Otomobil Alım Satım Rehberi

Hangisi Daha Uygun: Elektrik mi, Hibrit mi?

Maliyet açısından elektrikli otomobiller mi daha uygun? Yoksa hibrit otomobiller mi? Bu sorunun cevabını tüm yönleriyle sizin için irdeledik. 

Otomobil alacak insanların ilk dikkat ettiği konu kuşkusuz fiyattır. Ancak fiyat konusunda gözden kaçırılan bir konu vardır ki o da otomobili satın aldıktan sonra yapılacak harcamalardır. Otomobillerin hangi yakıtı kullandığı hem kat edilen yolun maliyetini hem de kaç yılda kâra geçebileceğini belirliyor. Son yılların yükselen trendi ise elektrikli ve hibrit otomobiller. İstersen hangisinin senin için daha uygun olduğuna yakından bakalım.

hibrit-otomobil-avantajlari

Araştırmacılara göre petrol rezervleri hızla azalıyor ve şu ana kadar bulunan petrol yatakları önümüzdeki yüzyıla kadar bizlere ancak yetecek. Bundan etkilenen ilk sektör otomobil sektörü olsa bile aslında sadece bununla kalmıyor. Petrol ile cerrahi eldivenden, çöp poşetine kadar birçok ürün üretiliyor. Bu yüzden otomobillerin başı çektiği bazı sektörlerin petrol tüketimini azaltması gerekiyor. Ayrıca petrolün çevreye verdiği ciddi zararlar da söz konusu. 90’lardan itibaren özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika’da hava kirliliğiyle beraber küresel ısınmanın engellenmesi için otomobillerin karbon salınımlarını azaltan düzenlemeler yapıldı. Otomobil incelerken illa ki gözüne takılmıştır. Gaz salınımı ya da karbon ayak izi gibi isimler ile anılan değerler yıllar geçtikçe azaldı. Otomobil üreticilerinin belirlenen değerlere düşmek için çok sayıda filtre ve farklı teknolojiler geliştirmesi gerekiyor. 2016 yılında imzalanan Paris İklim Anlaşması ise otomobil üreticilerini tekrar düşünmeye itti. Anlaşmayla beraber sıfır emisyon gibi kurallar Avrupa ülkeleri tarafından teker teker duyuruldu. 2040 yılına kadar binek otomobil olarak Avrupa’da sadece elektrikli otomobil kalması bekleniyor. Aradaki 20 yılın ise hibrit otomobiller ile elektrikli otomobillerin savaşına sahne olacağını ön görmek zor değil. Şimdi istersen karşılaştırmaya başlayalım.

Hangi Tip Motorlar Kullanılıyor?

hangi-tip-motorlar-kullaniliyor-hibritlerde

 

Hibrit için sözlüğü açtığın zaman, “melez” kelimesiyle karşılaşacaksın. Bu küçük açıklama bile senin için yeterli olmuş olabilir ancak bilmeyen için kısaca bir bilgi verelim. Hibrit otomobillerin iki farklı motoru bulunuyor. Bunlardan ilki benzinli ve dizel otomobillerden tanıdığın içten yanmalı motorlar. Ancak Türkiye’de satılan hibrit otomobillerin dizel seçeneği bulunmuyor. Bunda en büyük etken ise dizel yakıtın karbon salınımının daha fazla olmasıdır. Hibrit otomobillerde bulunan diğer motor ise elektrik ile çalışmaktadır. Elektrikli otomobillerdekine benzer bir motor olmasına rağmen ürettiği güç daha azdır. Hibrit otomobillerin çalışmasını sağlayan diğer parça ise bataryadır. Hibrit otomobillerde asıl güç üreten sistem benzinli motordur. Elektrikli motor düşük devirlerde tork sağlamak ve sıkışık trafikte benzinli motorun yakıt tüketimini azaltmak için kullanılıyor. Ayrıca vites değişikliklerinde “lag” denen gecikmeleri engellemek için de elektrikli motor devreye giriyor. Hibrit otomobillerin bataryası kendi kendine şarj oluyor. Ancak Plug-in Hybrid denilen otomobillerin bataryaları daha büyük ve dilersen dışarıdan da şarj edebiliyorsun.

Elektrikli otomobillerde sadece elektrik motoru bulunuyor. Çalışma prensibi ise neredeyse çevrede görebileceğin motoru bulunan elektrikli cihazların mantığı ile aynıdır. Rotor denilen bir parça silindirik bölge de dönüyor ve elektrik enerjisini mekanik enerjiye çeviriyor. Hibrit otomobillerin içerisinde yer alan motorların daha büyükleri elektrikli otomobillerde bulunuyor. Batarya büyüklüğüne ve kullanılan teknolojiye göre menzili 150 kilometreden 450 kilometreye kadar uzayabiliyor. Hibrit otomobillerden farklı olarak bataryayı dışarıdan doldurman gerekiyor.

Elektrikli Otomobil ile Hibrit Otomobil Arasındaki Farklar

elektrikli-araba-nasil-sarj-ediliyor

Elektrikli otomobilleri sürekli olarak şarj etmen gerekiyor ve bu ev tipi prizler için 8 saat gibi uzun bir süreye ulaşıyor. Ancak hibrit otomobillerin ana güç kaynağı benzinli motor olduğu için böyle bir derdin olmuyor.

 • Hibrit otomobiller de yüksek Özel Tüketim Vergileri ile karşılaşabileceğin gibi bazı araçlar özel vergi dilimlerinde olduğu için indirimle elde edebiliyorsun. Elektrikli otomobiller içinse en yüksek ÖTV oranı %15’dir.
 • Elektrikli otomobillerin bir çoğu hızlanma ya da stabil olmayan sürüşlerde menzil konusunda sıkıntılar yaşayabiliyor. Yine hibrit otomobillerin elektrikli motorları için böyle bir durum söz konusu. Ancak elektrikli otomobilin bataryası bittiğinde yolda kalıyorsun ama hibrit için böyle bir durum söz konusu değil.
 • Elektrikli otomobillerin fiyatları benzer özelliklere sahip hibrit otomobillerin yaklaşık iki katıdır. Fiyatların bu kadar farklı olmasının temel nedeni ise elektrikli otomobiller için kullanılan devasa bataryalardır. Ancak bu makasın zamanla kapanacağı düşünülüyor.

Fiyatlar Nasıl?

hibrit-ve-elektrikli-araba-fiyatlari

Otomobiller kullanım amaçlarına göre çeşitli sınıflandırmalara tabi tutuluyor. Günümüzde hibrit ve elektrikli otomobillerin en çok tercih edilme sebebi ise şehir içerisinde yakıt tasarrufu sağlamalarıdır. Elektrikli arabalar daha yeni bir teknoloji olduğu için fiyatları bir hayli yüksek ancak 100 kilometre mesafe içerisinde çok az yakıt tükettikleri için tercih ediliyor. Hibrit otomobiller ise menzil kısıtlaması olmadığı için uzun mesafe yolculukları rahatlıkla yapabiliyor. Kısa bir karşılaştırma yapacak olursak;

 • Elektrikli bir otomobil olan BMW i3’ün menzili kullanma şekline göre 170 kilometre ile 250 kilometre arasında değişiyor. Ancak otomobili evde şarj etmek ile uğraşmak istemezsen Borusan Otomotiv bayilerinde ücretsiz şarj edebiliyorsun. Ayrıca yine AVM ve büyük otoparkların içerisinde ücretli şarj istasyonları bulunuyor. 2017 model BMW i3 sıfır fiyatı ise 210 bin liradır.
 • Hibrit otomobillerde ise benzer bir seçeneğe sahip olan Toyota Yaris’i inceleyelim. Hibrit = Toyota gibi iddialı bir slogana sahip olan markanın hybird arabalarından Yaris’i dışarıdan şarj edemiyorsun. Küçük bir batarya ve elektrik motoruna sahip. Ancak menzili ne kadar kısa olursa olsun benzinli motor sayesinde batarya sürekli şarj oluyor. 2017 model Toyota Yaris Hibrit sıfır fiyatı ise 100 bin liradır.

Maliyet Hesapları

maliyet-hesaplama-hibrit

Hangi aracın sana daha uygun olduğunu belirlemeden önce maliyet hesapları yapman gerekiyor. Toyota Yaris Hybrid ile BMW i3 arasında benzer donanımlar bulunuyor ama aralarında 110 bin lira gibi büyük bir fiyat farkı var. Bir otomobilin maliyetini belirlerken ilk olarak rutin harcamaları kaydetmen gerekecektir. Bunlardan ilki kuşkusuz yakıttır. Şehir içerisinde ortalama 12.000 kilometre kat ettiğini ve 5 yıl otomobilini satmayacağını düşünürsek;

 • BMW i3’ü evde şarj edersen 100 kilometre için 5 lira ödemen gerekecek. Ancak evin yakınında BMW bayisi bulunuyorsa bunu ücretsiz olarak karşılayabilirsin. 12 bin kilometre için maliyetin ise 600 lira olacak. BMW i3’ün 5 yıllık yakıt masrafı ise 3000 liradır.
 • Toyota Yaris Hybrid’in ise 100 kilometre kat ederken 3.3 litre yakıt tüketiyor. Fabrika verilerinden biraz daha fazla yakıt tükettiğini düşünüyorsan tahmini olarak 4 litreye ulaşabilirsin. Ortalama olarak şehir içerisinde 480 litre yakıt tüketeceksin ve bunun sana maliyeti yaklaşık olarak 2500 lira olacak. Toyota Yaris Hybrid’in 5 yıllık yakıt maliyeti ise 12.500 liradır.

  Bir diğer başlık ise Motorlu Taşıtlar Vergisi ve bakımdır.

 • BMW i3’den diğer elektrikli otomobiller gibi MTV alınmıyor. BMW i3 için 60 bin kilometre ya da 3 yılda bir bakım yapılmasını istiyor ve yetkili servis fiyatı bakım başına 1200 liraya geliyor. 5 yılda toplam bakım ve MTV maliyeti ise 2400 liradır.
 • Toyota Yaris Hybrid için her sene yaklaşık olarak 1300 lira MTV ödeniyor. Toyota tıpkı benzinli otomobillerde olduğu gibi hibrit otomobiller için de 15000 kilometre ya da 1 yıl kriteri arıyor. 5 yılda 4500 lira bakım ücreti ödemen gerecek. Buna 5 senelik MTV’yi de eklediğimiz zaman 11 bin lira gibi bir ücret karşına çıkacak.

  5 yıl boyunca yılda 12 bin kilometre araç kullandığını düşünürsek;

 • Bugün BMW i3 alırsan 5 yılda aracın için yaklaşık olarak 5 bin 400 lira harcaman gerekecek.
 • Eğer tercihini Toyota Yaris Hybrid’den yana kullanırsan 23 bin 500 lira harcaman gerekecek.

  Hesaplara i3’ün yüksek alış fiyatını eklediğin zaman ise Yaris Hybrid oldukça avantajlı gözüküyor.

Hangisi Daha Uygun?

“Elektrikli mi, hibrit mi?” sorusunu kendine hala sormaya devam ediyorsan senin için bir kolaylık sağlayalım. Evinin yakınlarında ücretsiz şarj istasyonu ya da kapalı bir otoparkın varsa yakıt tasarrufu için elektrikli otomobil almak oldukça mantıklı gözüküyor. Ayrıca yılda 12.000 kilometreyi geçecek ve 5 yıldan daha uzun süre otomobili kullanacaksan elektrikli otomobiller senin için biçilmiş kaftan olacak. Ancak gün içerisinde uzun mesafeler kat ediyorsan ya da haftada bir ya da iki kere şehir dışına çıkıyorsan hibrit otomobil almalısın. Ayrıca yıl içerisinde 12 bin kilometre civarında mesafeler kat ediyorsan ve 5 yıl ya da daha az aynı aracı kullanacaksan hibrit çok daha ekonomik bir seçim oluyor. Hibrit ve elektrikli otomobil için teklif almak istiyorsan Otomobil Önerisi al sayfamızı ziyaret edebilirsin.

Otomobil satın almak istiyorsun ama hangi otomobili seçeceğine karar veremiyor musun?

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK