Otomobil Sahiplerine Özel

En İyi Radyolar ve Radyo Programları

Otomobil seyahatlerinin vazgeçilmezi olan en iyi radyo kanallarını ve radyo programlarını senin için derledik.


en-iyi-radyolar-ve-radyo-programlari

Romanlar ya da dönem filmlerinde birçok kişi, “İstanbul Radyosu” gibi şehir isimleri ile anılan radyolara denk geliyor. İlk radyolar bu şekildeymiş; ama yıllar içerisinde özel radyoların açılması ile beraber, adeta her müzik zevkine ya da ilgi alanına yönelik farklı radyo kanalları bulunuyor. Günümüzde radyonun popülerliği belli oranda azalsa da otomobiller için hala vazgeçilmez bir yol arkadaşı olduğunu söyleyebiliriz. Neredeyse tüm sürücülerin favori radyo kanalları bulunuyor. Tabii yeni başlayanlar ya da farklı bir şeyler takip etmek isteyenler için yüzlerce radyo kanalı içerisinde uygun birkaç seçenek bulmak bir hayli zor. Bu sorununu çözmek için hem popüler olan hem de daha nev-i şahsına münhasır radyoları ve radyo programlarını bir araya getirdik.

En İyi Radyo Kanalları

en-iyi-radyolar-hangileri

En iyi radyo kanalları denildiği zaman akla birçok farklı isim geliyor. Hem çok dinlenen hem de bilinirlik oranı yüksek radyo kanalları ve yayın şekilleri şöyle:

 • Kral FM: Türkiye’nin en eski özel radyoları arasında olan Kral FM; sık sık tekrarlayan jeneriği ve ünlü sunucuları ile tanınıyor.
 • TRT FM: İstanbul ve Ankara gibi farklı şehirlerde yer alan radyoların birleştirilmesi ile kurulmuş. Radyonun müzik tarzlarına göre farklı yayın aralıkları bulunuyor. Bunun dışında güncel haberler genellikle saat başı veriliyor.
 • Power Türk: Genellikle Türkçe pop şarkılarının çalındığı radyo kanalı, “Önce Müzik” sloganını kullanıyor. Özellikle genç ve orta yaşlılar tarafından tercih ediliyor.
 • Süper FM: 1992 yılında kurulan radyo kanalı, neredeyse aralıksız müzik yayını yapıyor. “En İyi Müzik” sloganını kullanan radyo kanalında genellikle Türkçe pop ağırlıklı şarkılar çalınıyor.
 • Metro FM: Yabancı pop şarkılarının çalındığı radyo. 1992 yılında dinleyicilerine merhaba diyen kanal, “Türkiye'nin İlk ve En İyi Yabancı Müzik Radyosu” sloganını kullanıyor.

Alternatif Radyo Kanalları

En çok dinlenen radyolar kadar çok bilinmeyen, ama kaliteli projelere imza atan radyolardan bazıları şöyle:

 • Radyo Eksen: İstanbul içerisinde yayın yapan radyo kanalından sadece rock ve metal müzik dinlenebiliyor. Radyonun sunucuları çok az konuştuğu ve müzik dışı konuları çok fazla tercih etmediği için gençler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.
 • Radyo Trafik: İstanbul içerisinde yayın yapıyor. Trafik, yol durumu ve hava durumu gibi konuların ele alındığı radyo, 2010 gibi yakın bir kuruluş tarihine sahip. Ancak tüm gün otomobil kullananların yaşadığı trafik sorununa derman olması nedeniyle çok dinleniyor.
 • Lig Radyo: Türkiye’den ve dünyadan spor haberlerine yer verilen radyo kanalı. Sabah saatlerinde başlayan programlar, gece geç saatlere kadar devam ediyor.

En Popüler Programları

en-iyi-radyo-programlari

Kaynak

Radyolarda müzik yayını kadar trafikte, kahvaltı yaparken ya da gece yatmadan önce takip edilen popüler ve uzun soluklu radyo programları da bulunuyor. Bunlardan en popüler olanları ise şöyle: 

 • Mesut Süre ile Rabarba: 10 yılı aşan bir süredir çeşitli radyo kanallarında yayınlanan program, geniş hayran kitlesi ve eğlenceli içeriği ile öne çıkıyor. Kahkahaların eksik olmadığı program, dinleyici telefonları ile oldukça neşeli bir hal alıyor. Mesut Süre ile Rabarba’nın konukları ise genellikle sunucunun yakın arkadaş çevresinden oluşuyor. Diğer birçok programdan farklı olarak Mesut Süre ile Rabarba büyük oranda aynı konuklar ile devam ediyor. Program her gün 18:00’de Virgin Radyo’da yayınlanıyor.
 • Nihat ile Muhabbet: Nihat Sırdar’ın sunduğu program, hafta içi her gün yayınlanıyor. Programda dünyadan ve ülkeden haberler ile ilgili espriler yapılıyor. Show Radyo’da yayınlanan program sabah saat 19:00’da başlıyor.
 • Geveze’nin Oyunu: Geveze lakaplı Jozi Zalma, yıllardır farklı programlar ile dinleyicilerin karşısına çıkıyor. Geveze’nin oyunu ise hafta içi her sabah Süper FM’de ve yarışma formatına sahip. Toplamda 100 bin TL ödüllü program, baraj sorusu ile başlıyor ve dinleyiciler daha sonra farklı sorularla para ödülü kazanıyor.
 • Saygıdeğer Eşim: Kaan Sezyum ve Deniz Özturhan çiftinin ilk olarak podcast halinde yayınlamaya başladığı program, şu an Radyo Eksen’de yayınlanıyor. Her pazar saat 12.00’da başlayan program, hayata dair detaylar üzerinden ilerliyor.
 • Stalker: Yıldırım Arıcı tarafından her hafta perşembe günü 23:00 ile 00:00 arasında Açık Radyo’da yayınlanan alternatif müzik programı.
 • Manyetik Bant: Artemis Günebakanlı, salı günleri saat 22:00’de Radyo Eksen’de bu alternatif rock müzik programını sunuyor.

Otomobille ilgili aklında ne soru varsa cevabı bu forumlarda seni bekliyor.

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK