Otomobil Eğlenceleri

En İyi Otomobil Reklamları

Otomobil markalarının; duygusal, eğlenceli, saldırgan ya da rakiplerini küçük düşürmeyi hedefleyen çok sayıda reklamı bulunuyor. Bunlar arasında en başarılı olan reklamları senin için derledik.

Kaynak

İlk otomobil reklamının tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmiyor, ama bilinen bir gerçek varsa o da Alman otomobil üreticilerinin bu konuda çok daha başarılı olduklarıdır. Özellikle Volkswagen, Mercedes ve BMW’nin etkileyici ve bir o kadar da ilgi çeken reklamları bulunuyor. Hazırsan başlayalım.

Think Small

volkswagen-reklami-kucuk-dusun

Kaynak

1960’lı yıllara gelindiği zaman, Amerika Birleşik Devletlerinde refah seviyesi giderek düşüyor ve “Amerikan Rüyası” denilen olgu, yerini geçim sıkıntısına bırakıyordu. Amerikan araçları denilen büyük araçların ücretleri bir hayli pahalıydı. Bir de buna sadece ürünün özelliklerini ve diğerleriyle arasındaki farkları anlatan otomobil reklamları eklenince ortam iyice içinden çıkılmaz bir hal alıyordu. Volkswagen’in efsanevi aracı Beetle için hazırlanan ve sadece aracın birkaç özelliğine değinen “Think Small”, Türkçesiyle “Küçük Düşün” kampanyası, ABD’yi adeta kasıp kavurdu. Reklam ile beraber otomobil en çok satan araçlar arasında yer almaya başladı.

Tavuklu Reklam

Mercedes’in aracın karşılaşabileceği sorunları önceden gözlemleyen ve önlem alan “Magic Body Control” sistemini tanıttığı reklam, ülkemizde “tavuklu Mercedes reklamı” olarak anılıyor. Reklam boyunca oynatılan ve dengesini kaybetmeyen tavuğun görüntüsü ile Mercedes’in sona eklediği “her zaman dengeli” sloganı neredeyse izleyen herkesin tebessüm etmesini sağlıyor.

Jaguar’ın Cevabıİngiliz üretici Jaguar, Mercedes’in reklamına biraz mizahi ama ağırlıklı olarak saldırgan bir yanıt vermeyi tercih etti. Yine bir tavuğun oynadığı reklamın sonunda Jaguar cinsi iri kıyım bir kedi görünüyor. Reklam son olarak kedi reflekslerine vurgu yapan, “Magic Body Control? We prefer cat-like reflexes!” sloganı ile kapanıyor. Reklam, hayvan hakları savunucuları başta olmak üzere çeşitli kesimlerden yıllar geçmesine rağmen tepki çekmeye devam ediyor.

Volkwagen ve KöpekVolkswagen’in hayvanları, özellikle de köpekleri kullandığı reklamları çok beğeniliyor. Bir köpeğin Volkswagen marka bir araç olduğunu hayal ettiği reklam ise oldukça eğlenceli sahnelere sahip. Geri geri park etmek ya da korna çalmak gibi çok çeşitli öğelerin yer aldığı reklam, şimdiden kült olmaya aday.

Skoda Müzesinde Bir Gece“Müzede Bir Gece” adlı Amerikan komedi filmine gönderme yapılan Skoda reklamı, markanın tarihine ve bugününe çok sayıda gönderme yapıyor. Reklam filminde farklı yıllarda üretilen çok sayıda Skoda modeli görülebiliyor.

Ford Tourneo

Ford’un çok sevilen ticari aracı Tourneo’nun tanıtımı için kullanılan ve Pascal Nouma’nın da oynadığı reklam filmi, ülkemizde çok sevilen futboldan yola çıkılarak çekilmiş. 8 Tourneo ile oynanan bir maçın gösterildiği film, tehlikeli ve bir o kadar da eğlenceli sahnelere ev sahipliği yapıyor.

“Bu Adam Ne Diyor?”İkinci el araç satan adamın hızlı bir şekilde konuştuğu ve birbiri ardına elindeki Toyota modellerini sattığı reklam, oldukça beğeni toplamıştı. İkinci el araç piyasasında güçlü olduğunu ifade etmek için reklamı hazırlayan Toyota, sevenlerini güldürmeyi başarıyor.

Şehirli ve Güçlü

KIA’nın en küçük üyesi olan Picanto için çektiği reklam filmi özellikle Avrupa’da çok beğenildi. Küçük, şehir içerisinde rahat ulaşım sağlayan ve düşük yakıt tüketimi değerlerine sahip olan aracın gücünü, eğlenceli bir şekilde anlatan reklam tıpkı diğer markalarda olduğu gibi evcil hayvandan yararlanılarak çekilmiş.

“Ezber Bozan Sedan”FIAT’ın son yıllarda büyük çıkış yaptığı araçlardan biri olan FIAT Egea’nın reklamı, gerçekten ezber bozuyor. Erdal Beşikçioğlu’nun karizmatik sesi ile aracı tanıttığı reklam, birçokları tarafından son yılların en başarılı reklamı olarak gösteriliyor.

 

Otomobil satın almak istiyorsun ama hangi otomobili seçeceğine karar veremiyor musun?

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK