Sıfır Km Otomobil Rehberi

Karşılaştırma: Renault Zoe - BMW i3

Yeni yeni gelişmeye başlayan elektrikli otomobil piyasasının en önemli Avrupalı temsilcileri olan Renault Zoe ve BMW i3’ü senin için inceledik. Her iki aracı en ince ayrıntısına kadar değerlendirdiğimiz yazımızın içerisinde araçların menzillerini, ulaşabildikleri maksimum hızı ve fiyatlarını bulabilirsin.

renault-zoe-bmw-i3-karsilastirma

Kaynak

Fransız üretici Renault ve Alman üretici BMW, elektrikli otomobiller üzerine son yıllarda yoğun olarak çalışıyor. Renault ilk olarak ülkemizde Fluence Z.E. modeliyle kendinden söz ettirdi, ama markanın pil kiralama politikası büyük eleştirilere neden oldu. Bu araç dışında Renault, Twizzy adı verilen ve küçük yerleşim yerleri için geliştirilen, motosiklet ile otomobil arası bir model daha sundu; ama ülkemizde bu araç da beklenen ilgiyi görmedi. Marka son olarak Zoe ile karşımıza çıkıyor. Markanın geleceğine dair sinyaller veren otomobil, yüksek menzili ve markanın gelişen teknolojisini tüm ihtişamıyla sunuyor.

bmw-i3-renault-zoe-hangisi-daha-iyi

Kaynak

BMW ise i3 ile yeni bir deneyim sunuyor. Özenle dizayn edilmiş iç mekan ve sportif özellikleri, adeta geçmiş ile gelecek arasında bir köprü vazifesi görüyor. i3 hem Tesla gibi yeni nesil üreticilerin otomobillerinden hem de BMW’nin yıllardan beri ufak değişikliklerle devam ettirilen klasik tasarım dilinden izler taşıyor.

Tasarım

renault-zoe-dis-tasarim

Kaynak

Markalar genellikle elektrikli araçlarında olağan çizgilerinin dışına çıkıyor ve yenilik ya da gelecek gibi konulara vurgu yapıyor. Renault - Nissan İttifakı ürünü olan Zoe, gerçekten çok başarılı ve yenilikçi çizgilere sahip. Aracın kaputu öne doğru hafifçe sivriliyor ve tam ortadan çevreci yapıya vurgu yapmak için mavilikler bulunan logo yükseliyor. Ön far grubu ise küçük ve yanal olarak uzayan bir yapıya sahip. Arka kısım ise Renault’un çok satan aracı Clio’ya benziyor. İç mekandaysa genel olarak Renault’un küçük hacimli araçlarının kalanına göre daha kaliteli malzemeler kullanılması göze çarpıyor. Araç içerisinde hafif bir parfüm kokusu bulunuyor ve istenilirse bu kokuyu değiştirmek mümkün. Ton farkları ile ilerleyen döşemeler ve konsol, gözü yormuyor. Kabin içerisindeki yaşam alanıysa oldukça geniş ve ferah.

bmw-i3-dis-tasarim

Kaynak

BMW’nin tasarımı ise gerçekten markanın tarzının oldukça dışında denebilir. Klasik böbrek ızgara formu bulunan ön tasarım, girinti ve çıkıntılar ile otomobile derinlik katıyor. Hem markanın rengi olması nedeniyle hem de çevreciliğe vurgu yapmak için mavi renkler görülebiliyor. BMW i3, Renault Zoe’ye göre daha kısa bir araç olduğu için kapı tasarımı biraz ilginç. Araca yolcular girebilmek için önce ön kapıyı daha sonra da arka kapıyı açıyor. Ancak araç dışarıdan bakıldığı zaman tek kapıymış gibi görünüyor. i3 kabininin Zoe’ye göre biraz daha dar ve kısa olduğunu söyleyebiliriz ama yine de yaşam alanı konusunda sorun yaşanmıyor. 4 kişinin rahatlıkla seyahat edebildiği i3’ün kabininde özellikle geri dönüşüme uygun malzemeler tercih ediliyor. Bir diğer fark ise oval görünümlü kadran yerine dijital ve köşeli bir gösterge ekranı oluyor.

Donanım

renault-zoe-donanim-ozellikleri

Kaynak

Elektrikli otomobiller genellikle alışık olmayacağın kadar yüksek donanımlar ile sunuluyor. Her iki otomobile de Bluetooth ya da USB ile bağlanılabiliyor. Renault’un çok sevilen bilgi ve eğlence ekranı R-Link, Zoe’nin standart donanımları arasında yer alıyor. Bluetooth ile aktif olarak çalışan multimedya ekranı, ses tanıma gibi özelliklerin yanı sıra içerisine indireceğin hava durumu ve R-Link Tweet gibi uygulamaları da çalıştırabiliyor.

2018-bmw-i3-donanim

Kaynak

BMW i3 ise Connected+ ve iDrive donanımları ile sunuluyor. iDrive, sürücünün yola odaklanmasını ve çok sayıda tuş ile mücadele etmesini engellemek üzerine tasarlanmış bir yapıya sahip. Yuvarlak bir kumanda etrafında telefon ve menü gibi tuşlar bulunuyor. Connected+ ise i3 ile akıllı telefonunu entegre hale getirmeni sağlıyor ve gideceğin rotayı ev konforunda oluşturmana ya da canlı sürüş durumunu arkadaşlarınla paylaşmana yardımcı oluyor.

Araçların tabii ki eksik noktaları da bulunuyor. Elektrikli otomobiller sadece bataryanın dışarıdan şarj edilmesi ile güç toplamıyor. Bu otomobillerin çok büyük bir kısmında bulunan ve fren enerjisi ile bataryanın şarj edilmesini sağlayan rejeneratif teknolojisi, BMW i3’te çok gelişmiş değil. Renault Zoe’nin eksisi ise malzeme kalitesinin BMW i3’e göre biraz daha düşük olması.

Güvenlik

Her iki araç da EuroNCAP testlerine katıldı ve Zoe, 5 yıldı alırken i3 ise 4 yıldız alabildi. Hem Zoe hem de i3, sürücü güvenliği konusunda 100 üzerinden 85’i geçmeyi başarıyor. Araçların içerisinde çok sayıda hava yastığı ve ABS ile ESP gibi zorunlu fren sistemleri bulunuyor. Bunun dışında BMW’nin teknolojik donanım açısından biraz daha zengin olduğu görülüyor. BMW i3, Sürüş Asistanı Plus adı verilen ve içerisinde hız sabitleyici gibi özelliklerin bulunduğu özel bir sistem ile sunuluyor. Sürüş Asistanı Plus ile aracın, sen hız limitini belirledikten sonra kendi başına durup kalkabiliyor ya da yaya fark ettiği zaman uyarı veriyor.

renault-zoe-guvenlik-sistemleri

Kaynak

Elektrikli araçların bataryası, neredeyse kalan tüm parçaların toplam değerinde oluyor ve herhangi bir ezilme ya da yanma durumunda güvenliği tehlikeye atabiliyor. Zoe’nin bataryası ise özel alaşımlarla güçlendirilmiş malzemeler vasıtasıyla korunuyor. Bbir diğer öne çıkan özelliği ise BMW i3’te de bulunan ve yayaları uyaran ses sistemi oluyor. Zoe’nin yaya uyarı sisteminin farkı ise 3 seçeneğe sahip olması ve dilediğini seçebilmek gibi bir özgürlüğü sunması.

Teknik Özellikler

Teknik özellikler konusuna girmeden önce kısaca birkaç noktaya değinmemiz gerekiyor. Bugüne kadar kullanmaya alışık olduğun fosil yakıtlı araçlar, belirli devir aralıkları içerisinde maksimum tork değerine ulaşıyor, ama elektrikli araçlar için bunu söylemek mümkün değil. Elektrikli otomobiller, gaza bastığın andan itibaren hız sınırına kadar torku yükseltiyor. Yani elektrikli araçlar, aynı segmentte yer alan fosil yakıtlı araçlardan çok daha çabuk hızlanabiliyorlar.

renault-zoe-teknik-ozellikleri-neler

Kaynak

Renault Zoe’nin tek modeli bulunuyor. Zoe ZE40 olarak kodlanan model, 220 NM tork ve 88 beygir güç üretebiliyor. Otomobilin maksimum sürati ise 140 km/s ile sınırlandırılmış. Zoe, 0’dan 100 km/s hıza ise 13 saniyede ulaşıyor. Zoe ZE40’ın menzili ise 400 kilometre olarak gösteriliyor ama tabii ki bu fabrika ortamında geçerli. Kullanıcıların yorumlarına göre ortalama 250 kilometre gibi bir mesafe gidildikten sonra aracın tekrar şarj edilmesi gerekiyor. Tam şarj, ev tipi priz ile 14 saat kadar sürüyor; ancak 3 saat gibi bir süre içerisinde hızlı şarj ile etkili bir menzile kavuşabilirsin.

bmw-i3-ic-mekan-multimedya-ekrani

Kaynak

BMW i3’ün iki farklı modeli bulunuyor. i3 şeklinde kodlanan model, 250 NM tork ve 170 beygir güç üretebiliyor. Araç 0’dan 100 km/s hıza ise 7.3 saniyede ulaşıyor. BMW i3’ün menzili, 300 kilometre olarak gösteriliyor ama tabii ki bu da fabrika ortamında geçerli. Kullanıcıların yorumlarına göre ortalama 200 kilometre gibi bir mesafe gidildikten sonra aracın tekrar şarj edilmesi gerekiyor. Tam şarj, ev tipi priz ile 12 saat sürüyor; ancak hızlı şarj ile bu süre 2 saat 45 dakikaya kadar düşüyor.

i3s şeklinde kodlanan model ise 184 beygir güç ve 270 NM tork üretebiliyor. Araç 0’dan 100 km/s hıza 6.9 saniyede ulaşıyor. BMW i3’ün menzili, 280 kilometre olarak gösteriliyor ama tabii ki bu değer, gerçek trafikte değişiyor. Kullanıcıların yorumlarına göre ortalama 200 kilometre gibi bir mesafe gidildikten sonra aracın tekrar şarj edilmesi gerekiyor. Tam şarj, ev tipi priz ile 12 saat sürüyor; ancak hızlı şarj ile bu süre 2 saat 45 dakikaya kadar düşüyor.

Fiyatlar

renault-zoe-ve-bmw-i3-fiyat

Kaynak

Renault ilk olarak Türkiye’ye geldiğinde kullanıcılarından “pil kirası” adı altında aylık ücret alıyordu. Günümüzde ise araç ile beraber pili de satıyor. Renault Zoe fiyatı ise 130 bin TL’de sabitlenmiş durumda. BMW i3 ile i3s’in fiyatları ise biraz daha yüksek. 3 farklı tasarım seçeneği ile satılan BMW i3 fiyatları, 243 bin TL ile 260 bin TL arasında değişiyor. BMW i3s’in fiyatları ise biraz daha pahalı. Loft, Lodge, Suite seçenekleri ile sunulan araç için 259 bin ile 270 bin TL arasında bir ücret ödemen gerekiyor.

Hangisi Sana Göre?

Her iki araç da şehir için dizayn edilmiş, ama birbirlerine üstün geldikleri çok sayıda alan bulunuyor. Dilersen hepsini madde madde inceleyelim.

  • BMW i3 menzil konusunda, Renault Zoe’ye göre biraz daha geride kalıyor.
  • Renault Zoe aksesuar ve tasarım paketleri konusunda, BMW i3’e göre oldukça geride kalıyor.
  • İlk çıktığı günlerde Renault Zoe batarya konusunda BMW i3’e göre oldukça geride yer alıyordu, ama hem batarya kirasının kalkması hem de menzilin arttırılmasıyla i3’ün önüne geçmeyi başardı.
  • BMW i3 fiyat konusunda ise Renault Zoe’den neredeyse iki kat pahalı.

Otomobil satın almak istiyorsun ama hangi otomobili seçeceğine karar veremiyor musun?

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK