Güncel Otomobil Haberleri

Elektrikli Otomobiller Hakkında En Çok Sorulan Sorular

Tüm dünyada çok konuşulan elektrikli arabalar ile ilgili bilinmeyen ve merak edilen her şeyi yazımızda senin için derledik. 

Elektrikli Otomobillerin Bilinmeyen Özellikleri

İlk otomobillerin aslında elektrikle çalışacak şekilde tasarlandığını biliyor musun? Şaka gibi gelebilir ama 100 sene önce tasarlanan ilk otomobil modelleri elektrikli olarak çizilmiş hatta hayata geçirilmeye çalışılmış. Ancak batarya teknolojisinin yeterince etkili olamaması gibi nedenlerle elektrikli araba, gelecekte tekrar değerlendirilmek üzere rafa kaldırılmış.

2000’lere geldiğimizde ise yerkürenin olması gerekenden fazla ısındığını insanlık olarak fark ettik ve sivil toplum kuruluşları, devletler ve uluslararası örgütler ardı ardına çevreyi kirlettiğimiz ile ilgili açıklamalar yaptı. Bu nedenle otomobiller ile ilgili emisyon oranı standartları yayınlandı. Ülkeler ve uluslararası örgütlerin yasakları nedeniyle yavaş yavaş fosil yakıtlı araçların yerine elektrikli otomobilleri göreceğiz. 2040’larda fosil yakıtla çalışan araçlardan daha çok elektrikli otomobil olacağı düşünülüyor. Elbette bu hızlı değişim kafanda çeşitli sorular oluşturmuş olabilir. Aradığın cevapları senin için bir araya getirdik.

Elektrikli Otomobiller Nasıl Çalışır?

nasil-calisir-elektrikli-otomobil

Elektrikli araçlar için farklı metotlar ve çalışma prensipleri bulunuyor. Ancak motorlarının genellikle rotorlu olduğundan bahsedebiliriz. Rotor, temel olarak elektrik motorunun içerisindeki dönen parçadır. Sabit alan ile rotor arasında elektrik iletimi olur ve elektrik enerjisi mekanik enerjiye dönüşür. Elektrikli arabalar ile benzinli ve dizel araçlar arasındaki en büyük fark ise gücün her an iletilebilmesidir. Elektrikli bir otomobile binip gaza bastığın an tork ve gücü hissedersin ama benzinli ve dizel motorlar en yüksek torka belirli bir devir aralığında ulaşabilmektedir. Ayrıca elektrikli otomobillerde motor dışında tahmin edebileceğin gibi batarya da bulunmaktadır. 

Elektrikli Otomobil Nasıl Şarj Edilir?

elektrikli-otomobil-nasil-şarj-edilir

Elektrikli otomobiller üretilirken yaşanan en büyük sorun bataryalardır. Büyüklükleri, ağırlıkları ve içlerinde bulunan kimyasallar nedeniyle bataryalar, elektrikli otomobillerin üretimini neredeyse imkansız hale getiriyordu. Ancak nikel bazlı çalışan piller yerine doldurulabilir ve lityum ile çalışan piller geliştirildi. Elektrikli otomobillerin önemli bir bölümü ve neredeyse günlük hayatta kullandığın şarj edilebilir tüm teknolojik aletler lityum iyon piller ile çalışmaktadır. Elektrikli otomobillerde de göreceğin bu batarya tipinde en önemli konu şarjdır ve batarya doluluk oranı %20’nin altına düşmeden şarj edilmelidir. Bunun temel nedeniyse lityum pillerin tek bir yapı yerine hücreler halinde olmasıdır. Eğer pil sonuna kadar biterse pilin bazı hücreleri yok olmaktadır. Bu nedenle elektrikli bir otomobil alırsan batarya bitene kadar aracı kullanmamalısın. Markalara ve modellere göre değişse bile genellikle elektrikli araçlar ev tipi priz ile 8 saatte şarj olmaktadır. Şarj istasyonlarında ise süre bazı modellerde 1 saate kadar düşmüştür. Ayrıca araç bazı özel tekniklerle kendini şarj ediyor. Bunların başında frenleme geliyor ama bu konudan biraz sonra bahsedeceğiz.

Şarj İstasyonları Nerelerde Var?

Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmaya başlamasıyla paralel olarak şarj istasyonları da yaygınlaşıyor. “Ne gerek var?” diye düşünüyor hatta ve hatta “evde ya da iş yerinde şarj ederim” diyor olabilirsin. Bu düşüncende gayet haklısın ama istemediğin bir olay oldu ya da evinde ya da iş yerinde şarj imkanın bulunmuyorsa; şarj istasyonları mecburi istikamet oluyor. Sanılanın aksine şarj istasyonu sayısı hiç de az değil. Örneğin; İstanbul’daki neredeyse tüm AVM’lerde şarj istasyonu bulunuyor. Şarj istasyonlarında yüksek elektrik gücü bulunduğu için otomobilin hızla şarj olabiliyor. Google uygulaması olan Haritalar ile kendine en yakın şarj istasyonunu bulabilmen için aşağıdaki kısıma tıklayabilirsin. Telefonun konum özelliğini açmayı unutmamalısın.Kaynak

Rejeneratif Fren Nedir?

Rejeneratif kelimesi temel olarak harcananın geri kazanılmasıdır. Tabii ki bu harcanan enerjinin tamamı anlamına gelmez ama önemli bir kısmı geri kazanılır. Elektrikli otomobiller ile karşımıza çıkan rejeneratif frenler sayesinde batarya şarja ek olarak hareket ile de dolmaktadır. Rejeneratif fren sayesinde gazdan ayağınızı çektiğiniz an araç yavaşlamaya ve batarya şarj edilmeye başlıyor. Örneğin; 100 kilometre sürattesin ve gazdan ayağını çektin benzinli ve dizel araçlardan çok daha hızlı bir şekilde aracının yavaşlayacağını göreceksin. Rejeneratif fren teknolojisi sayesinde aracını sadece gaz pedalı ile kullanabiliyorsun.

Karbon Ayak İzi Nedir?

karbon-ayak-izi-nedir

Emisyon kısıtlamalarından bahsetmiştik. Bu dönemlerde karbon ayak izi denilen bir kavram ortaya çıktı. Karbon ayak izi; bir insanın herhangi bir ürün ya da hizmeti alırken, ulaşım ve ısınma gibi ihtiyaçlarını karşılarken gerisinde bıraktığı kirliliktir ve bu kirlilik karbon miktarı olarak hesaplanır. Doğrudan ve dolaylı olmak üzere iki tip karbon ayak izi bulunur. Birincisi ulaşım ya da ısınma gibi ihtiyaçlarını karşılarken açığa çıkan karbondur. İkincisiyse kullandığın ürün elde edilirken ortaya çıkan karbon miktarıdır. Otomobillerde kilometre başına harcanan karbon gram olarak belirtilir. Fosil yakıtlı araçların tamamı yüksek karbon gazı salınımına sahiptir. Ancak sanılanın aksine elektrikli otomobiller sıfır emisyon değerine sahip olsalar bile karbon ayak izleri vardır. Birincisi elektrikli otomobiller üretilirken harcanan karbon miktarı ikincisi ise elektrikli otomobilin hareket edebilmesi için harcanan karbon miktarıdır. Ancak elektrikli otomobillerin karbon ayak izini düşürmek isteyen markalar çeşitli yöntemler geliştiriyor. Bunlardan ilki, yukarıda belirttiğimiz rejeneratif fren teknolojisidir. Bir diğer yöntem de geri dönüştürülen maddelerden ve doğada bulunan taş, ölü ağaçlar gibi malzemelerin kullanılmasıdır. Karbon ayak izini hesaplamak için tıklayabilirsin.

Elektrikli Otomobil Garantisi Ne Kadar?

Türkiye’de yasal garanti süresi 2 yıldır ancak elektrikli otomobil üreticileri 8 yıl gibi iddialı sürelere varan garanti süreleri veriyor. Markalara göre değişiklik göstermekle beraber otomobil bakım süreleri de değişmektedir. Fosil yakıtlı araçların 10 ila 15 bin kilometre yol katettiğinde ya da bu mesafelere bir yıl içerisinde ulaşılamazsa yıllık bakıma girmesi gerekiyor. Elektrikli otomobiller ise 50 bin ya da 60 bin kilometre gibi mesafeler kat edildiği zaman bakıma ihtiyaç duyuyor. Bunun temel nedeni ise elektrikli otomobil teknolojisinin oldukça basit olmasıdır. Şanzıman ya da  aktarma organı gibi parçalar olmadığı için elektrikli otomobiller çok daha az bakıma ihtiyaç duyuyor. Yani elektrikli motorun ürettiği enerji doğrudan tekerleklere iletiliyor. Araçların içerisinde bir kaç noktada sıvı bulunuyor. Yıllık bakımlarda silecek suyu ve batarya ısısını düzenleyen sıvı değiştiriliyor. Ayrıca aracın yürüyen aksamı ile ilgili kontroller yapılıyor. Ülkemizde en çok satılan elektrikli otomobillerden olan BMW i3’ün 60 bin kilometre bakımı için 700 ila 900 lira arasında bir ücret ödeniyor. TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarındaysa benzinli ve dizel araçlar için uygulanan tüm işlemler gerçekleşiyor sadece egzoz emisyon puluna ihtiyaç duymuyorsun.

Otomobilimi Elektrikli Yapabilir miyim?

otomobili-sonradan-elektrikli-yapma

Son yıllarda benzinli ve dizel otomobilleri elektrikli otomobile çevirme projeleri bulunuyor. Ancak bu işlemin maliyeti yüksek olması nedeniyle tercih edilmiyor. Ayrıca kişisel olarak aracının motorunu değiştirmek istersen proje çizdirmen ve çıkacak olan motordan daha güçlü bir motor yerleştirmen gerekiyor. 

Şarj İstasyonu Nedir?

Herkesin yüksek amperli elektriğe sahip olması beklenemez. Evlerde genellikle tek fazlı (monofaze) bağlantı kurabiliyor ve bu nedenle şarj süresi 10 saate kadar ulaşıyor. Ancak çok fazlı bağlantı sağlanırsa 20 dakika gibi kısa bir süre de 100 kilometre gidecek kadar aracını şarj edebilirsin. Ayrıca birçok marka kendi otomobillerine ücretsiz şarj istasyonu hizmeti sunuyor. Örneğin; BMW marka elektrikli bir otomobil aldığında markanın şarj istasyonlarını ücretsiz olarak kullanabiliyorsun.

Tesla Motors Nedir?

Elon Musk ve çılgın projeleri herkesin diline pelesenk oldu. Peki, Elon Musk’ı bu kadar ünlü eden ve insanların ondan bahsetmesini sağlayan Tesla Motors’un hikayesi nedir? Tesla Motors, aslında Elon Musk elektrikli otomobil konusuyla henüz ilgilenmeden önce, 2003 yılında Martin Eberhard ve Marc Tarpenning adlı mühendisler tarafından kuruldu. Eberhard ve Tarpenning, alternatif akımın mucidi olarak kabul edilen Nikola Tesla’nın ismini şirkete verir. İlk olarak iki kişilik spor bir otomobil olan Tesla Roadster’ı ürettiler. Peşinden Tesla Model S, Tesla Model X ve Tesla Model 3 geldi. Yüksek menzili, konforu ve kullanıcıya sunduğu avantajlar nedeniyle Tesla Motors bir anda ünlendi. Ayrıca markanın araçlarını aracısız satması, 8 seneye varan garanti süreleri vermesi gibi sebepler, araçların birçok kişi tarafından tercih edilmesini sağladı. 2017 yılının sonlarında duyurdukları elektrikli tır ve 100 kilometre hıza 1.9 saniye gibi inanılması güç bir sürede ulaşan Roadster 2.0 adlı otomobil ile Tesla, elektrikli otomobil piyasasına yön vermeye devam ediyor.

Elon Musk Kimdir?

elon-musk-kimdir

Kaynak

Elektrikli otomobil denildiğinde akla  ilk gelen isim şüphesiz, Elon Musk’tır. 1971 yılında Güney Afrika’da doğan Musk, üniversite eğitimi için geldiği Amerika Birleşik Devletleri’nde çevrim içi ödeme işlemi yapılabilen PayPal’i kurdu. Musk, PayPal’i o dönem için çok yüksek bir meblağ karşılığı sattı ve uzay araştırmaları yapan başka bir şirket kurdu. Çılgın kişiliğiyle bilinen Musk, PayPal’in satışından elde ettiği paranın bir kısmıyla spor otomobil aldı ve aracını kazada paramparça etti. Tesla CEO’su ve hissedarı olan Musk’ın son yıllarda duyurduğu en etkili projelerden birisi ise elektrikli otomobil ile para ödemeden seyahat etmek. Tesla sahiplerinin şarj istasyonlarından ücretsiz hızlı şarj gerçekleştirerek İstanbul’dan Berlin’e ya da New York’tan San Francisco’ya gidebilecekler. Musk, aynı zamanda araçların şarj kapasitesini büyük ölçüde arttırabilecek yazılımlar ile ilgili çalıştıklarını da duyurdu.

Elektrikli Araçlar Çevreyi Kirletir mi?

elektrikli-otomobiller-cevreyi-kirletir-mi

Karbon ayak izinden bahsederken elektrikli araçların sıfır emisyona sahip olsalar bile araçlar üretilirken ve araçların çalışabilmesi için gerekli elektrik üretilirken karbon harcandığını fark etmişsindir. Ayrıca araçların malzemeleri tamamen çözülemediği, tüm araçların fren balatalarında asbest maddesi kullanıldığı ve bataryalarında çok sayıda kimyasal bulundurdukları için çevreye zararlıdır ama bunun benzinli ve dizel araçlara göre çok daha az olduğunu söyleyebiliriz.

Elektrikli Araç ile Kaç Kilometre Giderim?

Elektrikli araçlarla kat edebileceğin mesafeyi temel olarak batarya ve geri kazanılan enerji belirlemektedir. Markalara ve modellere göre batarya büyüklükleri değişiyor. Genel olarak en uzun mesafeye sahip olan ve en çok satan araç olan Tesla Model S’in menzili 450 kilometredir. Ancak bu kapasite benzinli ya da dizel otomobilin yakıt deposu gibi değildir. Aracın yazılımı düzenli olarak güncelleniyor ve mesafe arttırılıyor. Örneğin; Tesla, 2017 yılında gerçekleşen Irma kasırgası sırasında bölgedeki araç sahiplerinin şarja ihtiyaç duymaması için batarya kapasitesini yazılım aracılığıyla arttırdı. Yine bir Tesla Model S kullanıcısı İtalya’da 1000 kilometre mesafeyi tek şarj ile kat etmeyi başardı. Ülkemizde çok sevilen BMW i3’ün ise dikkatli kullanılırsa 190 kilometre menzili bulunuyor.

Elektrikli Araçların Zorunlu Olduğu Ülkeler Nelerdir?

Şu an için herhangi bir ülkede elektrikli araçlar zorunlu değil. Ancak 2016 yılında imzalanan Paris İklim Anlaşması ile 2040’lı yıllardan sonra fosil yakıtlar ile çalışan araçların yasaklanması bekleniyor. Bu kararı daha erkene çekmesi beklenen ülkeler ise; Almanya, İsveç, Londra, Danimarka, Belçika ve Kanada’dır. Norveç gibi bazı ülkelerde ise elektrikli araçlar şimdiden ciddi satış rakamlarına ulaştı.

Elektrikli Araçlar Ne Zaman Yaygınlaşır?

elektrikli-araclar-ne-zaman-yayginlasir


Elektrikli otomobillerin ilk olarak gelirin yüksek olduğu Avrupa ülkelerinde yaygınlaşması bekleniyor. 2005 sonrası hibrit otomobiller ile tanışan Avrupa başkentlerinin sokaklarını 2020’li yıllarda elektrikli otomobillerin işgal etmesi ve 2030 yılında elektrikli otomobilin en yaygın otomobil çeşidi olması bekleniyor.

Hibrit ile Elektrikli Otomobil Arasında Ne Fark Var?

Kısaca özetlemek gerekirse hibrit arabalarda hem elektrik hem de benzinli motor bulunur. Ancak asıl gücü benzinli motor üretmektedir ve hibrit arabaların genelinde jeneratör vasıtasıyla elektrikli motorun bataryası şarj edilir. Elektrikli arabalar ise kendi bataryasını doldursa bile dışarıdan şarja ihtiyaç duymaktadır. Her iki otomobil türünün arasında adeta bir geçiş evresi olaraksa; plug-in hibrit otomobiller bulunur. Plug-in hibrit arabalar hem elektrikli arabalar gibi şarj ediliyor hem de hibrit arabalar gibi içerisinde benzinli motor bulunuyor. Eğer hangisi daha az maliyetli hibrit arabalar mı yoksa elektrikli arabalar mı merak ediyorsan seni linkteki yazımızı da incelemeni öneriyoruz

Elektrikli Otomobiller İçin Uygulanan Vergi İndirimleri Nelerdir?

Kuzey Amerika ve Avrupa ülkeleri, elektrikli otomobiller ile ilgili çeşitli vergi indirimleri ya da muafiyeti uyguluyor. Ülkemizde ise elektrikli otomobiller için Özel Tüketim Vergisi %3 ila %15 arasında değişiyor. Elektrikli otomobiller ile ilgili en önemli avantaj ise Motorlu Taşıtlar Vergisi ile ilgilidir. Normal şartlar altında 2017 model Tesla Model X’in benzer özelliklere sahip rakipleri ortalama 24 bin lira MTV ödüyor. Ancak Tesla Model X ve diğer tüm elektrikli araçlarda MTV muafiyeti söz konusu. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesinde yayımladığı açıklamada ise; elektrikli araçlarda silindir olmaması nedeniyle MTV ödenmediği belirtiliyor.

Elektrikli Otomobiller Güvenli mi?

Elektrikli otomobilleri düşünürken iki farklı üretici tipi olduğunu unutmamalısın. Bunlardan ilki yakından tanıdığın büyük otomobil üreticileridir. General Motors yani Türkiye’deki karşılığı Chevrolet; Volkswagen Grubu’nun üyeleri olan Seat, Skoda, Audi ve Volkswagen, BMW, Mercedes, Toyota, Honda Volvo ve Renault değişen dünyaya ayak uydurmaya çalışıyor. Neredeyse 100 yıldır otomobil ürettikleri ve güvenlik ihtiyaçlarını bildikleri için oldukça başarılı modeller çıkarıyorlar. Diğer üretici tipi ise Tesla Motors’un başını çektiği ve son 10 yıldır otomobiller üzerine çalışan üreticilerdir. Otomobil dünyasının yeni oyuncuları oldukları için kendilerini ispat etmeye ihtiyaç duyuyorlar. Tesla’nın kullanıcıların elektrikli otomobillere bakış açısını değiştirmesini sağlayan aracı olan Model S’i düşünecek olursak; Kuzey Amerika’daki en prestijli araç testi şirketi Yol Güvenliği Enstitüsü’nün tüm güvenlik denemelerini başarıyla geçti. Aracın tek kusuru ise farlarının gece sürüşünde yeteri kadar etkili olamaması.

Elektrikli Araçların Avantajları Nelerdir?

elektrikli-otomobilin-avantajlari

Elektrikli otomobillerin en büyük avantajı yakıt tasarrufudur. Elektrikli bir otomobil ortalama 3 kişilik bir aile kadar aylık elektriğe ihtiyaç duyuyor.

Elektrikli otomobiller ile benzinli ve dizel rakipleri arasında %30’a varan ÖTV farkı bulunuyor. Ayrıca elektrikli otomobillerden MTV alınmıyor.

Elektrikli otomobiller genellikle fosil yakıt ile çalışan rakiplerine göre daha yüksek teknolojik özelliklere sahip olabiliyor.

Elektrikli Araçların Dezavantajları Nelerdir?

  • Elektrikli otomobillerin şarj süreleri 10 saate kadar uzayabiliyor. Ayrıca menzilleri de yol ve sürüş şekline göre büyük farklar gösteriyor.
  • Elektrikli otomobil teknolojisiyle ilgilili çalışmaların artmasıyla bu sorunun ortadan kalkacağı düşünülüyor.
  • Elektrikli otomobillerin fiyatları muadili olan otomobillerden çoğunlukla daha pahalı oluyor.
  • Elektrikli otomobillerin bir kısmının ülkemizde resmi satışı olmadığı için bakım ve yedek parça konusunda sorun yaşanılabiliyor.

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Türkiye’de şu an resmi distribütör tarafından satılan üç farklı elektrikli otomobil bulunuyor. Bunlar; Renault Zoe, Renault Twizy ve BMW i3’tür. Ancak yukarıda da belirttiğimiz DMA gibi değişikliğe uğrayarak elektrik ile çalışabilecek hale getirilen otomobillerde bulunuyor. Kendine en uygun elektrikli aracı seçmek için bulur.com’dan alış ilanı oluşturabilirsin.

Otomobil satın almak istiyorsun ama hangi otomobili seçeceğine karar veremiyor musun?

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK