Sıfır Km Otomobil Rehberi

İnceleme: Volkwagen Passat 2018 Özellikleri Neler?

Volkswagen'nin en çok satan modellerinden olan Passat'ın 2018 modelinin tasarımını, yeni teknik ve donanımsal özelliklerini detayları ile senin için yazımızda inceledik. 

volkswagen-passat-inceleme

Avrupalı üreticilerin D segmenti araçlardaki savaşı gün geçtikçe kızışıyor. Mercedes C Serisi ve BMW 3 Serisi’nin de dahil olduğu D segmenti otomobiller arasında ülkemizde en başarılı olan araç ise Volkswagen’in efsanevi otomobili Passat’tır. Yakın rakipleri FIAT ve Renault’un düşük hacimli motorlarını kullanıyorken; Volkswagen kendi motorları ve şanzıman teknolojisiyle ön plana çıkmaya çalışıyor. Ülkemize geldiği ilk günden bu yana oldukça beğenilen Volkswagen’in, çok beğenildiği kadar tartışmalara da konu olan otomobili Passat’ı senin için inceledik.

Tasarım

volkswagen-passat-2018-inceleme

Kaynak

Volkswagen, tıpkı diğer Alman otomobil üreticileri gibi oldukça muhafazakar bir marka olarak öne çıkıyor. 10 sene içerisinde çıkan farklı jenerasyon araçları genellikle markanın tutkunları dışında kimse fark etmiyor. Passat da bu hatlar ile şekilleniyor. D sınıfı otomobillerin alameti farikası olan genişlik ve uzunluktur. Passat, zaten geniş ve uzun olan tasarımına ek olarak kaslı yapısıyla da olduğundan çok daha heybetli görünüyor. Ön kısıma baktığın zaman far grubu ile birleşen ızgara tasarımı ile karşılaşacaksın. Izgaralar ile kaputun birleştiği nokta ise gümüş rengi çıta ile ayrılıyor.

Volkswagen genellikle diğer Avrupalı markalardan farklı olarak LED farları dağıtmamayı tercih ediyor. Passat’ın gündüz farları olan LED’ler de bu tasarım çizgisinden nasibini alıyor. Farlar ile ızgaraların birleştiği noktadan başlayan ve aynalara kadar uzanan çift hat ise otomobilin önden görünümüne sertlik katıyor. Özellikle Kuzey Amerikalı üreticilerin geliştirdiği ve otomobili olduğundan daha yüksek gösteren cama yakın bel çizgisi, Passat’ta tercih edilmiyor. Bunun iki nedeni bulunuyor. İlki kuşkusuz otomobilin yanında durulduğunda sanki otomobil insanın sahibiymiş ve ona egemenmiş gibi görünmesidir. Bir diğer neden ise Kuzey Amerikalı markaların sadece kendi pazarlarını düşünmesidir. Passat’ın Çin ya da Orta Doğu gibi pazarlarda da satıldığını ve boy ortalamalarının bu bölgelerde daha kısa olması nedeniyle daha alçak bir bel çizgisi tercih edildiğini söyleyebiliriz. Kapı kolları ile birleşik olan ve normal bir seviyede olduğunu düşündüğümüz bel çizgisi ise ülkemiz boy ortalaması için oldukça ideal.

passat-dis-tasarim-nasil

Kaynak

Bel çizgisinin bittiği noktanın hemen bir ya da iki santimetre üzerinde ise stop lambaları başlıyor. Bagaj kapağı ile entegre olan arka sinyal grubunun oldukça büyük olduğunu belirtelim. Spoiler gibi farklı tasarım araçları ile derinlik kazandırmaya ihtiyaç duymayan VW, Passat’ın bagaj kapağının alt kısımında girinti kullanıyor. Böylece otomobilin arkadan görünümü derinlik kazanıyor. Arkadan görünüm ile önden görünüm arasında çeşitli farklar bulunuyor. Bunlardan en önemlisi ise boyut ile ilgilidir. Otomobiller, yayaların güvenliğini tehlikeye atmamak adına önden yetişkin bir insanın dizi ile kalçası arasında kalacak şekilde dizayn ediliyor. Volkswagen, görüntü olarak sorun yaratan bu durumun önüne geçmek için çizgileri sanki yukarıya çıkıyormuş gibi gösteriyor ve camı uzatıyor. Passat, önden olduğundan daha yüksek görünüyorken; arka kısımdan baktığında kısa duruyor. Böylece ön ve arka görünüm dengelenmiş ve bütünlük sağlanmış oluyor. Passat ile sedefli, opak ya da metalik gibi birçok farklı renk kategorisi bulunuyor. Otomobilini kişiselleştirmene fırsat tanımak isteyen VW; “Nar Kırmızısı”, “Derin Siyah” ve “Kara Meşe” gibi 11 farklı renk seçeneği sunuyor.

Donanım

passat-donanim-ozellikleri-neler

Kaynak

Türkiye için Passat’ın özel bir kitlesi bulunuyor. En düşük donanım seviyesi ile en yüksek donanım seviyesi arasında 100 bin TL’ye yakın bir fark bulunduğu için dışarıdan bakılınca ne kadar ücret ödendiği bilinemiyor. Bu durum yüksek ücretler kazanan ama belli etmek istemeyenler için Passat’ı özel bir seçenek olarak öne çıkarıyor. VW, rakipleri olan BMW ve Mercedes ile farkını fiyat politikası ile koyuyor. 2018 model Passat’ın Trendline, Impression, Comfortline ve Highline adlarını taşıyan 4 farklı donanım seçeneği bulunuyor. Anlatmaya standart donanım olan Trendline ile başlayalım.

passat-multimedya-ekran-donanim

Kaynak

Trendline donanımı ile konsolun hemen ortasında analog saat geliyor. Ufak bir detay olarak görünse bile otomobilin dışarıdan oturaklı görünen dizaynını pekiştirme konusunda oldukça başarılı oluyor. Yine konsolun ortasında 6,5 inç boyutunda dokunmatik ekran bulunuyor. Volkswagen’in neredeyse tüm otomobillerinde olduğu gibi oldukça işlevsel bir kabin ile karşılaşacaksın. Trendline donanım seçeneği ile orta kol dayaması ve bardak tutucular gibi birçok farklı detay sunuluyor. Donanım seviyesi yükseldiği zaman ise; Alcantara deri döşeme, ahşap iç dekor, bagaja yerleştirilmiş 12 V soket, ışıklı makyaj aynası ve 8 inç boyutunda dokunmatik ekran gibi farklı özellikler ekleniyor.

Güvenlik

donanim-ozellikleri-passat

Kaynak

Ülkemizin güvenlik algısı yıllar geçtikçe arttı. Bununla beraber test kuruluşlarının bilinilirliği de artıyor. Birçokları farklı test kuruluşlarının karşılaştırmalarını inceliyor. Bu nedenle öncelikli olarak belirtmemiz gereken noktalardan başlayalım. Çin ve Kuzey Amerika pazarları için özel olarak üretilen Passat modelleri bulunuyor. Kuzey Amerikalı IIHS ve Asyalı AseanNCAP gibi kuruluşlar bu nedenle yanıltıcı olabilir. Ülkemizin içinde bulunduğu Avrupa kıtasında faaliyet gösteren EuroNCAP’i, Passat için referans alabilirsin. Passat’ın şu an kullanılan ve B8 adı verilen kasası ile girdiği son EuroNCAP testinden 5 yıldız almayı başardı. Passat özellikle çocuk yolcu ve yetişkin yolcu güvenliği konusunda oldukça başarılı oluyor.

Güvenlik ekipmanları konusunda ise her zaman olduğu gibi standart donanımı baz alıyoruz. Ancak şunu hemen belirtelim en üst donanım seviyesi olan Highline’da sadece ekstra iki güvenlik ekipmanı bulunuyor. Yani güvenlik donanımları konusunda baz donanıma VW oldukça cömert davranıyor. Trendline donanım seçeneği ile sunulan güvenlik ekipmanlarından bazıları şu şekilde;

 • Fren yapıldığında tekerlerin bloke olmasını engelleyen ABS,
 • Aracın istem dışı savrulmasını önleyen ESP,
 • Hızına göre sertlik ayarı yapan elektromekanik direksiyon,
 • Aracın her yanını saran hava yastıkları,
 • Yokuşlarda aracın stop etmesini engelleyen Hold Hilder.

Garanti

passat-2018-garanti-kapsami

Kaynak

Daha önce “İnceleme: Hyundai Accent Blue Özellikleri Neler?” adıyla bir yazı yayımlamıştık. Dikkat ettiysen Hyundai’nin Kuzey Amerika’da farklı bir strateji izlediğini ve 10 yıla varan garanti süreleri olduğundan bahsetmiştik. Elbette her bölgenin ve ülkenin farklı yasal düzenlemeleri farklı olabiliyor. Yasalara göre garantiler düzenleniyor ama Volkswagen her ülkede garanti süresini minimum seviyede tutmaya çalışıyor. VW, şirket politikası olarak farklı araçlara daha uzun garanti süreleri tanıyabiliyor ama Passat için süre sadece 2 yıl. Bunun dışında garanti uzatma seçeneğin var. Aracının motor gücüne göre farklı fiyat seçenekleri ile 3 yıla kadar garanti uzatabiliyorsun. Volkswagen’in bir başka artısı ise “iyi niyet garantisi” olarak adlandırılan şirket politikasıdır. Eğer VW marka bir aracın varsa ve tüm bakımları yetkili teknik servislere yaptırıyorsan; aracın garanti süresi bittikten sonra arızalandığı zaman VW tarafından tamir ücretinin bir kısmı ya da tamamı ödeniyor ve buna “iyi niyet garantisi” adı veriliyor.

Teknik Özellikler

passat-teknik-ozellikler-2018

Kaynak

Volkswagen AG yani Volkswagen Grubu’nun markaları olan Audi, SEAT, Skoda ve Volkswagen, birçok aracını aynı platformlar üzerine dizayn ediyor. VW AG’nin “MQB” adını verdiği platform üzerine dizayn edilen araçlardan bazıları şu şekilde; Seat Leon, Audi TT, Skoda Ocativia ve yazımızın konusu olan Volkswagen Passat. Volkswagen’in “stratejik silah” adını taktığı platform, modüler olması ve neredeyse her kasa tipine uygun olması ile ön plana çıkıyor. Bu kadar iddialı ve bilinen bir platforma sahip olması ile Passat bir adım öne çıkıyor. Teknik özelliklerin en önemli ve çetrefilli konusu ise kuşkusuz, performanstır. Başlıca motor seçeneklerini ve güçlerini senin için hazırladık.

2018 model Volkswagen Passat’ın en çok tercih edilen benzinli motor seçenekleri ve güçleri şöyle;

 • Volkswagen Passat 1,4 LT TSI 125 PS DSG şeklinde kodlanan model, 1395 cc motor hacmine sahip ve 125 beygir güç üretebiliyor. Çift kavramalı otomatik şanzıman olan DSG özelliği ile sunuluyor ve 7 ileri vitese sahip. Boş ağırlığı 1395 kilogram ve 0’dan saatte 100 kilometre hıza 9.7 saniye içerisinde ulaşıyor.
 • Volkswagen Passat 1,4 LT TSI ACT 150 PS DSG şeklinde kodlanan model, 1395 cc motor hacmine sahip ve 150 beygir güç üretebiliyor. Çift kavramalı otomatik şanzıman olan DSG özelliği ile sunuluyor ve 7 ileri vitese sahip. Boş ağırlığı 1413 kilogram ve 0’dan saatte 100 kilometre hıza 8.4 saniye içerisinde ulaşıyor.

2018 model VW Passat’ın en çok tercih edilen dizel motor seçenekleri ve güçleri ise şu şekilde;

 • Volkswagen Passat 1,6 LT TDI 120 PS Manuel şeklinde kodlanan model, 1598 cc motor hacmine sahip ve 120 beygir güç üretebiliyor. 6 ileri manuel vitese sahip. Boş ağırlığı 1444 kilogram ve 0’dan saatte 100 kilometre hıza 10.8 saniye içerisinde ulaşıyor.
 • Volkswagen Passat 2.0 LT TDI 150 PS DSG şeklinde kodlanan model, 1968 cc motor hacmine sahip ve 150 beygir güç üretebiliyor. Çift kavramalı otomatik şanzıman olan DSG özelliği ile sunuluyor ve 7 ileri vitese sahip. Boş ağırlığı 1501 kilogram ve 0’dan saatte 100 kilometre hıza 8.7 saniye içerisinde ulaşıyor.
 • Volkswagen Passat 2.0 LT TDI SCR 240 PS 4MOTION DSG şeklinde kodlanan model, 1968 cc motor hacmine sahip ve 240 beygir güç üretebiliyor. Çift kavramalı otomatik şanzıman olan DSG özelliği ile sunuluyor ve 7 ileri vitese sahip. Boş ağırlığı 1721 kilogram ve 0’dan saatte 100 kilometre hıza 6.1 saniye içerisinde ulaşıyor. Ayrıca otomobilin dört çeker özelliği bulunuyor.

Yakıt Tüketimi

yakit-tuketimi-passat-nasil

Kaynak

Volkswagen’in uzun yıllardır kullanılan ve yanlış kullanım nedeniyle ısınma problemi yaşaması dışında herhangi bir problemi bulunmayan çift kavramalı otomatik şanzımanı DSG seçeneğinin yakıt tüketimi değerleri, manuel seçeneklere göre çok daha başarılıdır. Bu durum kafanı karıştırabilir. Çünkü gerçek hayatta bununla karşılaşmak oldukça zor. Bu nedenle ilk olarak “Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?” sorusunun cevabını bulman gerekiyor. Kısaca cevap vermemizi isteyebilirsin. DSG şanzıman aslında birbiri içerisine girmiş iki manuel şanzıman gibidir ve oldukça verimlidir. Ancak bizler çok fazla gaz ve fren yaptığımız için çok verimli çalışmayabiliyor. Bu nedenle de oldukça fazla yakıt tüketiyor. Fabrikalar ise ideal kullanım ile yakıt tüketimini ölçüyor. En iyi yakıt tüketimine sahip Passat modellerini ve bir depo ile kat ettikleri yolu senin için hesapladık.

 • Volkswagen Passat 1,4 LT TSI 125 PS DSG şeklinde kodlanan model, şehir içerisinde 100 kilometre mesafe için 5.9 litre benzin tüketiyor. Modelin 59 litrelik yakıt tankı bulunuyor. Bir depo benzin ile ortalama 1000 kilometre mesafe kat edebiliyor.
 • Volkswagen Passat 1,4 LT TSI ACT 150 PS DSG şeklinde kodlanan model, şehir içerisinde 100 kilometre mesafe için 6.2 litre benzin tüketiyor. Modelin 59 litrelik yakıt tankı bulunuyor. Bir depo benzin ile ortalama 950 kilometre mesafe kat edebiliyor.
 • Volkswagen Passat 1,6 LT TDI 120 PS Manuel şeklinde kodlanan model, şehir içerisinde 100 kilometre mesafe için 4.7 litre motorin tüketiyor. Modelin 59 litrelik yakıt tankı bulunuyor. Bir depo dizel yakıt ile ortalama 1255 kilometre mesafe kat ediliyor.
 • Volkswagen Passat 2.0 LT TDI 150 PS DSG şeklinde kodlanan model, şehir içerisinde 100 kilometre mesafe için 5.2 litre motorin tüketiyor. Modelin 66 litrelik yakıt tankı bulunuyor. Bir depo dizel yakıt ile ortalama 1270 kilometre mesafe kat ediliyor.
 • Volkswagen Passat 2.0 LT TDI SCR 240 PS 4MOTION DSG şeklinde kodlanan model, şehir içerisinde 100 kilometre mesafe için 6.6 litre motorin tüketiyor. Modelin 66 litrelik yakıt tankı bulunuyor. Bir depo dizel yakıt ile ortalama 1000 kilometre mesafe kat ediliyor.

Yakıt tüketimi hesabında dikkat etmen gereken nokta ise ücrettir. İlk iki model hem benzin kullandığı için hem de fazla yakıt tükettiği için pahalıya gelebilir. Son iki model ise dizel yakıt tüketmesine rağmen yüksek değerlere sahip. Yakıt tüketimi senin için önemli ise 1.6 litrelik TDI motora sahip seçeneği tercih etmelisin.

Volkswagen Passat 2018 Fiyat Listesi

Volkswagen’in Passat için çok farklı fiyatlar belirlediğinden uzun uzun bahsettik. D segmenti araçlar ile ilgili fiyat ve performans kıyası yapıldığında genellikle Passat ya ilk üçte yer alıyor. Aracın performansından uzun uzun bahsettik. Sıra kıyaslara konu olan son konu olan fiyata geldi. 2018 model Volkswagen Passat, 115 bin TL ile 310 bin TL arasında değişiyor. Beğenilen modellerin bazılarının fiyatları şu şekilde;

 • 2018 model Volkswagen Passat 1,4 LT TSI 125 PS DSG Trendline seçeneğinin fiyatı 136 bin TL.
 • 2018 model Volkswagen Passat 1,4 LT TSI ACT 150 PS DSG Comfortline seçeneğinin fiyatı 173 bin TL.
 • 2018 model Volkswagen Passat 1,6 LT TDI 120 PS Manuel Impression seçeneğinin fiyatı 175 bin TL.
 • 2018 model Volkswagen Passat 2.0 LT TDI 150 PS DSG Highline seçeneğinin fiyatı 248 bin TL.
 • 2018 model Volkswagen Passat 2.0 LT TDI SCR 240 PS 4MOTION DSG Highline seçeneğinin fiyatı 310 bin TL.

Sen de Otomobil Al fonksiyonumuzu kullanarak, sıfır km ya da ikinci el Volkswagen Passat 2018 modelleri için sana en uygun fiyat tekliflerini almaya hızlıca başlayabilirsin.

Otomobil satın almak istiyorsun ama hangi otomobili seçeceğine karar veremiyor musun?

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK