Sıfır Km Otomobil Rehberi

İnceleme: Nissan Qashqai Özellikleri Nelerdir?

2017 model Nissan Qashqai'nin  tüm özelliklerini ve detaylarını senin için inceledik. 2017 yılının yıldızı olan otomobile yakından bakalım. 

v2017-model-nissan-qashqai-teknik-ozellikleri-ve-incelemesi

2017 yılının en çok satılan SUV’lerini anlatırken Qashqai’yi farklı kılan özelliklerden bahsetmiştik Şimdi de otomobilin teknik özelliklerini, donanımlarını ve motor seçeneklerini senin için değerlendirdik. 2017 yılının en çok satan SUV’si ile karşındayız.

2017-model-nissan-qashqai-teknik-ozellikleri-ve-incelemesi

Araç almaya karar verdiysen ya da araba seçmeye başladıysan 2017 yılının en çok satılan SUV’leri yazısını okumuşsundur. Nissan Qashqai, Türkiye’de 2017 yılının en çok satan SUV modeli olmayı başardı. Bu kadar başarılı olmasının sırrı ise fiyat ve donanım açısından çok başarılı olması. Önceliği her zaman olduğu gibi tasarıma vererek başlıyoruz.

Tasarım

2017-model-nissan-qashqai-tasarimi

2018 model Nissan Qashqai oldukça karakteristik bir tasarıma sahip. Ön taraftan bakıldığı zaman “V” harfine benzeyen ızgara ile karşılaşılıyor. Ön tasarımı merkeze doğru yoğunlaştırmak için LED farlar ile ızgara birbirine oldukça yakın konumlanıyor. Izgaradan ve far grubundan başlayan kaput çizgileri, ön cam ile aynalar arasında son buluyor. Kapı kollarını takip eden hafif bir eğim izleyen bel çizgisi, arka kapıda sona eriyor. Bagaj ile entegre olan arka far grubu, otomobilin yanına taşıyor.

Otomobilin içi ise oldukça ferah ve diz mesafesi azımsanmayacak kadar geniş. Otomobilin koltukları, tiyatro düzeni denen dizayna sahip. Arka koltuklar, ön koltuklara göre daha yükseğe yerleştiriliyor ve böylece tüm yolcuların ön camı görebilmesi sağlanıyor. Otomobilin 401 litre gibi azımsanamayacak kadar büyük bir bagaj alanı bulunuyor. Bagaj, arka koltuklar katlandığı zaman ise 1569 litreye kadar büyüyor.

DonanımNissan Qashqai’nin 2018 modelinde yarı otonom sürüş gibi fiyatı düşünüldüğü zaman oldukça lüks kaçan özellikler sunuyor. Visia, Tekna, Sky Pack, Desing Pack, Platinum ve Platinum Premium Pack adlarında 6 farklı donanım seçeneği bulunuyor. Öncelikle baz donanım olan Visia’yı inceleyelim. Nissan’ın “Intelligent Mobility” adını verdiği özellikler baz donanım olmasına rağmen Visia’dan itibaren başlıyor. Visia donanım paketiyle aşağıda videosunu paylaştığımız akıllı yol kontrolü gibi özellikler geliyor.

Baz donanımdan başlayarak hız sabitleyici (Cruise Control) ve hız sınırlayıcı (Speed Limiter) özellikleri sunuluyor. Elektrikli ayarlanabilir ve katlanabilir yan aynalar, derinlik ve sırt ayarı bulunan ön koltuklar ve Start-Stop sistemi gibi özellikler sunuluyor. Baz donanımın en büyük eksiği ise neredeyse artık her araçta bulunması beklenen multimedia ekranı oluyor. 

Donanım seviyeleri yükseldikçe gelen bazı donanım seçenekleri ise şöyle:

 • Akıllı Otomatik Uzun Far Asistanı,
 • Kör Nokta Uyarı Sistemi,
 • Nappa deri koltuklar,
 • Bel desteği,
 • LED Adaptif Far Sistemi,
 • Akıllı Çevre Görüş Sistemi,
 • Ön far yıkama,
 • Akıllı Park Sistemi.

Tabii Nissan sadece bununla sınırlı kalmıyor. Anahtarsız çalıştırma, gümüş renk arka tampon ve Bose marka premium ses sistemi gibi birçok farklı özelliğe sahip olabiliyorsun.

Güvenlik

Nissan, “Inteligent Mobility” teknolojisi ile konforun yanı sıra güvenlik önlemlerini de arttırıyor. Nissan’ın sunduğu yeni nesil güvenlik teknolojileri arasında en çok dikkat çeken özellik ise yolu sürekli analiz eden ve tehlikelere karşı ani tepkiler verebilen “Akıllı Çarpışma Önleme Sistemi” oluyor. Sistem, ortalama bir insanın tepki süresinden çok daha hızlı olduğu için kaza gibi kötü deneyimlerin önüne geçmeye yardımcı oluyor.


Nissan Qashqai ile standart olarak sunulan güvenlik ekipmanlarından bazıları ise şöyle:

 • Fren yaptığın zaman tekerlerin kilitlenmesini engelleyen ABS,
 • Aniden pedala basıldığı zaman fren süresini kısaltan fren desteği,
 • Lastikleri düzenli olarak takip eden basınç uyarı sistemi,
 • Elektrikli park freni.

Nissan Qasqhai, Kuzey Amerika pazarında Rouge ismi ile satılıyor. Kuzey Amerika’nın en prestijli test kuruluşları arasında yer alan IIHS’nin testlerine katılan Qashqai, tüm çarpışma testlerini başarıyla geçiyor. Baz donanım ile “Top Safety Pick” ödülüne hak kazanan otomobilin çarpışma testi ise aşağıda yer alıyor.

Garanti

2017-model-nissan-qashqai-garanti-suresi

Avrupa kökenli otomobil üreticileri genellikle satış yaptıkları ülkenin yasal şartlarına göre garanti süresi veriyor. Ülkemiz için 2 yıl yasal garanti süresi bulunduğundan Avrupalı üreticiler genellikle bu dönemi kapsam içine alıyor. Uzak Doğu kökenli firmalar ise genellikle Kuzey Amerika gibi büyük pazarlara özel garanti süreleri veriyor. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde satış yapan Asyalı markalar 10 yıl gibi oldukça uzun garanti süreleri veriyor.

Türkiye için ise sıfır kilometre Nissan Qashqai’nin 2 yıl garantisi bulunuyor. Tabii tek kriter süre değil. 2 yıldan önce 60 bin kilometre mesafe kat edilirse garanti kapsamı son buluyor. Garanti süreleri ile ilgili birçok yasa ve düzenleme bulunuyor. Bu nedenle kafana soru işareti takılmaması adına her bir konuyu tek tek inceleyelim.

 • Her markanın yaptığı gibi garanti kapsamı dışında kalan birçok husus var. Bunlar; hava koşulları gibi dış etkenler, kaza, Nissan’ın ürettiği ya da “Uygundur” demediği parçaların kullanılması ya da periyodik bakımların ihmal edilmesi gibi durumlar garanti kapsamı dışında yer alıyor.
 • Nissan, 12 yıl boyunca gövde garantisi sunuyor. Gövdenin belirli bir yerinde üretimden kalan hasar çıkması gibi sorunlar bu garanti kapsamı içinde yer alıyor.
 • Nissan, araçlarının garanti süresi boyunca işçilik gibi üretim hatalarından doğan tüm arızaları ücretsiz olarak onarıyor.

Teknik Özellikler

2017-model-nissan-qashqai-teknik-ozellikleri

Nissan Qashqai’nin teknik özelliklerini incelemeye başlamadan önce birkaç ufuk açıcı bilgi vermemiz gerekiyor. Son yıllarda otomobil sektörü incelendiği zaman, genellikle büyük otomobil gruplarının daha küçük markaları satın aldığı görülüyor. Renault ve Nissan ise duruma biraz farklı yaklaşmaya çalışıyor. Renault - Nissan İttifakı olarak adlandırılan ve yıllardır süren iş birliği çerçevesinde; ortak platform, motor ve vites kutusu gibi farklı parçalar üretiliyor ya da geliştiriliyor. Kısacası markalar birbirlerini satın almaya uğraşmıyor. Sadece iş birliği ve geliştirme yapıyor. Böylece her iki markanın da kazançlı çıkması sağlanıyor. Mesela her iki markanın ortak olarak kullandığı motor teknolojileri, Qashqai kaputunun altında görülebiliyor. Qashqai’nin üç farklı motor seçeneği bulunuyor. Dilersen teknik verilere göz atalım.

 • DIG-T 115 şeklinde kodlanan benzinli motorun hacmi 1197 cc ve 115 beygir güç üretebiliyor. Manuel ve otomatik vites seçeneklerinin farklı hızlanma değerleri bulunuyor. Manuel vitesli versiyon 0’dan 100 kilometre hıza 10.6 saniyede ulaşıyor. Otomatik vites ile bu süre 12.9 saniyeye çıkıyor.
 • dCi 110 şeklinde kodlanan dizel motorun hacmi 1461 cc ve 110 beygir güç üretebiliyor. Sadece manuel vites seçeneği bulunuyor. 0’dan 100 kilometre hıza ise 11.9 saniyede ulaşıyor.
 • dCi 130 şeklinde kodlanan dizel motorun hacmi 1598 cc ve 130 beygir güç üretebiliyor. dCi 130, iki farklı versiyon ile kullanılabiliyor. Bunlardan şu ana kadar saydığımız versiyonlar gibi iki çeker. Otomatik vitese sahip olan iki çeker versiyon, 0’dan 100 kilometre hıza 11,1 saniyede ulaşıyor. Manuel vitese sahip olan dört çeker versiyon ise 0’dan 100 kilometre hıza 10.5 saniyede ulaşıyor.

Nissan, çok sevilen dCi 130 kodlu motor ile ilgili oldukça başarılı bir strateji izlemişe benziyor. En hızlı ve yüksek performansa sahip olan versiyonu dCi 130 All Mode 4X4-I M/T oluyor. Bir diğer başarılı versiyon ise DIG-T 115 M/T olarak kodlanan benzinli ve manuel seçenek.

Yakıt Tüketimi

2017-model-nissan-qashqai-yakit-tuketimi-degerleri

Renault - Nissan İttifakı’nın en önemli artılarının başında düşük fiyata rağmen oldukça konforlu araçlar üretmesi geliyor. Tabii buna paralel olarak düşük yakıt tüketimi şeklinde nitelendirebileceğimiz önemli bir nokta daha var. Gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz: Nissan Qashqai bir SUV’ye göre oldukça az yakıyor. Dört çeker versiyon haricinde Türkiye’de satılan tüm Qashqai’ler, 55 litrelik yakıt deposuna sahip. Dört çeker versiyonda 65 litrelik yakıt deposu bulunuyor.

 • DIG-T 115 şeklinde kodlanan ve manuel vitese sahip olan benzinli motor, şehir içerisinde 100 kilometrede 6,6 litre yakıt tüketiyor. Bu motora sahip araçlar, bir depo benzin ile 833 kilometre yol kat edebiliyor.
 • DIG-T 115 şeklinde kodlanan ve otomatik vitese sahip olan benzinli motor, şehir içerisinde 100 kilometrede 6,5 litre yakıt tüketiyor. Bu motora sahip araçlar, bir depo benzin ile 846 kilometre yol kat edebiliyor.
 • dCi 110 şeklinde kodlanan dizel motor ve sadece manuel vitesli seçeneği bulunan motor, şehir içerisinde 100 kilometrede 4,2 litre yakıt tüketiyor. Bu motora sahip araçlar, bir depo motorin ile 1.309 kilometre yol kat edebiliyor.
 • dCi 130 şeklinde kodlanan; iki çeker, manuel vites ve dizel özelliklerine sahip olan motor, şehir içerisinde 100 kilometrede 5,3 litre yakıt tüketiyor. Bu motora sahip araçlar, bir depo motorin ile 1.037 kilometre yol kat edebiliyor.
 • dCi 130 şeklinde kodlanan; dört çeker, otomatik vites ve dizel özelliklerine sahip olan motor, şehir içerisinde 100 kilometrede 5,7 litre yakıt tüketiyor. Bu motora sahip araçlar, bir depo motorin ile 1.140 kilometre yol kat edebiliyor.

Teknik özellikler kısmında pek başarılı olamayan dCi 130 kodlu motor, yakıt tüketimi açısından çok başarılı. Diğer modellerden neredeyse 1 ile 2 litre daha az yakıt tüketen motor, tasarruf etmek isteyenler için biçilmiş kaftan.

Nissan Qashqai 2018 Fiyat Listesi

2017-model-nissan-qashqai-fiyat-listesi

Yeni Nissan Qashqai, 100 bin TL ile 190 bin TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Fiyat aralığının bu kadar geniş olmasının başlıca sebebi ise çok fazla donanım paketine sahip olması. Başlıca modelleri ve donanım paketleri ile Nissan Qashqai’nin sıfır kilometre fiyatları şu şekilde:

 • Yeni Nissan Qashqai 1.2 DIG-T M/T VISIA Manuel Benzinli: 102.900 TL
 • Yeni Nissan Qashqai 1.2 DIG-T X-TRONIC (AT) DESIGN PACK Otomatik Benzinli: 136.245 TL
 • Yeni Nissan Qashqai 1.2 DIG-T X-TRONIC (AT) PLATINUM PREMIUM PACK Otomatik Benzinli: 158.435 TL
 • Yeni Nissan Qashqai 1.5 dCi M/T TEKNA Manuel Dizel: 132.775 TL
 • Yeni Nissan Qashqai 1.5 dCi M/T SKY PACK Manuel Dizel: 139.490 TL
 • Yeni Nissan Qashqai 1.6 dCi M/T TEKNA 4WD Dört Çeker Manuel Dizel: 136.790 TL 
 • Yeni Nissan Qashqai 1.6 dCi X-TRONIC (AT) VISIA Otomatik Dizel: 135.710 TL
 • Yeni Nissan Qashqai 1.6 dCi X-TRONIC (AT) TEKNA Otomatik Dizel: 142.770 TL
 • Yeni Nissan Qashqai 1.6 dCi X-TRONIC (AT) DESIGN PACK Otomatik Dizel: 166.350 TL

Kaynak: Nissan Türkiye

Otomobil satın almak istiyorsun ama hangi otomobili seçeceğine karar veremiyor musun?

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK