Güncel Otomobil Haberleri

En Büyük Otomobil Yarışı Organizasyonları

Pist, ralli ya da off-road gibi farklı disiplinlerde çok sayıda otomobil yarışı bulunuyor. Bunlar arasından en önemlilerini derledik.

en-buyuk-otomobil-yarislari-nelerdir

Dünyada birçok farklı isimle otomobil yarışları düzenleniyor. Binlerce farklı yerel yarış kadar, neredeyse tüm dünyanın takip ettiği uluslararası organizasyonlar da bulunuyor. Tabii ki ülkelerin kültürlerine göre beğenilen yarış türleri de değişiyor. Örneğin Kuzey Amerikalılar daha çok pist yarışlarını tercih ediyor, Avrupalıların gözdesi ise ralli türü yarışlar oluyor. Ancak tüm dünyanın sevdiği Formula 1 gibi yarış türleri de bulunuyor. Senin için en önemli ve prestijli yarışları bir araya getirdik.

NASCAR

nascar-yarisi-nedir

“Ulusal Stok Otomobil Yarışçıları Birliği” açılımına sahip olan NASCAR, 1947 yılından beri faaliyet gösteriyor. Kuzey Amerika kökenli olduğu için NASCAR yarışları hakkında bilgi, ülkemizde bir hayli kısıtlı. Bu nedenle öncelikle yarış çeşitlerine bakmamız gerekiyor. NASCAR; Sprint Kupası, Nationwide ve Craftsman serilerinden oluşuyor. Bunlar dışında yerel ve küçük bazı seriler de bulunuyor. Seriler arasında en prestijli olanı Sprint, 36 yarıştan oluşuyor ve 43 pilot mücadele ediyor. 2004 yılından bu yana, Chase for the Sprint Cup adlı Play-Off benzeri bir sistem uygulanıyor. Sisteme göre son 10 etapta ilk 12 sırada yer alan pilotların puanları eşitleniyor ve kupa için yarışıyor. Böylece son etaplarda heyecan ve ilk sıralarda yer alan pilotların kazanma şansı artıyor. Nationwide, Sprint Cup’a katılamayan ya da NASCAR serilerine yeni başlayanlar tarafından tercih ediliyor. Craftsman ise kamyonetler arası bir yarış. NASCAR’da genellikle Dodge, Chevrolet ve Ford gibi ABD’li üreticiler ile Toyota ve Honda gibi Uzak Doğulu üreticilerin araçları modifiye edilerek kullanılıyor. Ülkemizde ise yarış ile ilgili en büyük ilgiyi “NASCAR kazaları” görüyor. Hemen belirtelim, genellikle sürücüler sıyrık dahi almıyor. Çünkü araçların içerisinde özel kafesler ve otomatik yangın söndürücü gibi ekipmanlar bulunuyor.  Aşağıda meşhur NASCAR kazaları için bir adet örnek video mevcut.

Formula 1

formula-1-nedir

Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) tarafından 1950 yılından bu yana düzenlenen pist yarışı serisidir. Şu an dünya genelindeki 21 farklı pistte gerçekleştiriliyor. Monaco gibi şehir içerisinde geçen ya da İngiltere Grand Prix’si gibi ani virajlı etaplar bulunuyor. 10 farklı takımın katıldığı Formula 1’de her markadan 2 araç olmak üzere toplam 20 sürücü yer alıyor. Her yarış sonunda kazanılan puanlar, yıl sonunda toplanıyor. Sisteme göre pilotlar ve markalar ayrı klasmanlarda ödül alıyor. Ancak genellikle pilotu şampiyon olan marka, senenin sonunda gülen taraf oluyor. 2018 Formula 1 takvimi için konuşulacak olursa 21 farklı yarış bulunuyor. Formula 1 arabaları teknik özellikler bakımından diğer yarışlarda kullanılan otomobillere göre çok daha farklı bir konuma sahip. Araçların özel yakıtları, kabinleri, direksiyonları ve tekerlekleri bulunuyor. Bu sistemlerin büyük bir kısmı da araç neredeyse her pit yani tamir alanına girdiğinde değiştiriliyor. Bunun dışında Formula 2 ve Formula 3 gibi farklı formatlara sahip yarışlar da bulunuyor. Formula 2 ve Formula 3’te daha güçsüz motorlar kullanılıyor. Formula 1’de yarışmak isteyenler genellikle Formula 2 ve Formula 3’te yarıştıkları için yaş ortalamalarında farklılıklar görülebiliyor.

WRC

wrc-dunya-ralli-sampiyonasi-nedir

Açılımı World Rally Championship olan WRC, Türkçeye Dünya Ralli Şampiyonası olarak çevriliyor. 1973 yılından beri düzenlenen şampiyonaya 12 farklı takım katılıyor. 2003’ten 2006’ya kadar Türkiye’de de koşulan ve farklı ülkelerden etaplar ile oldukça popüler olan WRC’de, sokakta görmeye alışık olduğumuz araçlar kullanılıyor. Ford Fiesta ve Volkswagen Polo gibi araçların güvenlik gibi farklı konularda modifiye edilmesi ile ralli araçları elde ediliyor. Araçlar 300 beygir gibi yüksek güçler üretebiliyor.

Drag

drag-nedir

Otomobil yarışı ile ilgili filmlerin birçoğunda drag yani kalkış yarışı konu ediliyor. Son yılların bu popüler yarış türünde belirli bir mesafe kısa süre içerisinde kat ediliyor. Neredeyse her ülkede farklı drag yarışları düzenleniyor. Kurallar ise ülkelere ya da yarışlara göre değişiklik gösterebiliyor. Genellikle otomobillerin modifiye edilmeden drag yarışlarına katılması gerekiyor. Dünyanın şu an için en ünlü drag organizasyonu ise NHRA.

Drift

drift-yarisi-nedir

Aslında bir sürüş stili olan drift, yine otomobil konulu filmler ile tüm dünyada tanınıyor. İngilizce “bir yöne doğru kaymak” anlamına gelen sözcükten türetilen drfit’te belirli bir stil ile virajlarda aracın kayması sağlanıyor. Arkadan kayma açısına göre sürücü daha çok puan topluyor. Drift yarışları genellikle Honda S2000, Mitsubishi Lancer Evolution ve Mazda MX5 gibi araçlarla gerçekleştiriliyor.

Dakar Rallisi

Dünyanın en popüler otomobil yarışı organizasyonları arasında yer alan Dakar Rallisi, doğa sporları arasında da gösteriliyor. Çünkü yolun önemli bir kısmı dağlık, kumluk ya da bataklık alanlarda geçtiği için hızdan daha çok dayanıklılık önemli hale geliyor. En tehlikeli otomobil organizasyonları arasında gösterilen bu yarışın rotası defalarca değişikliğe uğradı ve 2009 yılından bu yana Güney Amerika kıtasında düzenleniyor.

BONUS: TransAnatolia Rallisi

transanatolia-rallisi-nedir

Kaynak

2010 yılından beri düzenlenen ve kısa bir tarihe sahip olmasına rağmen popüler olmayı başaran TransAnatolia Rallisi, zorlayıcı etapları sayesinde adından söz ettiriyor. Motor, ATV ve otomobillerin katıldığı ralli, dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılara ev sahipliği yapıyor. 3 farklı etaptan oluşan Anadolu Cup’ın en önemli ayağı olarak gösterilen TransAnatolia Rallisi boyunca herhangi bir sorunla karşılaşılmaması için yarışmacılar düzenli olarak uydu ile takip ediliyor. Anadolu Cup’ın diğer etaplarını ise Rally Antiphellos ve Rally Halikarnassos oluşturuyor. Sürücülerin yarışmak için TransAnatolia kayıt şartları ile ilgili web sitesinde yer alan kısmı doldurması ve her yıl değişen ücreti ödemesi gerekiyor.

Otomobille ilgili aklında ne soru varsa cevabı bu forumlarda seni bekliyor.

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK