Otomobil Sahiplerine Özel

Kalitesiz Akaryakıtın Zararları Nelerdir?

Neredeyse her üründe olduğu gibi akaryakıtın da iyisi ve kötüsü bulunuyor. İlk aşamada daha ucuz olan kalitesiz akaryakıtın başına ne gibi dertler açabileceğine yakından bakalım. 

kalitesiz-akaryakitin-zararlari-nelerdir-nasil-anlasilir

Benzin, motorin ve LPG, sıvı haldeler ve bu nedenle de akaryakıt olarak adlandırılıyor. Motorun verimli olarak çalışabilmesi için de içlerinde belirli bir orandan fazla kirletici madde bulunmaması gerekiyor. Ancak her üründe olduğu gibi kalitesiz akaryakıtlar bulmak mümkün. Kaliteli ya da kalitesiz akaryakıtı anlamanın ise çeşitli yolları var. Tamamını yazımızın içerisinde bulabilirsin.

Oktan Nedir?

oktan-nedir-ne-ise-yarar

Oktan, petrol içerisinde yer alan hidrokarbondur. “Benzinin rengi ne kadar koyuysa oktanı o kadar fazladır.” gibi şehir efsaneleri mevcut, ama bunun gerçek ile uzaktan ya da yakından herhangi bir bağı bulunmuyor. Oktan renksiz bir madde ve benzinin daha zor tutuşmasını sağlıyor. Yani oktan sayısı arttıkça benzin daha zor tutuşuyor. Yine bazı şehir efsanelerine göre 95 oktan iyi, ama 98 oktan kötü olarak lanse ediliyor. Aslında bu tamamen yalan değil. Araç kitapçıklarında hangi oktana sahip benzini kullanman gerektiği yazıyor ve bundan şaşmaman gerekiyor. Çünkü benzinli motorlar oldukça karmaşık parçalar içeriyor ve hızlı ya da yavaş tutuşan yakıt nedeniyle aksamalar yaşandığı için performans düşüşleri görülebiliyor.

10 Numara Yağ Nedir?

10 numara yağ, aslında genel kimyasallar kategorisinde yer alıyor. Atık kimyasallar ile elde edilen yağ, akışkanlık gibi benzerlikler nedeniyle motorin yerine dizel araçlarda kullanılabiliyor. 10 numara yağ, dizele göre çok daha yüksek ısı açığa çıkartıyor ve bu nedenle de motor, olması gereken sıcaklıktan daha fazla sıcaklık ile karşılaşıyor. 10 numara yağın uzun süre kullanımda yangın gibi istenmeyen sorunlar ile karşılaşılabiliyor.

Hileli Akaryakıtlar!

hileli-yakitlar

Türkiye’de Aliağa gibi oldukça büyük rafineriler yer alıyor ve Avrupa standartlarına uygun petrol ürünleri üretiliyor. Akaryakıt istasyonlarının çok büyük kısmı denetimler sayesinde hileli akaryakıt satmıyor. Tabii bazı akaryakıt istasyonları hileli benzin ya da motorin satabiliyor. Hileli akaryakıtlar genellikle motorin ya da benzinin içerisine uçucu ve renksiz maddelerin katılması ile elde ediliyor.

Hileli ve Kalitesiz Yakıt Nasıl Anlaşılır?

Hileli akaryakıtların çok büyük bir kısmının içerisinde yer alan uçucu maddeler bir süre sonra deponun boşalmasına neden oluyor. Yakıt ibresi beklenenden çok daha hızlı 0’a yaklaşıyorsa nedeni hileli akaryakıt olabiliyor. Düzenli olarak araba kullananların yakıt ibresini takip edebilmesi biraz güç. Bu nedenle başka istasyonlardan aldıkları yakıt ile karşılaştırma yapılması gerekiyor. Örneğin bir istasyondan alınan yakıt ile 700 kilometre, diğer istasyondan aynı miktarda alınan yakıt ile 500 kilometre gidiliyorsa burada bir sorun var demektir. Böyle bir durum söz konusu ise hileli ve kalitesiz yakıt ile karşılaşılmış oluyor.

Mazot ya da Benzinin Kalitesiz Olması Motoru Nasıl Etkiler?

kalitesiz-mazot-lpg-ve-benzin

Oktan ve 10 numara yağ konusunda bahsettiğimiz aşırı ısınma gibi sorunlar ile karşılaşılması işten bile değil. Bunun dışında hileli mazot ya da benzin nedeniyle ilk olarak bütçe sarsılıyor. Çünkü yeterince performans üretmeyen kalitesiz akaryakıtlar nedeniyle daha fazla enerji ihtiyacı açığa çıkıyor ve araç çok daha hızlı bir şekilde depoyu bitiriyor. Motor ve motor aksamlarının aşınması gibi sorunlara ek olarak bazı bağlantı parçalarında istenmeyen tortu gibi maddeler kalabiliyor. Kalitesiz ya da hileli akaryakıttan korunmanın en iyi yolu ise güvenilir istasyonları tercih etmekten geçiyor.

Hileli Akaryakıt Nasıl Şikayet Edilir?

Hileli akaryakıt ile karşılaşanların öncelikle ALO 130 hattını araması gerekiyor. Araçtan numune alınacağı için bir yere park edilmesi ve daha fazla çalıştırılmaması gerekiyor. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra güvenilir bir noktadan akaryakıt satın alınabilir.

Benzin Yerine Dizel ya da Dizel Yerine Benzin

Sık yapılan hataların başında ise benzin yerine dizel yakıt ya da dizel yakıt yerine benzin doldurulması geliyor. Pompacıların yanlışlıkla böyle bir hata yapması durumunda araç oldukça büyük sorunlar ile karşılaşabiliyor. Motorların temel olarak farklı çalışma prensipleri bulunuyor. Dizel motorlar sıkıştırma; benzinli motorlar ise ateşleme ile yakıtı tutuşturuyor. Her iki motor tipi de bir diğerinin yakıtı ile çalıştırıldığı zaman sorun yaşanmasına neden oluyor.

Araçta Kirli Yakıt Kullanılırsa Ne Olur?

aracta-kirli-akaryakit-kullanimi

Bir diğer sorun ise araçlara kirli yakıt katılması ile meydana geliyor. Bu durumu anlatmadan önce akaryakıtın hikayesiyle başlayalım. Akaryakıt istasyonlarına ulaşmadan önce benzin ya da mazot, tankerler vasıtasıyla taşınıyor. Akaryakıt istasyonunda ise devasa ve korumalı depolar içerisinde korunuyor. Yakıt depolarının içerisinde kir ve hava olması gayet normal ve kabul edilebilir, ama bazı durumlarda bu oran biraz artabiliyor. Böyle durumlarda aracın yakıt pompalayan kısımları zarar görüyor.

Benzin ya da Mazot Kalitesi Nasıl Ölçülür?

Birçok insanın merak ettiği konuların başında mazot ya da benzin kalitesi ölçümü geliyor. Yazıyı bitirmeden önce bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Akaryakıtların içerisine 10 numara yağ ya da başka kimyasallar ile fazladan hava ya da kir, yani partikül karışabiliyor. Bu ve benzeri durumları göz ile fark etmek ise olanaksız. Ancak araç içerisinden alınan numunenin laboratuvar ortamında incelenmesi gerekiyor.

Otomobille ilgili aklında ne soru varsa cevabı bu forumlarda seni bekliyor.

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK