Otomobil Eğlenceleri

Filmlerin Önüne Geçen Otomobiller

Filmler ile anılan ve çok sevilen otomobilleri senin için bir araya getirdik. Bakalım hayranı olduğun filmlerde yer alan otomobilleri hatırlayabilecek misin?

filmlerin-onune-gecen-efsanevi-otomobiller

Kaynak

Bir dönem araçların reklamları kadar filmlere konu olması da tüketicileri etkiliyordu. İş öyle bir boyuta ulaştı ki bazı araçlar filmlerin önüne geçmeye başladı. Örneğin Geleceğe Dönüş olarak Türkçeye çevrilen “Back To The Future” serisinin birçok oyuncusunu şu an kimse tanımıyor ama filmde kullanılan DMC DeLorean 12’yi izleyiciler çizebilecek kadar iyi hatırlıyor. Filmleri ve filmlerin önüne geçen otomobilleri beraber inceleyelim. 

Geleceğe Dönüş - Back To The Future

back-to-the-future-gelecege-donus-dmc-delorean-12

Kaynak

Steven Spielberg’ün yapımcılığı ve Robert Zemeckis’in yönetmenliğiyle hayat bulan Geleceğe Dönüş, zamanda yolculuğu konu alıyor. DMC DeLorean 12 modelinin modifiye edilmiş hali ile yapılan seyahatler de Mart McFly ve Emmett Brown adlı karakterlerin başlarından geçenler sahneye yansıyor. Kült filmler arasında gösterilen Geleceğe Dönüş’ün en çok akılda kalan yanı ise martı kapıları ile DeLorean 12 oluyor.

gelecege-donus-back-to-the-future-dmc-delorean-12

Kaynak

DMC adlı şirketin ilk aracı olan DeLorean 12, 1981 yılından 1982 yılına kadar sadece 9 bin adet üretilmiş. Film ile adeta ikon haline gelen otomobil, 1980’li yıllarda geleceğe bakışın simgeleri arasında gösteriliyor. 5 ileri manuel ve 3 ileri otomatik vitesli seçeneklere sahip olan otomobilde 2.9 litrelik motor bulunuyor. Popüler bir araç olması nedeniyle DMC DeLorean 12’nin yeni bir versiyonun üretileceği ile ilgili çeşitli spekülasyonlar yapılıyor.

Transformers

transformers-bumblebee-chevrolet-camaro-sari

Kaynak

Çizgi film ve sinema serisi olan Transformers, farklı araçlara dönüşebilme yeteneği olan robotları ve onların maceralarını konu alıyor. Seri içerisinde yer alan karakterlerden Bumblebee yani yaban arısı, komik replikleri ve türlü şakaları ile sempati topluyor. Bumblebee ile özdeşleşen bir diğer nokta ise dönüştüğü Chevrolet Camaro oluyor.

2.0, 3.6 ve 6.2 litre gibi oldukça büyük motorlara sahip olan Camaro, 455 beygir güç üretebiliyor. Birçok renk seçeneğine sahip olmasına rağmen Bumblebee hayranları tarafından sarı renkli Camaro’lar daha çok tercih ediliyor.

Ölüm Geçirmez - Death Proof

death-proof-chevrolet-nova

Kaynak

Quentin Tarantino’nun efsanevi filmleri arasına giren Death Proof, bir dublörün filmlerde kullandığı modifiyeli Chevrolet Nova ile kadınları öldürmesini konu alıyor. 2007 yılında gösterime giren film hem Kurt Russell’ın efsanevi oyunculuğu hem de kullandığı araba Nova ile ön plana çıkıyor.

Chevrolet’in 1985 yılında son kez ürettiği kompakt otomobil Nova, geçmişte birçok filmde kullanıldı; ama Death Proof’un yayınlandığı günden beri popülerliğini katbekat arttırmayı başardı. Chevrolet Noca teknik özellikleri itibari ile diğer Amerikan araçlarından ayrılıyor. 3 ve 6 litre gibi oldukça büyük hacimli motorları seven ABD’lilere Chevrolet, Nova ile 1.6 litrelik motor seçeneği sunuyor. Nova, aynı zamanda Amerikan otomobillerine göre ortalamanın altında boyutlara sahip.

Ucuz Roman - Pulp Fiction

pulp-fiction-ucuz-roman

Kaynak

Yine bir Tarantino filmi ile Chevrolet Nova bir araya geliyor. John Travolta, Bruce Willis ve Uma Thurman gibi starların oynadığı film, hayatımıza “Pumpkin and Honey Bunny” gibi İngilizce repliklerin yanı sıra Chevrolet Nova’da geçen “temizlik” sahnesini katmayı başarıyor.

Taşıyıcı - The Transporter

tasiyici-bmw-7-serisi

Kaynak

Jason Statham’ın başrolünde olduğu ve yasa dışı paket ya da kişilerin taşınması sırasında yaşananları konu alan seri, Avrupa’da çekilen aksiyon filmleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Statham’ın BMW 7 Serisi araç kullandığı film, plaka değiştirme gibi ilgi çekici sahneler ile öne çıkıyor.

2018 model BMW 7 Serisi incelendiği zaman, 610 beygir güç üretebilmesi gibi teknik özellikleri dikkat çekiyor. Konforu ile adından sıkça söz ettiren 7 Serisi, 700 bin liradan başlayan fiyatlar ile alıcı buluyor.

İtalyan İşi - The Italian Job

Kaynak

Aslında ilk olarak 1960’lı yıllarda çekilen filmin 2000’li yıllarda çekilen “yeniden canlandırması” neredeyse ilk film kadar öne çıkmayı başardı. İlk versiyonda olduğu gibi Mini Cooper’ların ön plana çıktığı film, soygun teması üzerinden ilerliyor. Mini Cooper’ın sportif yapısı ile kendini gösterdiği The Italian Job, bir aracın teknik özelliklerine atıf yapılan en iyi filmler arasında gösteriliyor.

Bonus: Aile Şerefi

aile-serefi-ford-mustang-oktay

Kaynak

Münir Özkul’un efsanevi oyunculuğuyla gönüllere yer eden film, neredeyse tüm Türkiye tarafından biliniyor. Itır Esen’in oynadığı Zeynep karakterini kaçırmaya çalışan ve filmin daha başında ailenin en küçük ferdi Murat’a çarpan Oktay karakterinin kullandığı araba Ford Mustang.

Otomobille ilgili aklında ne soru varsa cevabı bu forumlarda seni bekliyor.

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK