birçok motor ve renk seçeneği ile sunulan aracın 2005’te çıkan 5. neslinden sonra kullanıcılar 10 yıl boyunca yeni seri otomobil görmedi. 2015’te çıkan 6. nesille ise gönülleri tekrar fethetmeyi başardı.

ford-mustang-2015

Kaynak

2015 yılında sunulan ve Ford Mustang MK. 6 adıyla anılan serinin son üyesi, sürücüsünü özel hissettiren detayları ile göz dolduruyor. 2018 yılındaki makyaj ile ufak değişiklikler yapılan araç, sert ve keskin hatlara sahip. İkonik görünümün korunduğu tasarım, kabine geçildiği zaman 12 inç dijital göstergesi ile günümüz teknolojisini sunuyor. 1960’lı yıllarda olduğu gibi gençleri hedefleyen Ford, aracın kapısı açıldığı zaman ışık yardımı ile yere yansıyan Mustang logosu ve dövme alüminyum jantlar gibi ufak detaylar ile kullanıcıları kendine çekmeye çalışıyor. Ford Mustang 2018 ile 310 beygir güç üretebilen 2.3 litrelik EcoBoost motor seçeneği sunuluyor. Ford Mustang fiyatları, ülkemizin vergi dilimleri nedeniyle biraz göz korkutucu olabiliyor. Özellikle sıfır kilometre Ford Mustang’ler, milyon lirayı bulan fiyatlar ile satılıyor.

Ford Kuga: Yeni Üye

yeni-model-ford-kuga

Kaynak

Ford, son yıllarda SUV ve crossover araçlara duyulan ilgiyi erken fark eden markalar arasında yer alıyor. 2008 yılında üretmeye başladığı Kuga modeli ile çok satan listelerine girmeyi başarıyor. Konforun yanı sıra çok sayıda güvenlik teknolojisine de ev sahipliği yapan model, çift çizgiye sahip ızgarası ile çok beğeniliyor. Otomatik park sistemi ile her noktaya gönül rahatlığı ile park edilebilen araç içerisinde aktif şehir içi güvenlik sistemi denen ve 50 km/s hızın altındayken sürücü yerine ani frenleri yapabilen özel bir güvenlik teknolojisi de bulunuyor. Ford Kuga, 1.5 litrelik EcoBoost benzinli motora ek olarak 1.5 ve 2.0 litrelik TDCi dizel motorlar ile sunuluyor.

Ford Galaxy: Aile Arabası

2018-model-ford-galaxy

Kaynak

5 kişilik ailelerin rahatlıkla sığabileceği ve şehir içerisinde düşük yakıt tüketiminden yararlanabileceği şekilde dizayn edilen Ford Galaxy, markanın tarihinde ailelere verdiği değer açısından önemli bir yer tutuyor. 1995 yılında ilk defa çıkartılan model, ailelerin büyük şehirlerde ihtiyaç duyabileceği her şeyi karşılamak üzerine tasarlanan işlevsel ve çok yönlü bir araç olmayı başarıyor. Kuga’da olduğu gibi EcoBoost ve TDCi motorların tercih edildiği araç, kullanıcılarına iyi bir performans ve kusursuz bir deneyim sunuyor. Oldukça geniş bir iç hacme sahip olan araç, 5 yetişkin yolcu varken bile etkileyici bir baş ve diz mesafesi sunuyor.

Ford ve Diğerleri

lincoln-navigator-2018

Kaynak

Ford, kurulduğu günden bu yana çeşitli ülkelere yatırım yapan ya da otomobil üreticilerini doğrudan satın alan bir strateji izliyor. Türkiye de dahil olmak üzere onlarca farklı ülkede üretim yapan şirket, şu an sadece ABD içerisindeki lüks araç taleplerine cevap verebilmek için Lincoln markasını elinde bulunduruyor. Ford, geçmişte ise Volvo, Land Rover ve Jaguar gibi markalara da sahipti; ama bir kısmını Hindistanlı Tata Grubu’na, diğer kısmını ise Çinli Geely Grubu’na devretti. Ford içerisinde yer alan Mercury, Edsel ve Monarch gibi markalar ise feshedildi.

Otomobille ilgili aklında ne soru varsa cevabı bu forumlarda seni bekliyor.

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK