Otomobil Sahiplerine Özel

Güvenli Bir Gece Seyahati için Neler Yapılmalı?

Araba kullanmayı çok sevsen ve iyi bir sürücü olduğunu düşünsen de gece uzun yolda araba kullanmak özen ve dikkat göstermen gereken bir konu. Görüş açısı, yorgunluk, hava durumu ve daha birçok etken, karanlıkta araç kullanımını etkiler. Eğer gece yolculuğu yapmanı gerektiren durumlarla sıkça karşılaşıyorsan bazı durumlara dikkat ederek seyahatini çok daha konforlu ve güvenli bir hale getirebilirsin. Uzun yolda gece otomobil kullanırken nelere dikkat edilmeli merak ediyorsan bu yazı tam sana göre!

Otomobil Farlarını Kontrol Et

Gece sürüşünü etkileyen en önemli unsurlardan biri, kullandığın araçtaki farların durumu. Özellikle arabanı uzun zamandır kullanıyorsan farların eskimiş olması ve buna bağlı olarak yeterince aydınlatma yapmaması mümkün. Belirli aralıklarla far ayarının yapılması, karanlıkta araç kullanımını güvenli hale getirir. Ayrıca farlarda birikmiş çamur ve kirlerin temizlenmesi de farların aydınlatma kapasitesini artırır.

Otomobil İçinin Işığını Ayarla

Karanlıkta araba kullanmak gündüz saatlerine göre çok daha dikkat gerektirir. Bu sebeple dikkatini dağıtacak tüm unsurlardan kaçınman güvenliğin için en doğrusu. Her ne kadar işlevsel olsalar da panel ve konsoldaki yoğun ışıklar, gece araba sürüşü sırasında dikkat dağıtır ve görüş kalitesini düşürür. Bunun için bu ışıkların parlaklığını azaltmak ve mümkünse tamamen kapatmak en temel gece yolculuğu önerileri arasındadır.

Karşıdan Gelen Otomobil Farlarına Bakma

Bazen de sen tüm önlemlerini almış ve karanlıkta araba kullanmaya hazır olsan da dış etkenler dikkatini dağıtabilir. En çok karşılaşılan durumlardan biri, gece araba kullanırken farın gözü alması olarak bilinir. Bunu engellemenin en iyi yolu, karşıdan gelen araç farlarına direkt olarak bakmamak ve kendi istikametine doğru odaklanmaktır. Gece uzun yolda araba kullanırken sadece karşı yönden gelen araçların farları değil senle aynı yönde yol alan araçlar da sürüş konforunu etkileyebilir. Önündeki aracın stop ve fren lambalarının seni gece yolculuğunda rahatsız etmemesi için takip mesafesini daha uzun tutabilirsin.

Aynaları Temizle ve Ayarla

Gece yolculuğunda aynaların durumu da çok önemlidir. Özellikle arkandan gelen aracın farları, dikiz ve yan aynalardan yansıyarak seni rahatsız eder. Bunun önüne geçmek için aynaları gece ayarına almayı unutma. Ayrıca arabanın aynaları kirliyse yola çıkmadan önce onları temizlemen sürüş kaliteni oldukça yükseltir. Kirli aynalar, diğer arabaların ışıklarını kırılmış şekilde görmene sebep olur ve görüşünü etkiler. Ayrıca sadece yan aynalar değil, dikiz aynasını da temiz tutman sürüş güvenliği açısından önemlidir.

Göz Sağlığına Dikkat Et

Bahsedilen tüm bu önlem ve önerilerin dışında elbette gözlerinin durumu da gece yolculuğu sırasında ekstra önem taşır. Gözlerinin yorulmasını önlemek için yol boyunca tek noktaya odaklanmak yerine gözlerini oynatabilirsin. Bunun dışında, göz kontrollerini düzenli olarak yaptırmak araba sürüşünü daha güvenli hale getirmen için edinmen gereken bir alışkanlık. Uzmanlar, 40 yaşın altındakilere 3 yılda bir göz kontrolü önerirken bu yaşın üstündekilerin her 2 senede bir mutlaka göz muayenesi olması gerektiğini belirtiyor.

Her Şeyden Önce Sen

Gece araba kullanırken zorlanmak istemiyorsan öncelikle kendi zihinsel ve fiziksel rahatlığını düşünmen gerekiyor. Bunun için gece yolculuğu yapmadan önce yeterince uyuduğundan ve kendini dinç hissettiğinden emin olmalısın. Gece boyunca sana eşlik edecek bir kişinin de yanında olması işini kolaylaştırır. Eğer yanında kimse yoksa dinleyeceğin müziğin ritmi önem kazanır. Sakin parçalar yerine hareketli müzikler dinleyebilirsin. Kendini yorgun hissettiğin zamanlarda uygun bir yerde mola vererek dinlenebilir hatta kısa bir süre uyuyabilirsin. Bunun dışında kahve ve elma gibi uyku açıcı gıdalar da uzun yola çıkarken araçta bulunması gerekenler arasında. Yola çıkmadan önce mideni bozabilecek ve ağırlık yapabilecek yiyecekler yememek de önemli.

 

Otomobille ilgili aklında ne soru varsa cevabı bu forumlarda seni bekliyor.

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK