Güncel Otomobil Haberleri

Geleceğin Yakıtı Hidrojen mi Olacak?

Sıfır emisyonu yakalamak için markalar her geçen gün yeni teknolojiler duyuruyor. Son günlerin popüler konularından birini ise hidrojen pili ile çalışan otomobiller oluşturuyor. 

gelecegin-yakiti-hidrojen-olacak

Uzak Doğulu üreticiler Hyundai ve Honda, uzunca bir süredir hidrojen pilleri ile çalışan elektrikli otomobiller üzerinde çalışıyor. İlk olarak Honda’nın hayata geçirdiği hidrojen yakıt pilli otomobillere Hyundai de eşlik ediyor. Hidrojen ile çalışan otomobiller demek aslında biraz yanlış. Çünkü hem Honda hem de Hyundai’nin geliştirdiği teknolojiler, elektrikli araç olarak geçiyor. Tesla gibi markaların geliştirdiği elektrikli araçları herhangi bir elektrik kaynağından şarj etmek gerekiyor; ama Honda ve Hyundai’nin geliştirdiği teknoloji ile otomobil, elektrik üretimini hidrojen pilleri vasıtasıyla sağlıyor.

Hidrojen Pili Teknolojisi

hidrojen-pili-teknolojisi-nedir

Temel olarak hidrojenli arabalar hibrit otomobillere benziyor. Otomobil içerisinde hidrojen pili dışında batarya bulunuyor. Hidrojen ile oksijen tepkimeye giriyor, elektrik üretiliyor ve batarya şarj oluyor. Bataryadan tekerleklere giden enerjiyle araç hareket ediyor. Tepkime sonucunda ise sadece su buharı dışarı salınıyor. Yani araç hem yakıt kullanmış hem kolay depolanabilir bir kaynağa sahip olmuş hem de elektrik motorun yüksek performansından yararlanmış oluyor. Hidrojen pillerinin en büyük artısı olarak da elektrikli araçları, 8 saat gibi uzun şarj süresinden kurtarmaları gösteriliyor. Hidrojen pilleri dakikalar içerisinde yenilenebiliyor.

Hidrojen Pili ile Çalışan Otomobiller

hidrojen-pili-ile-calisan-otomobiller

Şu an için hidrojen yakıt pili ile çalışan ve oldukça başarılı olan Honda Clarity ve Hyundai Nexo bulunuyor. Her iki aracın da benzer çalışma prensipleri bulunuyor. Satış konusunda oldukça başarılı olan araçlar, 400 kilometre civarında menzile sahip olan elektrikli araçlardan farklı olarak 700 kilometre gibi uzun mesafeleri kat edebiliyorlar. Araçları birbirinden ayıran nokta ise kasa tipleri oluyor. Honda sedan, Hyundai ise SUV kasa tipini tercih ediyor.

Honda Clarity Özellikleri

honda-clarity-hidrojenle-nasil-calisiyor

Kaynak

Honda Clarity daha çok Honda’nın efsanevi aracı Accord’u andırıyor. Tıpkı Accord gibi geniş bir sedan kasaya sahip olan otomobil, oldukça keskin hatlara sahip. Yakıt deposu, arka koltukların altında yer alıyor ve açık söylemek gerekirse bagajı biraz daraltıyor. Otomobilin iç mekanı ise lüks sedan otomobilleri andırıyor. Şu an için Kuzey Amerika gibi farklı pazarlarda görücüye çıkan otomobile, başta belirtiğimiz bagajın küçüklüğü durumu dışında bir eleştiri getirilmiyor. Otomobil hidrojen ile tam dolum yapıldığı zaman 750 kilometre mesafe kat edebiliyor, ama kullanıcılar agresif ya da pasif sürüşe göre menzilin değiştiğini belirtiyor. Son olarak araç 174 beygir güç üretebiliyor.  

Hyundai Nexo Özellikleri

hyundai-nexo-hidrojenle-nasil-calisiyor

Kaynak

Hyundai, geçmişten beri oldukça güçlü ve yüksek donanımlı araçlar piyasaya sürüyor. Nexo da bunlar arasında hemen yerini alıyor. Otomobil, Clarity ile benzer bir çalışma prensibine sahip. Aracın konsolu tam olarak sürücüye odaklanıyor. İç mekanın SUV tarzına uygun olarak oldukça geniş ve konforlu dizayn edildiği görülüyor. Otomobilin içi kadar, geniş ızgaraların öne çıktığı dış tasarımı da etkileyici bir görüntüye sahip. Otomobilin yakıtı 5 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tam dolu hale gelebiliyor ve tam dolu halde 800 kilometre mesafe kat edilebiliyor. Hyundai Nexo teknik özellikler bakımından incelendiği zaman, 160 beygir güç ve 394 NM tork ile karşılaşılıyor. Hyundai Nexo, Türkiye otomobil piyasasına ise 2018 içerisinde dahil olacak.

Otomobille ilgili aklında ne soru varsa cevabı bu forumlarda seni bekliyor.

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK