Otomobil Sahiplerine Özel

Engelli Otomobil İndirimi ve Engellilere Uygun Otomobiller

Otomobil fiyatlarının önemli bir kısmını oluşturan Özel Tüketim Vergisi, engellilerden alınmıyor. Peki, ÖTV muafiyetinden kimler yararlanabiliyor?

engelli-otomobil-indirimi-nedir

Yıllar içerisinde çeşitli değişikliklere uğrasa da engelli indiriminden yararlanabilmek için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Engelli ÖTV muafiyeti ya da engelli ÖTV indirimi olarak bilinen durum, aslında Özel Tüketim Vergisi Kanununun İstisnalar başlıklı kısmında geçen maddelere dayanıyor. İlgili kanuna göre engelliler, fiyatı 200.000 TL’ye kadar olan araçlar için ÖTV indiriminden yararlanıyor. Eskiden sadece motor hacmine göre değerlendirme yapıldığı için bazen kafa karışıklığı olabiliyor. ÖTV’yi ödemeyecek olsan bile indirimden yararlanabilmek için tüm vergiler ve yasal ücretler dahil edildikten sonra aracın fiyatının 200.000 TL’yi aşmaması gerekiyor. Tabii ki her engelli için araç satın alma ve ÖTV indiriminden yararlanma süreci aynı şekilde ilerlemiyor. Öncelikle araç almak isteyen engellilerin, sağlık kurulu raporu alması gerekiyor. Rapor, engel durumunu ve engel yüzdesini belirtiyor.

Engelli ÖTV İndirimi Hangi Araçları Kapsıyor?

engelli-otomobil-indirimi-hangi-otomobilleri-kapsar

Engellilerin rapor aldıktan sonra dahil oldukları grubu belirlemeleri gerekiyor. Yasaya göre %90 engellilik bir sınır kabul ediliyor ve vergilerle ilgili iki farklı ayrım söz konusu:

 • %90 ve üzerinde engel oranına sahip olan kişiler, 200.000 TL’nin altındaki fiyatlara satılan araçlar için ÖTV ödemiyor. Ancak “ağır engelli” statüsünde oldukları için aracı kendileri kullanamıyor ve ruhsata, kullanacak kişi ya da kişilerin isminin işlenmesi gerekiyor.
 • %40 ile %90 arasında engel oranına sahip olan kişiler, 200.000 TL’nin altındaki fiyatlara satılan araçlar için ÖTV ödemiyor. Ancak aracı kullanabilmeleri için gerekli tertibatı kendileri ya da anlaştıkları herhangi bir şirketin sağlaması gerekiyor. 

Engelliler İçin Araç Alım Şartları Nelerdir?

engelliler-icin-arac-alim-sarti-neler

Engelli sağlık kurulu raporuna sahip olanlar, sıfır kilometre araç satın alırken ÖTV indiriminden yararlanabiliyor. Araç satın alınırken engelli raporu üzerinde yazan ifadelere dikkat etmek gerekiyor. Örneğin; %90 görme engeli bulunan biri için rapor üzerinde “sürücü belgesi alamaz” yazıyorsa ve “ağır engelli” ibaresi yer almıyor ise ÖTV indiriminden yararlanamıyor. Engelli indiriminden yararlanılabilmesi için engelli sağlık kurulu raporu üzerinde ya “ağır engelli” ibaresi ya da “sürücü belgesi alabilir” ifadelerinin yer alması gerekiyor. Ağır engelli statüsünde olan kişiler, aracı kendi üzerine alıyor; ama ruhsata kendi dışında 3 isim yazdırıyor. İsmi ruhsatta geçen kişiler aracı kullanabiliyor. Bu 3 isim, engelli bireyin yanında sigortalı olarak çalışanlar ya da akrabalar arasından seçiliyor ve noter yardımı ile ruhsata işleniyor. Ruhsatta ismi geçmeyen kişilerin; hastalık, doğum ve benzer acil durumlar dışında aracı kullanması durumunda ise ağır para cezaları ile karşılaşılıyor. Ayrıca bu durumda araç, polis tarafından bağlanıyor. Engelli ÖTV indiriminden yararlanılan aracı kullanabilecek hısımlar ya da akrabalar ise şöyle:

engelli-otv-indirimi-nedir-kimler-icin-gecerlidir

 • Birinci dereceden kan hısımları: Kişinin annesi, babası, eşi ve çocuklarını kapsıyor. Evlat edinilen çocuklar için herhangi bir ayrım bulunmuyor ve birinci derece kan hısımı olarak kabul ediliyor.
 • İkinci dereceden kan hısımları: Kişinin kardeşleri, torunları, büyük annesi ve büyük babasını kapsıyor.
 • Üçüncü dereceden kan hısımları: Kişinin kardeşinin çocukları, dayısı, teyzesi, amcası ve halasını kapsıyor.
 • Birinci dereceden kayın hısımları: Eşinin annesi ve babasını kapsıyor.
 • İkinci dereceden kayın hısımları: Eşinin kardeşleri, büyük babası ve büyük annesini kapsıyor.
 • Üçüncü dereceden kayın hısımları: Eşinin kardeşinin çocukları, dayısı, teyzesi, amcası ve halasını kapsıyor.

Kan ya da kayın hısımları dışında kişilerin, ücretli çalışan değiller ise araç ruhsatına isimleri işlenemiyor. Son olarak işitme engellilerin ÖTV indiriminden yararlanamadığını da belirtelim.

Engelli Tertibatları ve Ehliyet

engelli-ehliyeti-nereden-nasil-alinir

Engelli raporu üzerinde “sürücü belgesi alabilir” yazan engelliler, H sınıfı ehliyet alıyor. H sınıfı ehliyet için yine kursa gitmeniz ve sınava girmeniz gerekiyor. Tertibat ile araç kullanacak olan engelliler için bazı kurslar özel araç getirtebiliyor. Kursları arayarak özel tertibata sahip araçları olup olmadığını önceden sorabilir ve gerekli bilgileri alabilirsin. Engellilere yönelik olarak topuz, el pedalları gibi farklı özel tertibatlar bulunuyor. Bazı otomobil üreticileri doğrudan sizin istediğiniz tertibatları yerleştirebiliyor, ama birçok şirket bu hizmeti sunmuyor. Bu nedenle de tertibatları, bu konuda uzmanlaşmış şirketlere yaptırmanız gerekiyor. Engelliler için tertibat konusunda bazı ipuçları şöyle:

 • Sol kolu engelli olan kişiler için sol tarafta yer alan düğmelerin sağ tarafa taşınması ve direksiyon üzerine rahat manevra için topuz eklenmesi gerekiyor.
 • Sağ kolu engelli olan kişiler için sağ tarafta yer alan düğmeler ve vites bağlantılarının sol tarafa taşınması ve direksiyon üzerine rahat manevra için topuz eklenmesi gerekiyor.
 • Bacaklarında amputasyon ya da felç gibi herhangi bir engel bulunan kişiler için ise pedalların bağlantılar ile direksiyona taşınması gerekiyor.

Araç Alırken Engelli İndirimi Nasıl Hesaplanır?

engellilere-uygun-otomobiller-hangileri

Engelliler tıpkı ÖTV gibi Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden de muaf tutuluyor. Bir otomobil satın alırken net fiyat üzerinden ÖTV hesaplanıyor, daha sonra da motor tipi ve satış fiyatına göre MTV ekleniyor. Bunlar dışında trafik tescil ve ruhsat işlemleri için ücret ödeniyor. Oluşan ücret toplanıyor, tamamının Katma Değer Vergisi hesaplanıyor ve satış fiyatına ulaşılıyor. Yani ÖTV’nin KDV’si de alınmış oluyor. Hal böyle olunca satış fiyatında yer alan ÖTV’yi çıkartmak tek başına bir anlam ifade etmiyor. Engellilerin araç indirimini hesaplaması için net fiyat üzerine bedelleri eklemesi, toplamın KDV’sini çıkarması ve indirimli satış fiyatına ulaşması gerekiyor. 

ÖTV İndiriminden Kaç Kere Yararlanılır?

Şu an için engellilerin ÖTV indiriminden yararlanması ile ilgili tek bir sınır bulunuyor. Engelliler 5 sene içerisinde sadece 1 kere ÖTV indiriminden yararlanabiliyor. Eğer aracın 5 yıl içerisinde satılması gerekir ise ÖTV ücretinin geri ödenmesi gerekiyor. Araç herhangi bir neden ile kullanılamaz hale geldiği zaman ise hurda belgesi alınması şartı ile 5 yıl içerisinde birden fazla ÖTV indiriminden yararlanılabiliyor.

Engelliler İçin En Uygun Otomobil Tavsiyesi

“Engelliler için şu araç uygundur” gibi bir durum söz konusu değil, ama bazı engel grupları için bazı araçların daha iyi olduğu düşünülüyor. MPV ve hatchback gibi kasa tiplerine sahip olan araçların bagaj ile kabin arasında doğrudan bağlantısı bulunuyor. Ortopedik engelliler tekerlekli sandalyeleri ile bagaj kısmına geçip sandalyelerini bıraktıktan sonra koltukları tuş vasıtası ile yatırabiliyor ve şoför koltuğuna rahatlıkla geçebiliyor. Ortopedik engelliler için bir başka yöntem ise şoför koltuğuna doğrudan geçmek oluyor. Kapıyı açarak koltuğa geçiliyor; öncelikle sandalyenin tekerlekleri çıkartılıyor ve araca alınıyor. Daha sonra da tekerlekli sandalye katlanıyor ve ön yolcu ya da arka yolcu koltuğunun olduğu kısma yerleştiriliyor. Tabii ki normal araçlar dışında doğrudan ortopedik engelliler için üretilmiş otomobiller de bulunuyor.

Elbee: Herkes İçin Teknoloji

Çek tasarımcılar tarafından geliştirilen Elbee, ortopedik engellilerin, herhangi birinin yardımı olmadan araca binebileceği şekilde üretiliyor. 80 km/s hıza ulaşabilen aracın içerisinde 300 cc hacme sahip motor bulunuyor. Çeşitli özelleştirmeler ile araç içerisine çocuk koltuğu ya da evcil hayvan bölmesi gibi şeyler de yerleştirilebiliyor.

Bulur ile Engelli İndirimi

Satın alacağın otomobili seçtikten sonra her şeyi Bulur’a emanet edebilirsin. Bulur üzerinden araç satın almadan önce üye olman ve araç alım ilanı oluşturman gerekiyor. Aracın modelini ve ödeyebileceğin tahmini ücreti seçtikten sonra karşına teklifler çıkacak. Teklifler arasından senin için en uygun olanı seçebilirsin, ama engelli indiriminden yararlanmak için dikkat etmen gereken iki nokta bulunuyor. İlk olarak ikinci el araçlar için engelli indirimi bulunmuyor. Bu nedenle Bulur üzerinden vereceğin araç alım ilanını sadece sıfır kilometre araçlar için açmalısın. Diğer nokta ise engelli indiriminden yararlanacağını, teklif verenlere iletmek. Otomobil almak işte bu kadar kolay!

Otomobil satın almak istiyorsun ama hangi otomobili seçeceğine karar veremiyor musun?

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK