Sıfır Km Otomobil Rehberi

İnceleme: Ford Mondeo’nun Özellikleri Nelerdir?

Ford’un hem çok sevilen hem de çok yerilen aracı Mondeo’yu senin için inceledik. Birçok opsiyonu ve donanım seçeneği bulunan Mondeo ile ilgili aradığın tüm bilgileri yazımızın içerisinde bulabilirsin.

2018-model-ford-mondeo-incelemesi

Kaynak

1992 yılında Ford’un otomobilseverlerle buluşturduğu Mondeo, bugün 7. jenerasyonu ile yollarda. Geniş ve uzun gövdesi sayesinde kaslı bir yapıya sahip olan Mondeo hem Avrupai hem de Amerikanvari özellikleri ile Ford’un yüz aklarından biri olmayı başarıyor. Kuzey Amerika otomobil pazarında “Ford Fusion” adıyla satılan Mondeo, 2018 modeli ile seni bekliyor.

Tasarım

2018-model-ford-mondeo-dis-tasarim

Kaynak

Ford Mondeo, station vagon ve sedan kasa tipleri ile satışa sunuluyor. İnce far grubu ve geniş ızgara tasarımı ile önden bakıldığında klasik spor otomobilleri andıran Ford Mondeo modelleri, sedan araçların birçoğunda görüldüğü gibi kısa arka cama sahip. Oldukça kaslı bir otomobil olduğundan yazının girişinde bahsetmiştik ama bir noktaya değinmemiz gerekiyor. Ford Mondeo, Avrupa pazarındaki en büyük rakibi olan Volkswagen Passat’tan 100 milimetre daha uzun. Hal böyle olunca da aracı heybetli göstermek çok zor olmuyor. Birbirinden ayrı çizgiler ile Amerikanvari tasarım öne çıkıyor. Kaput üzerinde çift çizgi kullanılan araçların genellikle çift bel çizgisi bulunuyor, ama Mondeo için bunu söylemek mümkün değil. Far grubundan başlayan bel çizgisi, hafif bir eğim ile stop lambasına kadar ulaşıyor. Ayrıca, Mondeo’nun 9 farklı renk seçeneği sunuluyor.

2018-ford-mondeo-ic-mekan-tasarimi

Kaynak

Aracın kokpitine girildiği zaman, çok sayıda şaşırtıcı unsur ile karşılaşılıyor. Bunların başında ise geniş baş ve diz mesafesi geliyor. D segmenti sedan bir arabadan beklenmeyecek kadar geniş olan iç mekanın neredeyse her yerinde göz bulunuyor ve bu özelliği ile de Avrupai bir kullanım sunuyor. Oldukça geniş multimedya ekranın hemen altında yine gerçekten geniş ve oldukça kullanışlı bir göz yer alıyor. 

Donanım

2018-ford-mondeo-donanimlari

Kaynak

Style ve Titanium adlarında 2 temel donanım seviyesine sahip olan Mondeo’nun ayrıca satılan donanım paketleri de bulunuyor. Standart donanım seviyesi olan Style;

Yağmurun şiddetine göre silecekleri devreye sokan yağmur sensörü,

 • 8 inç dokunmatik ekran,
 • Sürücü ve ön yolcu koltuğunda rahatça seyahat edilebilmesi için ayarlanabilir bel desteği,
 • Otomobil ile ilgili verilerin yansıtıldığı yol bilgisayarı gibi özelliklere sahip.

Style donanım seviyesine ek olarak Titanium donanım seviyesindeyse;

 • Birçok farklı Ford modelinde görülen ve özel olarak hazırlanan Sony müzik sistemi,
 • Rahatça park edilmesine yardımcı olan geri görüş kamerası,
 • Anahtarsız çalıştırma sistemi gibi özellikler bulunuyor.

Donanım seviyelerine ek olarak satın alınabilen opsiyonlar da mevcut. Style donanım seviyesi ile sadece renk değişikliği yapılabiliyor. Isıtmalı ön cam ve panoramik cam tavan gibi kalan tüm opsiyonlar ise Titanium donanım seviyesine sahip olan araçlar ile satılıyor.  

Güvenlik

ABD’nin en önemli ve prestijli test merkezlerinden olan IIHS testlerine katılan Ford Mondeo, tüm çarpışmalardan başarılı bir şekilde ayrılmayı başarıyor. Otomobilin tek eksi noktası ise farları oluyor. Araba avcısı olarak tanınan ve ön cepheden %25’lik kısmın çelik levhalara denk geleceği şekilde yapılan “small overlap” testinden tam not alan Mondeo, kendini ispat etmeyi başarıyor.

Güvenlik konusunda çok başarılı olan aracın içerisinde çok sayıda farklı özellik bulunuyor. Bunlardan bazıları şöyle:

 • Kaza anında açılarak tam bir koruma sağlayan ön ve yan hava yastıkları,
 • Sürücünün dizlerini korumak için direksiyon altında yer alan hava yastığı,
 • Tekerlerden birinin daha fazla dönmesini engelleyen çekiş kontrol sistemi,
 • Aracın eğimli alanlara gelindiğinde durmasını engelleyen yokuş kalkış sistemi.

Ford Mondeo’nun, Avrupalı test kuruluşu olan EuroNCAP testlerinde de 5 yıldızlık başarısı bulunuyor. %86’lık yetişkin yolcu güvenliği ile kalitesini ispat eden Mondeo’nun geri planda kaldığı alan ise yaya güvenliği oluyor. EuroNCAP, Mondeo’nun yaya çarpışmalarında far hizası boyunca kaputunu tehlikeli bölge olarak işaretliyor. Opsiyon olarak satılan seçenekler arasında en dikkat çeken donanım ise emniyet kemeri içerisinde yer alan hava yastığı oluyor. Kulağa tuhaf gelen uygulama sayesinde özellikle çocukların kaburgalarında hasar oluşması engelleniyor.

Garanti

Ford, yedek parça ve garanti konusunda oldukça başarılı markalar arasında gösteriliyor. Ford marka araçlar, 100 bin kilometre ya da 4 yıla kadar garanti sağlıyor. Çok sayıda araçta benzer ürünler kullanıldığı için yedek parça konusunda sıkıntı yaşanmıyor. Bakım konusunda ise tekli fiyatlar uygun olsa bile daha ekonomik olan paketler satın alınabiliyor. Örneğin 2018 yılı içerisinde 7 yıllık paketler, motorun türüne ve hacmine göre 5 bin TL ile 8 bin TL arasında değişen fiyatlar ile satılıyor. Tek tek alındığında ise ortalama %20 daha yüksek bir ücret ödemek gerekiyor.

Teknik Özellikler

2018-ford-mondeo-teknik-ozellikleri

Kaynak

Araç ile beraber üç farklı motor sunuluyor. Benzinli seçenek olarak 1.5 litrelik EcoBoost motor bulunuyor. Dizel kısmında ise 1.5 ve 2.0 litrelik TDCi motorlar kullanıcıları bekliyor. Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) yüksek olması nedeniyle 2.0 litrelik motora sahip dizel seçenek çok fazla tercih edilmiyor. Benzinli motorda tork konvertörüne sahip 6 ileri otomatik vites sunuluyor. Dizel seçenekler ise çift kavramalı otomatik vitesler arasında adından söz ettirmeyi başaran 6 ileri PowerShift ve 6 ileri manuel vites gibi farklı seçeneklere sahip. 

Motorların teknik özellikleri ise şöyle:

 • 1.5L EcoBoost olarak kodlanan benzinli motor, 160 beygir güç ve 240 Nm tork üretiyor.
 • 1.5L TDCi olarak kodlanan dizel motor, 115 beygir güç ve 270 Nm tork üretiyor.
 • 2.0L TDCi olarak kodlanan dizel motor, 180 beygir güç ve 400 Nm tork üretiyor.

Performans konusunda Ford Mondeo’nun 1.5 litrelik benzinli seçeneği öne çıkıyor. İdeal beygir gücü ve tork değerlerine sahip olan versiyon, 1.6 litrenin altında olması nedeniyle de ÖTV konusunda oldukça avantajlı bir hal alıyor.

Yakıt Tüketimi

ford-mondeo-2018-yakit-tuketimi

Kaynak

Kuzey Amerikalı otomobil üreticilerinin neredeyse tamamında olduğu gibi Ford da yakıt tüketimine çok fazla önem vermiyor. Mondeo’nun benzinli motor seçeneğinin yüksek yakıt tüketimine sahip olduğu söylenebilir. Dizel motor seçeneği ise görece daha uygun değerlere sahip.

 • 2018 model Ford Mondeo 1.5 L EcoBoost benzinli motor ile şehir içi 100 kilometre mesafe için 8.7 litre yakıt tüketiyor. 62 litrelik yakıt tankına sahip olan araç, bir depo benzin ile 712 kilometre yol kat edebiliyor.  
 • 2018 model Ford Mondeo 1.5 L TDCi dizel motor ile şehir içi 100 kilometre mesafe için 4.7 litre yakıt tüketiyor. 62 litrelik yakıt tankına sahip olan araç, bir depo motorin ile 1.319 kilometre yol kat edebiliyor.
 • 2018 model Ford Mondeo 2.0L TDCi dizel motor ile şehir içi 100 kilometre mesafe için 5.3 litre yakıt tüketiyor. 62 litrelik yakıt tankına sahip olan araç, bir depo motorin ile 1.116 kilometre yol kat edebiliyor.

Performans açısında başarılı olan 1.5 litrelik benzinli EcoBoost motor, yakıt tüketimi konusunda ise oldukça kötü bir grafik çiziyor. 1.5 litrelik TDCi motor ise hem düşük yakıt tüketimi hem de düşük ÖTV oranıyla oldukça başarılı. Her gün direksiyon başına geçmeyecek kullanıcılar için 1.5 litrelik benzinli seçenek; yılda 15 bin kilometreyi geçecek kullanıcılar için ise 1.5 litrelik dizel seçenek öne çıkıyor.

Ford Mondeo Fiyat Listesi

ford-mondeo-2018-fiyat-listesi

Kaynak

D sınıfı araçlar değerlendirildiği zaman, Ford Mondeo tam bir fiyat/performans canavarı haline geliyor. Düşük hacimli motor seçenekleri ve lüks donanımları ile rakipleriyle mücadele eden araç, nispeten düşük fiyatı ile D segmentinin en başarılı örnekleri arasında kendine yer buluyor. Fiyat listesi şöyle:

 • 2018 Model Ford Mondeo 1.5L EcoBoost Style (6 ileri otomatik vites): 153 bin TL,
 • 2018 Model Ford Mondeo 1.5L EcoBoost Titanium (6 ileri otomatik vites): 169 bin 500 TL,
 • 2018 Model Ford Mondeo 1.5L TDCi Style (6 ileri manuel vites): 154 bin 500 TL,
 • 2018 Model Ford Mondeo 1.5L TDCi Titanium (6 ileri manuel vites): 168 bin 500 TL,
 • 2018 Model Ford Mondeo 2.0L TDCi Style (6 ileri PowerShift vites): 239 bin 500 TL,
 • 2018 Model Ford Mondeo 2.0L TDCi Titanium (6 ileri PowerShift vites): 265 bin 500 TL.

Sen de Otomobil Al fonksiyonumuzu kullanarak, sıfır km ya da ikinci el Ford Mondeo modelleri için sana en uygun fiyat tekliflerini almaya hızlıca başlayabilirsin.

Carwizz ile otomobilini satabileceğin ortalama satış rakamını belirlemek ister misin?

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK