Güncel Otomobil Haberleri

Engelliye ÖTV İndirimine Dair Bilmen Gereken Her Şey

Engelli bireylere tanınan ayrıcalıklardan biri olan ÖTV indirimi sayesinde yeni bir otomobil alma hayalin daha kolay bir şekilde gerçek oluyor. Engelli otomobili satın alırken büyük bir orana ulaşan vergi indirimiyle ekonomik fiyatlara araç sahibi olman kolaylaşıyor. İkinci el araç satın alırken geçerliliğini kaybeden ÖTV indirimi, yalnızca sıfır km araç alırsan geçerli oluyor. Böylece daha ekonomik fiyata kaliteli bir araç satın almanın keyfini yaşayabilirsin. Yapacağın tek şey, engelli raporunu tam teşekküllü devlet hastaneleri veya özel hastanelerden almak.

Engelli ÖTV İndirimi 2018 Yılı İncelemesi

ÖTV indirimi için engelli raporunda yer alan engel yüzdesi önemli bir rol oynuyor. Engel seviyesine göre değişiklik gösteren ÖTV indirimi, %90 üzeri ve altı oranında engeli bulunanlara farklı indirim planları uygulayarak gerçekleşiyor. ÖTV indirimi yasası 7/2'ye göre beş yılda bir bu haktan yararlanarak araç sahibi olabiliyorsun. Kanun maddesi gereği ilk kez engelli otomobili alıyorsan %90 ve üzeri engel oranına sahipsen ÖTV ödemeden araç alabiliyorsun. 200 bin TL'lik limiti olan ÖTV indirimi, 200 bin TL'nin altında olan her sıfır otomobili alabilmene imkan sunuyor. Satın aldığın aracı 5 yıl boyunca satamayacağın da kanunda bildiriliyor. Yüzde 90'ın altında engel derecesi olanlar için ise durum değişiklik gösteriyor. Otomobilde özel tertibat gerektiren engel derecesi bulunanlar da ilk araç alımında ÖTV ödemiyor. 

Engelli ÖTV İndirimi Hangi Araçlar İçin Geçerli?

1 Ocak 2018 öncesinde uygulanan motor hacmi sınırı kaldırıldığı için, vergi hesaplamaları dahil 200 bin TL'nin altında olan her aracı ÖTV indiriminden yararlanarak alabilirsin. Beğendiğin her markadan sıfır bir otomobile indirimli sahip olabilirsin. Eğer özel tertibata gerek olmadan araç kullanabilme kabiliyetine sahipsen bu durumda otomatik vitesli araçlar için de ÖTV indiriminden yararlanabilirsin. Ayrıca eskiden araç plakalarında yer alan engelli ibaresi şartı da artık tercihe göre kullanılmayabiliyor. 

Engelli ÖTV İndirimi Hesaplama Nasıl Yapılır?

ÖTV indirimi beraberinde %18 oranında uygulanan KDV indirimini de getiriyor. Böylece araç fiyatı neredeyse yarı yarıya düşüyor. Bu işlem için online hesaplama araçları bulunuyor. Bunun dışında aşağıdaki yüzde hesaplaması  uygulamasını yaparak da kolaylıkla indirim oranını bulabilirsin. 

ÖTV Oranı: %45 
KDV Oranı: %18

Örneğin satış fiyatı 40.000 tl olan bir aracın toplam maliyeti indirim hesaplamasından sonra 27 bin 586 TL'ye düşüyor. Ciddi bir fark yaratan ÖTV ve KDV indirimi, kolaylıkla araç sahibi olmana yardımcı oluyor. 100.000TL'lik bir araç satın alırken 100.000TL'nin %45'i 45.000 TL yapıyor. Böylece toplamda ödeyeceğin rakam 55 Bin TL oluyor. 55 Bin TL'den ÖTV'nin KDV'si de düşüldüğünde ortaya 45.100 TL gibi müthiş bir fiyat çıkıyor. Sonuç olarak 100.000 TL'lik bir araca yalnızca 45.100 TL ödeyerek sahip olabilirsin.

Engelli Raporu Nasıl Alınır? 

Tam teşekküllü hastanelere müracaatından sonra, sağlık kurulu heyetlerinin öngörüsüyle alabileceğin engelli raporuna birkaç işlem aşamasıyla sahip olabiliyorsun. Engelli raporu almak için gerekli evraklar ise şöyle; 

-6 adet vesikalık fotoğraf,

-Nüfus cüzdanı,

-Nüfus cüzdanı fotokopisi,

-Hastane tarafından düzenlenen engelli raporu başvuru dilekçesi. 

ÖTV'siz Araç Almak İçin Gerekli Evraklar

-Engelli raporunun aslı, 

-Engelli raporunun, 3 adet aslı gibidir damgalı veya noter onaylı kopyası,

-Vasi kararı varsa, kararın 3 adet noter onaylı sureti,

-H sınıfı ehliyet,

-Aracın engele uygun bir hale getirildiğini ispatlayan araç tescil belgesi,

-Tüm evrakların teslim edilmesinden sonra alınan onay beyannamesi.

Evraklara dair önemli not: Engelli raporunda kişinin araç kullanabilme durumuna ilişkin bir ibare yer alması isteniyor. Vasi kararı belgesi ise %90 ve üzeri engeli olanlardan bekleniyor.

 

Otomobille ilgili aklında ne soru varsa cevabı bu forumlarda seni bekliyor.

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK