Sıfır Km Otomobil Rehberi

İnceleme: Skoda Kodiaq'ı Tanıyalım

“Yepyeni Bir SUV Yorumu” olarak tanıtılan Kodiaq, güçlü motor seçenekleri ve sert çizgileri ile göz dolduruyor. Skoda’nın oldukça iddialı aracını beraber inceleyelim.

skoda-kodiaq-2018-model

Kaynak

Volkswagen Grubu’nun üyesi olan Çek kökenli Skoda, yıllardan beri düşük hacimli motorlara ve küçük boyutlara sahip aracı Fabia ile ülkemizde tanınıyor. Volkswagen Grubu’na katılmasıyla beraber oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olmaya başlayan Skoda, SUV pazarına açılıyor. Keskin hatlar ile perçinlenmiş, performansı yüksek bir SUV için yola çıkan marka, Kodiaq ile en çok satılan SUV’ler arasına girmeyi hedefliyor. 

Tasarım

skoda-kodiaq-tasarim

Kaynak

Kodiaq, ismini Kodiak ayısından alıyor. Bir boz ayı olan Kodiak, oldukça güçlü ve büyük olmasıyla tanınıyor. Adına yakışır bir şekilde Kodiaq’ın da oldukça heybetli olduğu görülüyor. Skoda’nın artık neredeyse her aracında kullandığı ortası öne doğru daralan şerit, Kodiaq’ın tasarımında da öne çıkan unsurlar arasında yer alıyor. Metalik renge sahip çita ile çevrelenen ızgarayı, LED gündüz farları ile çevrelenen far grubu takip ediyor. Kaputun devamı niteliğinde yüksek bel çizgisine sahip olan Kodiaq’ın, kapı tasarımında yer alan girintiler ile kaslı yapıyı pekişiyor. Bel çizgisinin bitimi ile başlayan arka sinyalizasyon grubu ise bagaj kapağı ile entegre bir yapıya sahip. Aracın arka camının neredeyse tüm SUV araçlarda olduğu gibi küçük bir eğimi bulunuyor.

skoda-kodiaq-arkadan-gorunum

Kaynak

Skoda, kabin tasarımı konusunda ise en az aracın dışı kadar iddialı. SUV olduğu için oldukça geniş bir iç hacme sahip olan araçta baş ve diz mesafesi ile ilgili sorun yaşamak oldukça güç. 5 ve 7 kişilik oturma düzenine sahip olan aracın bagaj hacmi ise kalabalık ailelerin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar büyük. Aracın standart donanımından başlayarak oldukça rahat ve beli kavrayarak konforu en üst seviyeye çıkaran koltuklar kullanılıyor. Bir diğer öne çıkan nokta ise hareket edebilen çift gözlü torpido oluyor. Aracın ön tarafında, biri konsol üzerine gizlenmiş iki tane torpido gözü bulunuyor. Bunlardan yukarıda ve ufak olanı; ruhsat, cüzdan ya da belge gibi ufak hacimli eşya yerleştirmek için ideal.

Donanım

skoda-kodiaq-donanimi

Kaynak

Skoda, Kodiaq’ı SUV pazarında öne geçirmek için tasarım dışında başka şeylere de ihtiyacı olduğunun farkında. Bunun için kullanıcıları özel hissettirmeyi tercih ediyor. En çarpıcı örneklerin başında ise kapıların içerisine gizlenen şemsiye gözü geliyor. Göze yerleştirilen şemsiye, su kanalları vasıtasıyla kuruyor. Kullanıcıların kendisini özel hissetmeleri açısından önemli detaylardan bir diğeri ise ses yalıtımıdır. Otomobil neredeyse kasisler dışında içeriye büyük bir ses almıyor ve bu sayede konforlu bir şekilde istenilen yere gidilebiliyor.

skoda-kodiaq-kabin-donanimlari

Kaynak

Teknolojik açıdan inceleyecek olursak öne çıkan birçok detay var, ama biz en önemlilerinden bahsedelim. Araç içerisinde geniş bir multimedya ekranı bulunuyor. Ekran yardımı ile birçok özellik, kontrol ve takip edilebildiği gibi SmartLink+ denilen özellik yardımıyla telefon bağlantısı da sağlanabiliyor. Böylece Spotify, Google Haritalar gibi uygulamalar rahatlıkla kullanılabiliyor. Araç içerisinde standart olarak sunulan bir diğer donanım ise otomatik ve çift bölgeli klima. Standart donanım ile sunulan diğer özellikler ise şöyle: 

 • Yağmur sensörü,
 • Anahtarsız çalıştırma,
 • Hız sabitleyici (Cruise Control),
 • Far sensörü,
 • Deri kaplı direksiyon simidi,
 • Deri kaplı vites topuzu,
 • Yükseklik ve bel destek ayarlı ön koltuklar,
 • Gözlük saklama kabı,
 • Otomatik kararan iç dikiz aynası,
 • Ön ve arka kol dayama ünitesi,
 • Isıtmalı yan aynalar,
 • Ön yolcu ve sürücü için ayaklık aydınlatması,
 • Start-Stop sistemi.

skoda-kodiaq-kirmizi-renk

Kaynak

Kodiaq’ın opsiyonel özellikleri de en az standart olanlar kadar zengin bir içeriğe sahip. Bazı opsiyonel donanımlar şöyle: 

 • Anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi,
 • Elektrikli bagaj kapağı,
 • 360 derece çevre görüş kamerası,
 • Tam deri döşeme,
 • Isıtmalı ön ve arka koltuklar,
 • Arka yolcular için ayaklık aydınlatması,
 • Bagajdan arka koltuk katlama sistemi.

Bunlar dışında opsiyon olarak sunulan seçeneklerden bir diğeri de 7 kişilik oturma düzeni. Bagaj kısmına yerleştirilen ve istenildiği zaman katlanabilen koltuklar ile aracın kapasitesi 2 kişi daha arttırılıyor.

Güvenlik

skoda-kodiaq-guvenlik-ekipmanlari

Kaynak

Skoda, son yıllarda güvenlik konusunda öne çıkan markalar arasında yer alıyor. Kodiaq ise bu duruma adeta boyut atlatmışa benziyor. Euro NCAP testlerinden 5 yıldız almayı başaran araç, %92 gibi oldukça iddialı bir yetişkin yolcu güvenliği değerine sahip. Araç içerisinde birkaç ufak ayrıntı dışında neredeyse tüm donanım seviyeleri için aynı güvenlik ekipmanlarının koyulduğu görülüyor. Artık neredeyse her araçta görülen ve modern fren teknolojileri olarak adlandırılan ABS ve ESC, Skoda Kodiaq’ta da mevcut. 2018 model Skoda Kodiaq ile standart olarak sunulan güvenlik ekipmanlarından bazıları ve açıklamaları şöyle:

 • Tüm kabin içerisine yayılan ve olası bir kaza anında güvenliği sağlayan hava yastıkları,
 • Bir kazaya karışan aracın hızını 10 km/s’ye düşüren ve başka bir kazaya karışmasını engelleyen çoklu çarpışma freni teknolojisi,
 • Lastik basınçlarını düzenli olarak takip eden ve tehlikeli durumlar ile karşılaşıldığı zaman uyarı veren lastik basınç uyarı sistemi,
 • Kullanıcının hareketlerini takip eden ve önemli bir durum ile karşılaştığı zaman uyarı veren sürücü yorgunluk tespit sistemi,
 • Ön sis farı,
 • Çocuk koltuklarını sabitlemeye yarayan ISOFIX bağlantı noktaları.

Garanti

Tüketicilerin Korunması Hakkında Kanun ile belirlenen yasal sınıra göre hangi marka ya da model olursa olsun 2 yıl boyunca araç garanti altında oluyor. Tabii ki bu garanti kapsamında kalabilmek için kullanıcı hatası yapmamak ve aracın tüm bakımlarını yetkili teknik servis aracılığıyla yapmak gerekiyor.

Teknik Özellikler

skoda-kodiaq-teknik-ozellikleri

Kaynak

Skoda Kodiaq, teknik özellikler bakımından da oldukça iddialı ve güçlü bir yapıya sahip. Araç ile 3 farklı motor seçeneği sunuluyor. 1.4 litrelik iki farklı TSI benzinli motor ve 2.0 litrelik TDI dizel motorla kullanıcıların karşısına çıkan Skoda Kodiaq, çift kavramalı otomatik şanzıman olan DSG ile manuel vites seçeneklerine sahip. Volkswagen Grubu’nun geliştirdiği TSI ve TDI motorlar ile DSG şanzıman oldukça uyumlu çalışıyor. Bunun dışında ACT denilen ve motor silindirlerini gerekli olmayan durumlarda kapatarak daha az silindirle motorun çalışmasını sağlayan versiyonlar ile 4x4 özelliğe sahip versiyonlar da bulunuyor.

2018 model Skoda Kodiaq versiyonlarının motor açısından teknik özellikleri şöyle:

 • Skoda Kodiaq 1.4 TSI/125 PS olarak kodlanan turbo şarjlı benzinli motor, 125 beygir güç ve 200 Nm tork üretiyor. 0’dan 100 km/s hıza ise 10.5 saniyede ulaşıyor. Versiyon ile 6 ileri manuel şanzıman sunuluyor.
 • Skoda Kodiaq 1.4 TSI/150 PS ACT olarak kodlanan turbo şarjlı benzinli motor, 150 beygir güç ve 250 NM tork üretiyor. 0’dan 100 km/s hıza ise 9.6 saniyede ulaşıyor. Versiyon ile 6 ileri DSG şanzıman sunuluyor.
 • Skoda Kodiaq 1.4 TSI/150 PS 4x4 olarak kodlanan turbo şarjlı benzinli motor, 150 beygir güç ve 250 NM tork üretiyor. 0’dan 100 km/s hıza ise 9.9 saniyede ulaşıyor. Versiyon ile 6 ileri DSG şanzıman sunuluyor.
 • Skoda Kodiaq 2.0 TDI/190 PS 4x4 olarak kodlanan turbodizel motor, 190 beygir güç ve 400 NM tork üretiyor. 0’dan 100 km/s hıza ise 8.9 saniyede ulaşıyor. Versiyon ile 7 ileri DSG şanzıman sunuluyor.

Skoda Kodiaq, Volkswagen Grubu’nun bir başka üyesi olan SEAT Ateca ile aynı platforma sahip. Dışarıdan bakıldığı zaman aracın boyutlarının gerçekten büyük olduğu görülüyor. Skoda Kodiaq’ın boyutları şöyle:

Teker genişliği: 1596 mm
Aynalar dahil genişlik: 2097 mm
Teker merkezleri arası uzunluk: 2971 mm
Toplam uzunluk: 4697 mm
Yer ile tavan arasındaki yükseklik: 1676 mm

Yakıt Tüketimi

skoda-kodiaq-yakit-tuketimi-degerleri

Kaynak

Aracın yakıt tüketimi, bir SUV modelinden bekleneceği gibi oldukça yüksek. Bunun başlıca iki nedeni bulunuyor. Birincisi geniş bir gövde ve yerden yüksek yapısı nedeniyle yüksek sürtünme kat sayısına sahip olması. İkinci ve daha önemli nokta ise aracın gerçekten ağır olması. Çünkü Skoda Kodiaq’ın 2.0 litrelik TDI motorlu versiyonun toplam ağırlığı 2352 kilogram.

Versiyonlara göre bakacak olursak yakıt tüketimleri şu şekilde:

 • Skoda Kodiaq 1.4L TSI/125 PS olarak kodlanan turbo şarjlı benzinli motor, şehir içerisinde 100 kilometre mesafe için 7.5 litre yakıt tüketiyor.
 • Skoda Kodiaq 1.4 TSI/150 PS ACT olarak kodlanan turbo şarjlı benzinli motor, şehir içerisinde 100 kilometre mesafe için 7.5 litre yakıt tüketiyor.
 • Skoda Kodiaq 1.4 TSI/150 PS 4x4 olarak kodlanan turbo şarjlı benzinli motor, şehir içerisinde 100 kilometre mesafe için 8.5 litre yakıt tüketiyor.
 • Skoda Kodiaq 2.0 TDI/190 PS 4x4 olarak kodlanan turbodizel motor, şehir içerisinde 100 kilometre mesafe için 6.6 litre yakıt tüketiyor.

Skoda Kodiaq 2018 Fiyat Listesi

skoda-kodiaq-fiyatlari

Kaynak

Skoda Kodiaq’ın şu an için en büyük rakipleri Renault Koleos, Nissan X-Trail ve SEAT Ateca. 3 araca göre değerlendirme yapıldığı zaman ise Skoda Kodiaq’ın etkileyici bir fiyat/performans dengesi olduğu görülüyor. Renault Koleos ve Nissan X-Trail’in önüne mühendislik açısından geçen Skoda Kodiaq; kendisi gibi Volkswagen Grubu’nun üyesi olan SEAT Ateca’yı ise şemsiye gözleri gibi etkileyici detaylar ile geride bırakıyor. 2018 model Skoda Kodiaq fiyat listesi şöyle:

 • 2018 model Skoda Kodiaq 1.4 TSI 125 PS Ambition: 141.400 TL
 • 2018 model Skoda Kodiaq 1.4 TSI 150 PS ACT DSG Ambition: 165.900 TL
 • 2018 model Skoda Kodiaq 1.4 TSI 150 PS ACT DSG Style: 187.400 TL
 • 2018 model Skoda Kodiaq 1.4 TSI 150 PS 4x4 DSG Style: 197.400 TL
 • 2018 model Skoda Kodiaq 1.4 TSI 150 PS ACT DSG Prestige: 204.400 TL
 • 2018 model Skoda Kodiaq 1.4 TSI 150 PS 4x4 DSG Prestige: 214.400 TL
 • 2018 model Skoda Kodiaq 2.0 TDI CR 190 PS 4x4 DSG Prestige: 332.900 TL

Bulur ile Skoda Kodiaq almak için üye olman ve alım talebi oluşturman yeterli. Gelecek teklifler arasından bütçene uygun olanı seçebilir ve pazarlık yapabilirsin.

Otomobil satın almak istiyorsun ama hangi otomobili seçeceğine karar veremiyor musun?

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK