Otomobil Sahiplerine Özel

Debriyaj Balatası Ne Zaman Değiştirilmeli?

Otomobil kullananların araçları hakkında asgari bilgiye sahip olması hem güvenli bir sürüş sağlamaya hem de aracı iyi durumda tutmaya yardımcı olur. Araç sahiplerinin bilmesi ve takip etmesi gereken önemli parçalardan biri de debriyajdır. Peki, debriyaj ve debriyaj balatası nedir, ne işe yarar?

Kelime anlamı “kavrama” olan debriyajın esas görevi, motor ile vites kutusu arasındaki bağlantıyı kesmek ve vites değiştirmeye olanak vermektir. Debriyaj balatası ise motorla eş zamanlı dönen ve bu hareketin şanzımana iletilmesini sağlayan bir elemandır. Bu parça işlevi gereği motorla doğrudan temas halindedir ve sürtünmeye tâbidir. Sürtünmeye maruz kaldığı için de eskimesi kaçınılmazdır. Bu mekanizma; baskı, balata ve ‌bilya olmak üzere 3 parçadan oluşur ve arabanın sürüş aksâmını ilgilendirdiği için önemlidir.

Debriyaj Balatası Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Kullanıma bağlı olarak debriyaj balatası aşınır ve zamanla ömrünü tamamlar. Debriyaj balatasının bittiğini anlamak için dikkat edebileceğin bazı ön işaretler var. İlk göze çarpanlar; aracın ilk hareket halinde titreyerek kalkması, debriyajın daha yukarıda kavraması ve pedalın sertleşmesidir.  Aynı zamanda arabayı vitese geçirmekte zorlandığını ve debriyaja art arda basman gerektiği durumlarda etrafa kötü bir koku yayıldığını da ‌fark edebilirsin. Bunlarla beraber otomobilin motorundan güçlü bir ses geldiğini klasik tabirle “motorun bağırdığını” fakat arabanın göstermesi gereken performansı yakalayamadığını ve çekişinde azalma olduğunu da fark edebilirsin. Bu aynı zamanda yakıt tüketiminin dikkati çeker şekilde artmasına sebep olabilir. İşte bu işaretleri gördüğünde daha fazla zarar ve masraftan kaçınman için nitelikli bir tamircinin yolunu tutman gerekir. Debriyaj balatası değişimini yaptırmaktan üşenmene de hiç gerek yok çünkü bu işlem normal olarak yarım gününü alacaktır.

Debriyaj Balatası Ne Zaman Değişir?

Debriyaj balatasının aşınması, araç sürücüsünün kullanımına ve trafiğin durumuna doğrudan bağlıdır. Otomobillerde kullanılan balataların ortalama ömrü 70.000 km ile 100.000 km arasında değişiklik gösterir. İyi bir kullanımda bu mesafenin daha yükseğe çıktığı görülebilir fakat yine de sayılara değil, otomobilin durumuna bakarak karar vermen gerekir. Bazı dur kalk ve vites testleri yaparak bu işaretlerin aracında mevcut olup olmadığını sen de erken aşamada anlayabilirsin. Bu ‌göstergelere dikkat etmek sana; "Baskı balata ve debriyaj setini ne zaman değiştirmeliyim?" sorusunun yanıtını verir. Bu kullanım sınırları içindeyken veya daha öncesinde ön işaretleri görmen durumunda debriyaj balatasının bakım veya değişme zamanı gelmiş demektir.

Debriyaj Setini Yenilerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Otomobillerde bulunan debriyaj seti mekanik parçalardan oluşur. Bu tür mekanizmalar söz konusu olduğunda kullanılan mekanik parçaların da kaliteli olması gerekir. İşte debriyaj seti değişirken en önemli olan unsurlardan biri ‌orijinal ve kaliteli parça tercih etmektir. Fiyatı daha uygun diyerek yan sanayi ürünlerine yönelmen uzun vadede daha çok masraf yapmana sebep olabilir. Kalitesi düşük olan bir balata, yoğun otomobil kullanımı söz konusu olduğunda daha çabuk incelecektir ve bu nedenle daha sık değiştirilmeye ihtiyaç duyacaktır.

Bir diğer husus ise debriyaj balatası bakımı, kontrolü veya değişimi yapılması için güvenilir bir teknik servisin tercih edilmesidir. Buradaki usta; debriyaj setinizi değiştirecek, gerekli kontrolleri özenle yapacak ve eğer gerekli görüyorsa ilgili diğer parçaların da güvenli bir otomobil kullanımı için elden geçmesi gerektiğini tavsiye edecektir. Burada sana düşen sorumluluk ise teknik servis dahi olsa ‌orijinal olmayan ve kalitesi düşük parça tercih edilmediğinden emin olmandır. Böylece aracının sorunsuz şekilde çalışması için gerekli önlemi alabilirsin.

Otomobille ilgili aklında ne soru varsa cevabı bu forumlarda seni bekliyor.

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK