Otomobil Sahiplerine Özel

Motor Tipleri Nelerdir?

Motorları incelerken elbette silindir sayısı, içten yanmalı ya da sıralı silindir gibi ifadeler ile karşılaşmışsındır. Peki, bu ifadeler ne anlatıyor?

otomobil-motor-tipleri

Otomobil motor teknolojileri, sürekli olarak değişiyor ve gelişiyor. Hepsini bilmek ve takip etmek, mühendislik anlamında otomobiller üzerine çalışmıyorsan bir hayli zor. Yakıt tipine ya da çalışma prensibine göre farklılık gösteren otomobil motorlarını senin için inceledik.

Araba Motor Tipleri

Araba motor çeşitleri ve özellikleri, genellikle çalışma biçimi gibi konular ile birbirinden ayrılıyor. Silindir sayısı, yakıtın yakıldığı kısım, supap mekanizması ve yakıt çeşidi gibi farklı sınıflandırmalar bulunuyor.

Yakıtın Yakıldığı Kısma Göre Motor Tipleri

yakitin-yakildigi-yere-gore-motor-tipleri

Fosil yakıt ile çalışan otomobiller, herhangi bir yakıtın yakılması ve açığa çıkan enerjinin yürür aksama iletilmesi ile hareket ediyor. Temel olarak yakıtın yakıldığı kısma göre motor tipleri incelendiği zaman içten yanmalı ve dıştan yanmalı olarak ikiye ayrıldığı görülüyor.

H3: Dıştan Yanmalı Motorlar: Motor yakıtı yakar ama enerji farklı bir akışkan maddeye iletilir ve akışkanın ısınması sayesinde elde edilen enerji ile hareket gerçekleşir. Buharlı makineler genellikle bu motor çeşidi ile çalışır.

İçten Yanmalı Motorlar

Yakıt, yanma odası denilen bölgenin içerisinde yakılır ve ortaya çıkan enerji, tekerleklere iletilir. İçten yanmalı motorlarda benzin, dizel ve LPG gibi tutuşabilen yakıtlar kullanılır. Bundan sonra anlatacağımız neredeyse tüm motor tipleri aslında içten yanmalı motorları ifade ediyor. Bu nedenle bazı temel parçaları ve araç motor bölümlerini anlatmamız yararlı olacaktır.

icten-yanmali-motorlar

Piston: Motorun silindirlerinin içerisine girebilecek şekilde üretilen parçaya verilen isimdir. Silindir içerisinde yanma gerçekleştikten sonra piston genellikle geriye doğru gider ve doğrusal bir hareket oluşturur.
Krank Mili: Pistondan gelen doğrusal hareketin dairesel harekete dönüşmesini sağlayan parçadır.
Supap: Motor içerisine sadece yakıt ya da yakıt - hava karışımını püskürten parçadır.
Buji: Ateşlemenin yapılmasını sağlayan parçadır.

Silindir Sıralanışına Göre Motor Tipleri

silindir-siralansina-gore-motor-cesitleri

Otomobil motor bilgileri genellikle satın alınırken verilen ve kullanıcılar tarafından pek okunmayan kılavuzlar içerisinde yazıyor. Günümüzde bazı markalar kullanım kılavuzunu kağıda basmak yerine e-mail olarak doğrudan kullanıcıya gönderiyor ya da internet sitesine yüklüyor. Kullanım kılavuzu üzerinden, aracının içerisinde bulunan motorun silindir sayısı ve sıralanışı gibi bilgileri görebilirsin. Bu ibareler aynı zamanda motorunun tipine işaret ediyor.

Sıralı Tip Motor

Günümüzde kullanılan en yaygın motor tiplerinden biri olan sıralı tip motor, silindirlerin doğrusal bir şekilde yerleştirilmesi ile elde ediliyor. Dizel ya da benzin gibi yakıtlar ile çalışabiliyor olması nedeniyle her tip araçta görülebiliyor.

V Tipi Motor

v-tipi-motorlar

Silindirlerin “V” harfi şeklinde sıralandığı motor tipidir. Silindirler arasındaki açı genellikle  benzinli otomobillerde daha küçükken dizel motorlarda daha geniştir. Yüksek güç üretebildiği ve az yer kapladığı için Ferrari ve Lamborghini gibi markalar tarafından tercih edilen motor çeşitlerindendir.

Boksör Motor


Yatay ve karşılıklı olarak yerleştirilmiş olan pistonlardan oluşan motor tipidir. Pistonlar karşılıklı hareket ettiği için titreşim diğer motor türlerine göre daha azdır. Yatay düzlemde hareket ettiği için aracın alt tarafına yerleştirilebilen motor türleri arasındadır. En çok Subaru tarafından kullanılıyor.

Yıldız Motor

Bir merkez etrafına yıldız şeklinde dizilen silindirlerden oluşuyor. Hafif olması ve çok yüksek performans vermesi nedeniyle genellikle hava ve deniz taşıtlarında kullanılıyor.

W Motor

İki adet V motorun birleştirilmesi ile oluşturulan motor türüne deniyor. Bugatti Veyron gibi yüksek performanslı araçlarda tercih ediliyor.

VR Motor

Dar açı ile oluşturulan V tipi motora bu isim veriliyor. Pistonlar birbirine oldukça yakın olduğu için çapraz olarak yerleştiriliyor.

Wankel MotorFelix Wankel tarafından geliştirilen ve günümüzde artık kullanılmayan motor türlerindendir. Oval bir yapı içerisinde yer alan mil etrafında dönen piston (rotor) ile oluşturulan motor oldukça basit bir yapıya sahip. Mazda tarafından uzun yıllar kullanılsa bile yüksek devirlere çıktığı zaman 15 litreyi geçen yakıt tüketimi nedeniyle bir süre sonra üretilmeme kararı alınmış.

Ateşleme Sistemine Göre Motorlar

Dizel ya da benzinli motorları birbirinden ayıran en önemli fark, ateşleme sistemleridir. Temel olarak iki farklı sistemi bulunuyor. İlki bujinin yaydığı elektrik enerjisi ile ateşleme yapan motorlardır. İkinci ve genellikle dizel araçlar içerisinde görünen tip ise basınç arttırarak yakıtın tutuşması sağlanan sıkıştırma ile ateşlemeli motorlardır.

Buji ile Ateşlemeli Motor

buji-ile-ateslemeli-motor-ne-demek

Piston üst noktaya çıktığı zaman azami güce ulaşmak için buji vasıtasıyla yakıt ve havadan oluşan karışım ateşlenir. Genellikle LPG ve benzin gibi yakıtlar ile kullanılıyor.

Sıkıştırma ile Ateşlemeli Motor

Yakıt-hava karışımı, sıkıştırılıp yüksek basınç ve sıcaklığa ulaştırılarak tutuşturulur. Herhangi bir ateşleme mekanizması bulunmaz ve motorinin yakıt olarak kullanıldığı dizel motorlarda tercih edilir.

Yakıt Tipine Göre Motorlar

yakit-tipine-gore-motorlar

Ülkemizde genellikle benzinli ve dizel motorlar kullanılıyor. Dizel motorlar motorin ile çalışırken isminde de anlaşılacağı üzere benzinli motorlar benzin ile çalışıyor. Bunların dışında elektrikli motorlar da bulunuyor.

Benzinli Motorlar

Benzin ile çalışan seri motorlardır. Dizel motorlara göre daha az karmaşık olmaları nedeniyle bakım masrafları düşüktür. Genellikle uzun mesafeler kat etmeyen sürücüler tarafından tercih edilmektedir.

Dizel Motorlar

dizel-motor-tipleri

Motorin ile çalışan ve yüksek çekiş gücüne sahip olan motorlardır. Benzinli motorlara göre daha az yakıt tüketen ama daha çok bakım gerektiren motorlar arasında gösteriliyor. Genellikle şehir içinde uzun mesafe kat edenler tarafından tercih ediliyor.

Elektrikli Motorlar

Yakıt bulunmayan ve yanma gerçekleşmeyen motor türlerindendir. Gücü bataryadan alır. Rotor denen iletken parça, silindire benzeyen yapı içerisinde döner ve elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürür.

Silindir Sayısına Göre Motorlar

silindir-sayisina-gore-motorlar-hangileri

Motorlar ile ilgili en çok yapılan sınıflandırma, silindir sayılarına göre oluyor. 2, 4 ve 6 gibi farklı sayılarda olan silindirlere yakından bakalım.

İki Silindirli Motorlar

Küçük hacimli oldukları için geçmişte çok fazla tercih edilmeyen iki silindirli motorlar, günümüzde emisyon değerlerini düşürmek için farklı teknolojiler ile geliştirilmeye ve kullanılmaya başlandı. İlk örneklerden biri ise FIAT’ın sevilen modeli 500’de kullanılan Twinair’dir.

Üç Silindirli Motorlar

uc-silindir-motorlar-nedir

Günümüzde yaygın olarak kullanılan otomobil motorları arasında gösteriliyor. Emisyon değerlerinin giderek düşmesi nedeniyle yaygınlaşan üç silindirli motorlar, genellikle 6 silindirli motorların ikiye bölünmesi ile elde ediliyor. 3 silindirli motorlar, oldukça sarsıntılı olmaları nedeniyle bazı kullanıcılar tarafından sevilmiyor.

Dört Silindirli Motorlar

Sokakta göreceğin birçok aracın kaput kapağının altında yer alan dört silindirli motorlar, oldukça verimli ve güçlü bir yapıya sahip. Türkiye’de sevilen ve dört silindirli motora sahip olan modeller ise Volkswagen Passat ve BMW 5 Serisi’dir.

Beş Silindirli Motorlar

Günümüzde çok sık kullanılmayan motor çeşitleri arasındadır. Audi’nin efsanevi aracı 100 modeli ve FIAT’ın bir zamanlar çok satan aracı olan Brava’da kullanılmıştı.

Altı Silindirli Motorlar

alti-silindirli-motor

Kuzey Amerika otomobil piyasasında özellikle de Amerika Birleşik Devletlerinde tercih edilen otomobil motorlarındandır. Altı silindirli motorlar, oldukça büyük olmaları ve yüksek güçlere çıkabilmeleri ile ünlü olan motor türleri arasında yer alıyor. Dodge gibi ABD’li üreticiler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Sekiz, On İki ve On Altı Silindirli Motorlar

Hem yüksek süratlere hem de yüksek tork değerlerine ulaşması istenen araçlar için kullanılan motor türleridir. Genellikle lüks otomobiller ile kullanıcıların karşısına çıkarlar. Ferrari, Lamborghini ve Rolls Royce gibi markalar tarafından kullanılıyorlar.

Otomobil satın almak istiyorsun ama hangi otomobili seçeceğine karar veremiyor musun?

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK