Sıfır Km Otomobil Rehberi

Fiyat Aralığı: 75-100 Bin Lira Aralığında Satın Alabileceğin En İyi Otomobiller

75-100 bin lira fiyat aralığında satın alabileceğin en iyi otomobil modellerini, fiyatlarını, teknik özelliklerini ve donanımlarını tüm ayrıntılarıyla yazımızda senin için inceledik. 

opel-corsa-orta-segment

Kaynak

Hem ihtiyaçlarını karşılayacak hem de bütçeni sarsmayacak bir otomobil bulmak için çok fazla çaba sarf ettiğinin farkındayız. Başlarken kulağa hep çok kolay gelir. Daha sonra sorun ya da hayal kırıklığı yaşamamak için en önemli konu ise soru sormaktır. Her şeyi sor ve aklına yatan bir tercih yap. “Birileri bir şey der!” ya da “Acaba ne düşünürler?” gibi konulara takılma. Belki birkaç senelik birikimin ile alacağın otomobilinin sorun çıkarmaması ve ihtiyaçlarını karşılaması gerekiyor. 100 bin TL’yi geçmeyen ve ihtiyaçlarını karşılayacak bir otomobil bulmak için yazımıza göz atabilirsin.

Opel Crossland X: Modern

opel-crossland-otomobil

Kaynak

Otomobil markalarının kimliği ve tarzları vardır. Örneğin; Volkswagen’in sloganı “Das Auto”, Türkçeye “otomobil” olarak çevrilebilir. Bu haliyle bir slogan olarak çok anlamlı gelmese de Volkswagen’in net ve sade bir tasarım dilini tercih ettiğini göstermesi açısından oldukça etkili bir olduğunu söyleyebiliriz. Opel ise “Wir Leben Autos”, “Otomobilleri Yaşıyoruz” şeklinde çevirebileceğimiz bir slogana sahip. Bu nedenle otomobil teknolojilerini, yeni tasarımları ve istenen birçok başka özelliği ilk olarak sunuyor. Son yılların modası ise SUV’ye benzeyen crossover türü araçlardır. Opel Crossland X, birçokları tarafından SUV olarak adlandırılıyor. Otomobil, modern çizgiler ile bezeli ve teknolojisi göz dolduruyor. Geniş bagajı ve iç hacmi ile dört kişilik bir ailenin rahat etmesini sağlayabilecek genişlikte olan 2018 model Crossland X’i 100 bin TL’nin hemen altında bir fiyata satın alabilirsin.

Ford C-MAX: Aradığın Konfor

ford-c-max-fiyat

Kaynak

Konuya sloganlar ile başladık. Ford’un efsanevi ve bir o kadar da güzel olan sloganından bahsetmemek olmaz. “Go Furthere” sloganı ile karşına çıkacak olan Ford, sloganı ile ileriye doğru gitme hedefini gözler önüne seriyor. Kolay değil. İlk seri üretim otomobil olarak adlandırabileceğimiz Model T’yi 1908 yılında üreten Ford, 100 seneyi geçen tarihi ile hala ayakta ve en büyük markalardan biri olarak karşında duruyor. Bunun en önemli nedenlerinden birisi ise kuşkusuz ileri gitme arzusudur. Ailen ile keyifli bir zaman geçirebileceğin, uzun seyahatlere çıkabileceğin ya da günlük hayatın olmazsa olmazı olan iş, okul, market, AVM gibi birçok farklı alana 4 ya da 5 kişi gidebileceğin bir araç mı arıyorsun? Ford, MPV tipi aracı C-MAX ile tüm ihtiyaçlarına cevap bulmayı hedefliyor. Geniş iç hacim ve bagaj kapasitesine sahip olan Ford C-MAX modelleri, EcoBoost teknolojisi ile küçük motorlarla dahi büyük güç üretebilen bir yapıya sahip. Geniş bir aile için olmazsa olmaz olan konfor ise mükemmele yakın. 2018 model Ford C-MAX’in fiyatı ise 100 bin TL dolaylarından başlıyor.

Honda Civic Sedan: Akılda Kalıcı

2018-honda-civic-sedan-nasil

Kaynak

Markalar ile özdeşleşen otomobiller vardır. Dünyanın en çok satan otomobili unvanını elinde bulunduran Corolla, Toyota ile adeta özdeşleşmiştir. Honda için durum pek de farklı değildir. Örneğin; 2017 yılında satılan Honda marka araçların yarısından fazlasını Civic oluşturuyor. Türkiye’de satılan otomobillerin ise büyük kısmını dizel motorlu araçlar oluşturuyor. Honda, yıllardır Türkiye’ye dizel motorlu Civic getirmemesine rağmen; markanın tutkunları araçtan vazgeçmiyor. Hafif malzemeler kullanılması nedeniyle yakıt tüketimi beklenenin altında kalıyor. Kabin içerisinde kullanılan kaliteli malzemeler ve teknolojik aletler ile Honda Civic modellerinin içerisi ev konforunu aratmıyor. 1597 cc ve 1498 cc gibi farklı motor seçeneklerine sahip olan Honda Civic’in LPG ile entegre üretilmiş modelleri de bulunuyor.

Mazda 3: Performans

mazda-3-fiyatlari

Kaynak

Toyota ve Honda gibi Japonya kökenli markaların iki ana pazarı bulunuyor. Bunlardan ilki tahmin edebileceğin gibi Uzak Doğu. İkincisi ise genellikle Avrupa sanılsa bile Kuzey Amerika’dır. Toyota ve Honda, Kuzey Amerika için özel modeller dahi çıkarıyor. Hatta her iki markanın bu pazarı hedefleyerek hayata geçirdiği markalar bile var. Lexus, Toyota’nın; Acura ise Honda’nın Kuzey Amerika için hayata geçirdiği modellerdir. Mazda da yıllardır benzer bir şekilde Kuzey Amerika ve Uzak Doğu pazarlarında etkili olmaya çalışıyor. Ancak küçük boyutlu otomobilleri için hem markanın tasarım dilinden uzaklaşmayacak hem de Avrupalı kullanıcıların seveceği çözümler aramaya başladı. Mazda 3’ün hikayesi de böyle başlıyor. Tasarımı ile göz dolduran modelin performansı ise dudak uçuklatacak cinsten. Hatchback ve sedan versiyonları bulunan Mazda 3; yola bakarken göstergeleri görmeni sağlayan hayalet ekran head-up display, anahtarsız çalıştırma ve çift bölgeli klima gibi özellikler ile sunuluyor. Mazda 3, bütçene uygun araçlar arasında belki de en yüksek performansa sahip olan araçtır.

Opel Astra: Vazgeçilmez

opel-astra-modelleri-nasil

Kaynak

Crossland X’i anlatırken Opel’in kimliğinden ve tasarım dilinden uzun uzun bahsettik. Türkiye’de yıllardır çok sevilen otomobil modellerinden olmayı başaran Astra’dan bahsedelim. FIAT ile ortak geliştirilen dizel motor teknolojisi olan ve CDTi şeklinde kodlanan motorları ile Astra, oldukça düşük bir yakıt tüketimine sahip. Ayrıca performansı yüksek benzinli motor seçenekleri de bulunuyor. Opel Astra modelleri; hatchback, station vagon ve sedan gövde tipleri ile sunuluyor ama özellikle İstanbul gibi park sorunu olan şehirler için hatchback versiyonun oldukça iyi bir seçim olduğunu belirtelim. Opel’in yeni teknolojilere ne kadar hızlı adapte olduğu konusuna yazımızın başında değinmiştik. Opel Astra ile sunulan anahtarsız çalıştırma özelliği ile araca yaklaştığın zaman kilitlerin açıldığını göreceksin. Bu senin doğa üstü güçlerinden daha çok, otomobilin günümüz teknolojisini yakalaması ile alakalı. Çok sevilen Opel Astra’nın versiyonları arasında küçük fiyat farkları olduğunu da unutma.

Toyota Auris: Kusursuz

toyota-auris-fiyatlari

Kaynak

Toyota ile ilgili çok fazla eleştiri yapılır ama en çok satan otomobilin bu markadan çıkması hiçbir zaman şaşırtmaz. Çok yaktığı söylenir ve bu gerçekten doğrudur. Tasarımı rakiplerine göre “farklı” kalır ya da motor teknolojilerini çok yavaş değiştirir. Bütün eleştirilerin haklı yanı olduğunu söylemeliyiz. Peki, Toyota denince kafanın içerisinde ne canlanıyor? Tasarım ya da yakıt tüketimi mi? Yoksa, sorunsuz çalışan motorlar mı? Uzun yıllar kusursuz çalışan ve sadece bakıma ihtiyaç duyan motorlara sahip araçlar denildiği zaman, ilk olarak akla gelen markalar arasında Toyota gösterilir. Biraz daha çok yakıt tüketmesine rağmen; kullanıcılarına sunduğu kusursuz deneyim ile her zaman dünya üzerinde en çok satan 3 otomobil markası arasına girmeyi başarır. Toyota marka otomobiller ile görmeye başladığımız uzun burunlu ve bıçak sırtı yapı, Auris’te de mevcut. Toyota Auris modelleri ile yokuş kalkış destek sistemi, otomatik hız sabitleme ve katlanabilir arka koltuklara da sahip olacaksın. Ayrıca Toyota Auris’in hibrit versiyonu da bulunuyor.

Smart ForFour: Ufaklık

smart-for-four-fiyat

Kaynak

Smart, Türkiye’de çok sevilen markalar arasına girmeyi başardı ama tutulan ve satın alınan bir marka olamadı. Ülkemizin şartları da bu duruma etki ediyor. Çünkü biz genellikle C sınıfı otomobiller seviyoruz. 1995 yılında ilk fabrikasını kuran markanın ismi ise İsviçreli saat markası Swatch ve Alman otomobil devi Mercedes’in ilk harfleri ile İngilizce sanat anlamına gelen “Art” kelimesinden oluşuyor. Smart’ı kelime olarak Türkçe’ye çevirdiğin zaman ise akıllı ya da zeki gibi bir anlam ortaya çıkıyor. İlk olarak model ismi belirtilmeden ortaya çıkan Smart, iki kişinin seyahat edebileceği ve turbo motora sahip ForTwo ile karşımıza çıktı. ForTwo diyoruz ama o dönem böyle bir isim yoktu. ForTwo, özellikle Avrupa’da çok beğenildi ve Smart ForFour adındaki dört kişilik model üretilmeye başladı. ForFour’un ilk nesli, küçük kardeşine göre çok tutmadı ve satış rakamları düşük kaldı. Yeni versiyon ise ForTwo’ya oldukça benziyor. Smart’tan bekleyebileceğin gibi oldukça küçük olduğu için her yere park edebiliyorsun. Ayrıca düşük ağırlığa sahip olmasıyla beraber yakıt tüketim değerleri ile masraflardan kurtuluyorsun. Tabii üstüne Mercedes güvencesi de ekleniyor. Smart ForFour’un fiyatları genellikle 90 bin TL’nin altında kalıyor. Yine de Euro kuru sürekli değiştiği için üstüne çıkma ihtimali var.

Toyota Corolla: Çınar

toyota-corolla-fiyatlari

Kaynak

“Asırlık çınar” sözü ile eminiz daha önce karşılaşmışsındır. Toyota’nın 50. yılını kutladığı ve gelmiş geçmiş en çok satan araç olmayı başaran Corolla, markanın yüz akı olarak yolculuğuna devam ediyor. Toyota için adeta asırlık bir çınar gibi büyük ve görünür bir üye olan Corolla ile neredeyse tüm Türkiye’nin bir hikayesi bulunuyor. LED ile güçlendirilmiş büyük ön far grubu, krom ızgarası ve bıçak sırtına benzeyen kaput tasarımı ile oldukça klasik ve şık görünen Corolla, Toyota’nın kendi rekorunu egale etmesine yardımcı oluyor. 2017 yılında Türkiye’de en çok satan otomobiller arasında 5. sıraya girmeyi başaran otomobil, ergonomik iç dizaynı ile de kullanıcılarını mutlu etmeyi başarıyor. Toyota, dayanıklılığı ile 90’lı yıllara damgasını vuran otomobili ile ilgili farklı bir fiyat politikası belirliyor. Herkesin satın almasını istediği aracın baz donanımlı satış fiyatı oldukça düşük ama konfor detaylarını eklediğin zaman Toyota Corolla, 75 bin TL ile 100 bin TL arasında satın alınabilecek araçlar arasında en mantıklı seçeneklerden biri haline geliyor.

Honda Jazz: Etkileyici

honda-jazz-fiyatlari

Kaynak
Panoramik cam tavan sözü söyleye söyleye dilimize girdi. Honda ise seni şaşırtmak için panoramik ön cam ile Jazz’ı satışa sunuyor. Geniş görüş açısı ve neredeyse göz çizginin tam tepesine kadar camı ile ferah bir ortam sunan Jazz, küçük boyutları ve park sensörüyle tam bir şehirli. 4 kişinin rahatça seyahat edebileceği şekilde dizayn edilen aracın arkasına istersen 3 kişi oturtabilirsin. 5 kişilik oturma düzeni biraz sıkışık olsa bile şehir içerisindeki kısa mesafeler için sorun yaratmıyor. Türkiye için sadece 1.3 litrelik benzinli motor ile sunulan otomobili sıfır ya da ikinci el olarak satın alabilirsin. 100 bin TL’nin altında kalan fiyatları ile Honda Jazz modelleri seni bekliyor.

KIA Cerato: Donanımlı

kia-cerato-fiyatlari

Kaynak

Otomobilinin güçlü ve donanım açısından zengin olmasını isteyenler için KIA gibi Koreli markalar bulunmaz nimet. Düşük fiyat politikası belirleyen Fransız markalar; çok fazla donanım ile yüksek fiyatlar belirleyen Alman otomobil üreticileri mevcut. İkisinin ortasını bulmak ise KIA gibi Kore kökenli üreticilere kalıyor. Özellikle SUV ve crossover tipindeki araçları ile sevilen KIA, C’eed ve Cerato gibi otomobiller ile de pazarın kalanına göz kırpıyor. Son yıllarda sedan ve hatchback modeller ile ciddi satış rakamlarına ulaşmayı başaran KIA, sorunsuz çalışan ve donanım açısından zengin otomobiller vadediyor. 1.6 litrelik dizel ve benzinli motor seçenekleri bulunan Cerato; elektrik destekli direksiyon, hız sabitleyici özelliği olarak da geçen Cruise Control ve LED gündüz farları gibi özelliklerle satışa sunuluyor. KIA Cerato, sıfır otomobil alacaklar için 75 ila 100 bin TL arasında en ciddi oyunculardan oluyor.

Hangisi Sana Göre?

Birçok farklı segmentten araç önerdik. Çoğunun fiyatları birbirine yakın olsa bile kafan karışmış olabilir. Hangisini seçeceğine karar veremedin mi? Bulur.com’un akıllı teknolojisinden yararlanmak için “Otomobil Önerisi Al” kısmına tıklayabilirsin. Sistem ile yılda ne kadar yol kat edeceğin, ihtiyacın olan bagaj büyüklüğü ve kaç kişilik bir araca sahip olman gerektiği ile ilgili fikrin oluşacak. Ayrıca eğlenerek senin için en uygun aracı bulmuş olacaksın.

Otomobil satın almak istiyorsun ama hangi otomobili seçeceğine karar veremiyor musun?

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK