Güncel Otomobil Haberleri

Hurda Araç İndirimi Başladı

Hurda araç indirimi, Resmi Gazete’de duyuruldu. Buna göre araç sahipleri, 16 ve üstü yaşta olan araçlarını hurdaya çıkardıktan sonra 10 bin TL’ye kadar Özel Tüketim Vergisi indiriminden yararlanabilecek.

hurda-arac-indirimi-basladi

Bakanlar Kurulu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı hurda araçlar için ÖTV indirimi, yasalaştı ve Resmi Gazete’de duyuruldu. 2019 yılının sonuna kadar geçerli olacak düzenleme, 16 yaşından büyük araçlar hurdaya ayrıldıktan sonra, yerine alınacak sıfır araçlar için 10 bin TL’ye varan ÖTV indirimini kapsıyor.

Hurda Araç İndirimi Nedir?

hurda-arac-indirimi-nedir

Hurda indirimi; otomobil, kamyon, kamyonet, arazi aracı, otobüs, panelvan türlerindeki araçları kapsıyor. Hurda araba indiriminden 16 yaşından büyük araçlar yararlanabiliyor. Tabii hurda araç indiriminden yararlanabilmek için 16 yaşından büyük aracını bir daha kullanılmamak üzere hurdaya ayırman gerekiyor. Bir başka deyiş ile aracın kaydının silinmesi ve imha edilmesi gerekiyor.

Hurda İndirimi Ne Kadar?

hurda-arac-indirimi-ne-kadar

“Hurda Yasası 2018” olarak bilinen düzenleme ile satın alınacak araca göre ÖTV indirimi uygulanıyor. Resmi Gazete’de yer alan, araçların matrah yani vergisiz fiyatlarına göre indirimler şöyle:

  • Matrah fiyatı 46 bin TL ve daha altında olan araçlar için 10 bin TL hurda teşviki uygulanıyor.
  • Matrah fiyatı 46 bin TL ile 80 bin TL arasında olan araçlar için 8 bin TL hurda teşviki uygulanıyor.
  • Matrah fiyatı 80 bin TL’yi aşan araçlar için 3 bin TL hurda teşviki uygulanıyor.
  • Otomobil dışında kalan araçlar satın alınacak ise ÖTV muafiyeti, satın alma fiyatına bakılmaksızın 10 bin TL.

ÖTV indirimi, beraberinde KDV indirimini de getiriyor. Çünkü Türkiye’de vergisiz fiyat üzerine önce ÖTV ve diğer bedeller ekleniyor, daha sonra çıkan ücretin KDV’si alınıyor. Yani aslında 10 bin TL olarak görünen indirim, aslında 11 bin TL’ye yakın.

Hurda İndiriminden Yararlanılabilecek Bazı Otomobiller

Vergisiz fiyatlar üzerinden hurda teşvikinin duyurulduğundan yukarıda bahsettik. Şimdi, vergiler eklendiği zaman hangi araçlar için indirimden yararlanılabileceğine bakalım.

Hurda Araç Teşviki Ne Zamana Kadar Sürecek?

hurda-arac-indirimi-ne-kadar-surecek

Düzenlemeye göre hurda araç teşviki, 31 Aralık 2019 günü son buluyor. Ancak unutmaman gereken nokta, aracın kaydını sildirme ve imha ettirme gibi işlemlerin zaman alabildiği. Yani işlemleri 2019 yılının sonlarına bırakmadan halletmeye başlamalısın. ÖTV indirimli araç satın almak içinse Bulur üzerinden alım ilanı açabilir ve gelen teklifleri değerlendirmeye başlayabilirsin.

Otomobille ilgili aklında ne soru varsa cevabı bu forumlarda seni bekliyor.

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK