Otomobil Alım Satım Rehberi

Otomobil Alım-Satım Sözlüğü

Otomobil alırken ya da satarken karşılaşabileceğin tüm sözcüklerin anlamlarını senin için derledik.

otomobil-alım-ve-satım-sozlugu

Otomobil almak ya da satmak bir hayli zor ve meşakkatli olabiliyor. Otomobiller ile çok fazla haşır neşir olsan bile onlarca markaya ait farklı özellikleri bilmek oldukça zor. Tabii bir de bunu perçinleyen insanlar var. Özellikle kelime hatası yapan çok fazla alıcı ve satıcı mevcut. Tüm bu sözcük karmaşasından kurtulabilmen için satıcıların ya da alıcıların söyleyecekleri temel sözlerin anlamlarını derledik.

otomobil-alırken-karsilasacaginiz-tum-sozcukler

İlk olarak Türk Dil Kurumu’nun (TDK) sözlüklerinde bulamayacağın sözcükler ve bunların anlamları ile başlayalım. “TDK’nın sözlüğünde yoksa siz nasıl biliyorsunuz?” diyebilirsin. Bu genellikle insanların yanlış yazmasıyla alakalı oluyor. Örneğin “araç muayyer” sözü ile karşılaşabilirsin ama gerçekte böyle bir söz yok. Muhayyer sözcüğü yerine bir kişi “muayyer” demiş ve böyle devam etmiş. Eskiden Doğubank İş Hanı, Türkiye’nin en büyük elektronik pazarlarından biriydi ve ürünlerin büyük bir kısmı garantisizdi. Hal böyle olunca da garanti olmuyor ve satıcılar “garanti benim” ya da “muayyer” diyordu. Sözcük o dönemden beri yanlış kullanılıyor. Doğru olan muhayyer sözcüğü ise bir ürünü kullanıp beğenmezsen geri getirebileceğin anlamına geliyor.

Garaj Arabası

kapali-garaj-arabasi-ne-demek

Aracın garaj içerisinde saklandığı anlatmak için kullanılıyor. Zaten bunu anlamak o kadar da zor değil. Aracın garaj içerisinde saklanmasının iki avantajı bulunuyor. Birincisi otomobil, yağışlar gibi doğa olaylarından ve park halindeyken çarpma benzeri sorunlardan korunmuş oluyor. Ayrıca bu tabir genellikle iki otomobili olan insanlar tarafından kullanıyor. Garaj arabası ile daha az kullandıkları araçlar kast ediliyor.

Sigara İçilmemiş

Bir araba için alıcılar ya da satıcılar tarafından en çok dikkat edilen noktaların başında geliyor. Bir araç içerisinde sigara içildiği zaman küf gibi sorunlar ile karşılaşabiliyor ya da sigara kokusu koltuk ve döşemelere siniyor.

İstediğiniz Ustaya Gösterebilirsiniz

arabayi-ekspere-gostermek

Bugünlerde daha çok eksper şirketleri kullanılsa bile güvenmeyen insanlar olabiliyor. Bu nedenle insanlar tanıdıkları ustaların araçlara bakmasını isteyebiliyor. İnsanlar satın alacakları araçtan emin olmak istiyor ama güvenilir bir ekspertiz şirketi kullanmak çok daha mantıklı.

Pazar Arabası

Pazar arabası genellikle ailelerin ikinci arabaları için kullanılıyor. Özellikle İstanbul gibi şehirlerde bir araç hafta içi kullanılıyor. Ailenin diğer araçları ise sadece hafta sonu kullanılıyor. Genellikle kilometresi çok düşük araçlar oluyor.

Taksiden Çıkma

taksiden-cikma-araba-ne-demek

Ticari taksiler tahmin edebileceğiniz gibi oldukça uzun mesafeler kat ediyor. Bu nedenle taksi çıkması araçlar genellikle oldukça yıpranmış oluyor. Böyle araçlar genellikle kısa süre içerisinde satılacaksa alınıyor.

Sıfır Gibi

5 bin kilometre ve daha düşük mesafe kat etmiş araçlar için kullanılıyor. Bu araçlar ile sıfır araçlar arasında çok büyük fiyat farkları olmasına rağmen neredeyse kullanılmamış oldukları için tercih ediliyorlar. Ancak her şeye rağmen dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunuyor. Bazı işgüzarlar yeni aldıkları araç ile kaza yaptıktan sonra tamir ettirip satmaya çalışıyor. Öncelikle Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi (TRAMER) tarafından sağlanan ve “TRAMER sorgusu” denen hizmetten faydalanarak kaza geçmişi öğrenilebiliyor. Bir diğer güvenilir yol ise kurumsal bir ekspertiz şirketleriyle çalışmak.

Gırtlak Dolu ya da Daha Dolusu Yok

girtlak-dolu-araba-ne-demek

Bu iki kalıp, genellikle donanımları arasında çok büyük farklar olan araçlar ya da satılan aracın, segmentine göre diğer marka ve modellerdeki araçlardan çok daha dolu olduğunu anlatmak için kullanılıyor. Örneğin; ülkemizde hala baz donanımında multimedia ekran olmayan araçlar var ama aynı aracın en üst donanım seviyesinde özel ses sistemi dahi bulunuyor ve iki seçenek arasında çok büyük fiyat farkları oluyor.

2000 Model ama 2000 Kilometre

Bu deyim tam olarak bu kadarla da sınırlı kalmıyor. Bir de “düzenli kullandım” iddiası geliyor. Bunun gerçekten imkanı yok. Yani anlatmamıza gerek var mı? Böyle uçuk iddialara inanmamalısın. Kilometrede yazan değeri dikkate almaman daha yararlı olur. Güvenilir bir ekspertiz şirketi ile tüm sorunlarını çözebilirsin.

Keyfekeder Boyalı

Kötü niyetli satıcılar ile ilgili bölüme geldik. İnsanlara güvenmek elbette güzel bir erdem ama bu kalıbı kullananlar genellikle düşük fiyatlara kazalı araçları alıp tamir ettiren ve ardından satmaya çalışanlar insanlar oluyor. Tabii ki içlerinde dürüst ve güvenilir insanlar yok değil. Bu nedenle yine ekspertiz raporu ve TRAMER kaydı ile ilgilenmen gerekiyor.

Boya Takıntısı Olanlar Aramasın!

boya-takintisi-olan-aramasin-neden-yazilir

“Keyfekeder boyalı” kalıbına göre çok daha samimi bir konuşma şekli  ama yine de dikkat etmekte fayda var. Araçların çizilmemesi neredeyse mümkün değil ama bazı insanlar bu konuyu saplantı haline getirebiliyor ve aracı iki ya da üç çizik için boyattırıyor. Tabii ki aracın boyatılmasının farklı nedeni olabiliyor. Bunu hemen düşünmen ve yine TRAMER işlemlerini yapman gerekiyor.

Tüm Bakımları Yapılmıştır

tum-bakimlari-yapilmistir-ne-demektir

Bu konuyu alım ve satım olarak ikiye ayıralım. Hayatında ilk defa otomobil alacaksan bu konu hakkında bilgin olmayabilir. Otomobillerin belirli zamanlarda bakıma girmesi gerekiyor. Bu bakımların bazılarında değişecek parça sayısı fazla olduğu için oldukça yüksek fiyatlar ödeniyor. Bu nedenle bakımların eksiksiz olduğundan emin olmalısın, yoksa cebinden hiç beklemediğin bir ücret çıkabilir. Aracını satacaksan ve bakımlarını tam yaptırdıysan kesinlikle faturaları da aracını satın almak isteyen kişi ile paylaşmalısın. Böyle küçük hareketler ile alıcının gönlünü kazanmak oldukça kolay.

Türkiye’de Tek ya da Emsalsiz

Araç Rolls Royce gibi kişiye özel iç mekana sahip değilse ya da tamamen değiştirilmemiş ise böyle bir şeyin gerçek olmasını beklememelisin. Herkesin otomobili oldukça kıymetli ve bu nedenle böyle sözler söylenebiliyor. Bu şekilde çok iddialı sözleri dikkate almamak senin için daha yararlı olabilir.

Bulur.com ile Araç Almak ya da Satmak

Bulur.com, kullanıcılarına Türkiye’de daha önce uygulanmamış bir alım-satım deneyimi sunuyor. Satışa çıkardığınız aracın ile sadece senin aracının hayalini kuran kullanıcılar eşleşebiliyor. Akıllı Eşleşme Sistemi sayesinde gereksiz tüm bilgilerden arınmış oluyorsun. Araçların tüm detayları işaretleniyor ve fotoğraflanıyor. Böylece alacağın aracın eksiği ya da fazlasını öğrenebiliyorsun. Otomobilini kolayca satmak mı istiyorsun? Senin için hazırladığımız videoya gözatabilirsin. 

Otomobille ilgili aklında ne soru varsa cevabı bu forumlarda seni bekliyor.

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK