Sıfır Km Otomobil Rehberi

İnceleme: Tesla Model 3 Özellikleri Nelerdir?

Türkiye’ye gelmesine sayılı günler kalan Tesla Model 3’ün tasarımını, teknik özelliklerini, güvenlik ekipmanlarını, donanım seçeneklerini ve fiyat listesini senin için inceledik.

tesla-model-3-inceleme

Kaynak

Tesla’nın büyük merak uyandıran projelerinden biri olan Model 3; etkileyici tasarımı, işlevsel donanımları ve üst düzey performansı ile göz dolduruyor. Heybetli görünümü ve teknolojik yapısıyla Tesla Model 3, gelecekte sıkça karşılaşacağın elektrikli otomobiller hakkında fikir sahibi olmana yardımcı olabilir, ama öncelikle kısaca markadan ve satış politikasından bahsedelim.

ABD Kaliforniya’da bulunan Silikon Vadisi, teknolojik ürün ve hizmetler ile adından sıkça söz ettiriyor. Apple, Google ve Facebook gibi şirketlerin merkezlerinin bulunduğu bölgenin popüler sakinlerinden biri de bilindiği gibi Tesla Motors. 2000’li yılların başında temelleri atılan şirket, Elon Musk’ın CEO olduğu 2008 yılından beri yükselişini sürdürüyor. Hızlı bir şekilde büyümesinin en önemli nedenlerinin başında ise 100 yıla yaklaşan mazileri ile adeta otomobil piyasasını domine eden Mercedes, Audi, Ford ve Toyota gibi şirketlerin güçlü olduğu fosil yakıtlı araçlar yerine elektrikli motor teknolojisi ile çalışan araçlara yönelmesi olarak gösteriliyor.

roadster-tesla-model

Kaynak

İlk olarak Roadster modeli ile kendinden söz ettiren Tesla, sırası ile Model S, Model X ve Model 3 ile fosil yakıt ile çalışan rakiplerine göre daha yüksek performansa ulaşan ve yakıt tüketimi olarak çok daha az maliyetli olan modelleri ile tanınıyor. Gelecek yıllarda çıkması beklenen araçlar ise Model Y, Roadster 2.0 ve Semi şeklinde sıralanıyor. Konuyu çok dallandırıp budaklandırmadan konumuz olan Tesla Model 3’e dönelim

Tasarımı

Elektrikli otomobiller, fosil yakıt ile çalışan otomobillere göre bataryalarının büyüklüğü nedeniyle genellikle daha ağır oluyorlar. Ağırlığın dezavantaj yaratmaması için Tesla, dış yüzeyi neredeyse pürüzsüz hale getirmeye çalışıyor. Tesla’nın diğer modellerinden de alışık olduğumuz gibi hem rüzgar sürtünmesini düşüren hem de hoş görünen gömülü kapı kolları, Model 3’te de bulunuyor. Aracın dış görünümünde aynalar haricinde çıkıntı bulunmuyor. Hem ön teker hem de stop lambasından başlayan silik iki farklı bel çizgisi ile araç olduğundan daha yüksek görünüyor. Araç bel çizgileri ve dışarıdan rahatça belli kolan küt kenarlara sahip kaputu ile olduğundan çok daha heybetli görünüyor. Çeşitli renk seçenekleri sunulsa bile genellikle siyah, beyaz ve gri renkler tercih ediliyor.

tesla-ic-mekan-tasarimi

Kaynak

Tesla Model 3’ün iç mekanına geçildiği zaman ise ilk olarak ilginç bir konsol tasarımı ile karşılaşılıyor. Göz aşinalığı ile ilk fark edilen şey ise direksiyon arkasında kadran bulunmaması oluyor. Kadran yerine konsolun tam ortasında yer alan devasa ekran üzerinden bilgiler takip edilebiliyor. Panoramik bir ön cama sahip olan aracın içi oldukça ferah ve geniş görünüyor.

Donanım

tesla-model3-donanim-ozellikleri

Kaynak

Tesla’nın neredeyse hiçbir modelinde donanımlar arasında büyük farklılıklar bulunmuyor. Herhangi bir donanım seçeneği ile bir başkası arasında genellikle 2 bin dolar civarında fark oluyor. Hal böyle olunca da büyük çoğunluk en üst donanım seviyesini tercih ediyor. İç mekandan bahsederken devasa bir ekrandan söz etmiştik. 15 inç büyüklüğündeki ekran aracılığıyla neredeyse tüm özellikler kontrol edilebiliyor. Tesla Model 3’ün öne çıkan bazı donanım özellikler şöyle:

  • Otomobil ile telefon uygulaması eşleştirilebiliyor. Böylece telefon yardımı ile otomobile giriş yapılabiliyor.
  • Otomatik kararan ve ısıtmalı yan aynalar bulunuyor.
  • Otomobilin içerisindeki data kartı sayesinde internet bağlantısı sağlanıyor.

Aracın önemli özellikleri arasında gösterilmeyen ama Türkiye gibi engebe ve rampaların sık olduğu bölgeler için hayati öneme sahip olan havalı süspansiyon, motorun ya da diğer parçaların zorlu zeminler nedeniyle zarar görmesini engelliyor. Aracın ekranından ayarlanabilen süspansiyon vasıtasıyla kayıt yapıldıktan sonra tekrar aynı noktaya gelindiğinde araç, yola uyum sağlamak için otomatik olarak yükseliyor ya da alçalıyor. LED sis farları ve özel geliştirilmiş ses sistemi gibi farklı donanımlar da mevcut.

Güvenlik

tesla-guvenlik-sistemleri

Kaynak

Tesla’nın dünyaya sunduğu en önemli özelliklerin başında oto pilot gösteriliyor. Araç belirli sürelerde direksiyona dokunduğun sürece kendi başına hareket edebiliyor. Oto pilot sistemi için aslında başlı başına bir güvenlik önlemi denilebilir. Zaten Adaptive Cruise Control ve Şerit Takip Sistemi gibi farklı sistemlerin ve güvenlik donanımlarının iç içe geçmesiyle oluşuyor. Aracın içerisinde çok sayıda kamera, radar ve sensör bulunuyor. Bu sistemler sayesinde Tesla’nın otonom sürüşünün diğer markalara göre çok daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Araç sensör yardımı ile ses dalgası gönderiyor ve çarparak geri gelen ses dalgası sayesinde engelin mesafesini ölçüyor. ,

Garanti

teslaa-model-3-garanti-suresi

Kaynak

Tesla, diğer markalardan biraz farklı garanti süreleri kullanıyor. Model 3 için ilk 4 sene ya da 80.000 kilometreye kadar garanti sunuyor. Batarya ve elektronik sistemler için ise alınan bataryanın boyutuna göre değişmekle birlikte en az 160.000 kilometre garanti veriyor. Elektrikli araçların en büyük sorunlarından olan batarya kapasite kaybı için ise farklı bir garanti süreci işliyor. Eğer satın alınan Tesla Model 3’ün batarya şarj kapasitesi %70’in altına düşerse ücretsiz değişim yapılıyor. Şu an için Tesla’nın Türkiye’de yetkili teknik servisi bulunmuyor, ama 2019 sonu ya da 2020’nin ilk aylarında açılması bekleniyor. Yine aynı tarihlere yakın bir dönemde Türkiye teslimatları başlayacak. Bir başka deyiş ile Tesla model 3, Türkiye’de sokaklara çıktığında yetkili teknik servis de bulunuyor olacak.

Teknik Özellikler

tesla-model-3-teknik-ozellikleri

Kaynak

Tesla Model 3’ün uzunluğu 4694 milimetre. Yani boyutları itibariyle D segmenti bir otomobil oluyor. Segmentini düşünecek olursak oldukça hızlı ve seri bir otomobil olduğunu söyleyebiliriz. Aracın teknik altyapı olarak şu an için iki versiyonu bulunuyor. İlk versiyon, saatte maksimum 210 kilometre hıza ulaşabiliyor ve 0’dan 100 km/s hıza 5.6 saniye gibi oldukça etkileyici bir sürede ulaşıyor. Ne kadar etkileyici olduğunu kısa bir örnek ile anlatalım.

Tesla Model 3’ün iki katından daha fazla fiyata sahip olan Model S’in giriş seviyesi donanıma sahip modelinin 0-100 süresi yaklaşık olarak 4.4 saniye. İşin özüne gelecek olursak Tesla Model 3 performans bakımından oldukça etkileyici bir araç. Opsiyon olarak satın alınan daha güçlü batarya ile araç saatte maksimum 225 kilometre hıza ulaşabiliyor ve 5.1 saniye içerisinde 0’dan 100 km/s hıza erişiyor. Elektrikli araba motoru geliştiricilerinin birçoğu gibi Tesla Motors da vites üretmeyi tercih etmiyor. “Vites olmadan nasıl geri gidiyoruz?” sorusu aklına gelebilir. Motor, tekerleri ters istikamette çevirebilecek şekilde dizayn edildiği için geriye doğru gidilebiliyor.

Yakıt Tüketimi

tesla-yakit-tuketimi-nasil

Kaynak

Tesla kullanıcıları normal şartlarda markanın sunduğu Supercharger denen istasyonlar vasıtası ile araçlarını hızlı ve ücretsiz olarak şarj edebiliyor. Ancak Supercharger istasyonlarında Model 3 sahiplerinin ücret ödemesi gerekiyor. Evde ya da ofiste aracını şarj edemesen dahi elektrikli araba şarj istasyonlarında cüzi bir ücret karşılığında işini halledebilirsin. Tesla Model 3 ile sunulan iki farklı batarya var. Bunlardan standart olanı, tek şarj ile 340 kilometre menzile ulaşabiliyor. Tesla’nın verdiği aparat ile ev tipi şarj yaklaşık olarak 6.5 saat sürüyor. 500 kilometre gibi oldukça iddialı bir menzile sahip olan güçlü bataryaya sahip versiyonda ise markanın sağladığı şarj aparatı ile tam dolum ortalama 8 saat sürüyor. 

Tesla Model 3 Fiyatları

tesla-kokpit-model-3

Kaynak

Tesla Model 3, tanıtım etkinliği yapıldığı sırada adeta interneti kasıp kavurdu. Öyle ki sadece ilk gün binlerce insan bin dolar ödedi ve ön sipariş yaptı. İlk dönem sipariş verenlerin 2019’a kadar araçlarının teslim edileceği düşünülüyor. Peki, Tesla Model 3 fiyatları nasıl? Elbette merak edilen bu konuyu senin için hesapladık.

Standart donanım ile Tesla Model 3’ün Türkiye fiyatının, vergiler dahil edildiğinde 44 bin ile 45 bin Euro arasında olması bekleniyor. Uzun menzile sahip olan batarya zaman fiyat, 55 bin Euro’ya ulaşıyor. Onlarca farklı opsiyonu eklediğin zaman ise fiyat 75 bin Euro’yu buluyor. Rakipleri olan Audi A4, BMW 3 Serisi, Mercedes C Serisi, Volkswagen Passat, Volvo S60, Mazda 6, Toyota Avensis ve Ford Mondeo gibi araçların fiyatları ile performanslarını kıyasladıktan sonra Tesla Model 3 ile ilgili bir değerlendirme yapman daha olabilir.

Otomobil satın almak istiyorsun ama hangi otomobili seçeceğine karar veremiyor musun?

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK