Otomobil Alım Satım Rehberi

Bulur.com’dan Nasıl Araç Satılır?

Bulur.com'da aracını satarken işine yarayacak birçok tavsiye ve en uygun fiyatı belirlemene yardımcı olacak her şey yazımızda seni bekliyor.

Elektrikli Otomobillerin Bilinmeyen Özellikleri

Bulur’da aracını alıcılar ile buluşturmak çok kolay! Öncelikle aracın için en uygun fiyatı belirlemene yardımcı olacak olan Bulur, daha sonra akıllı eşleştirme sistemi sayesinde aracını sadece gerçekten onunla ilgilenenlere gösterecek ve otomobilini satmayı kolay bir hale getirecek.  Peki Bulur’da aracını satarken seni tam olarak nasıl bir süreç bekliyor, ona bakalım.

Arabam Ne Kadar Eder?

otomobil-ederi-hesaplama

Herkesin birbirine sorduğu ama tam olarak hangi kriterlerin göz önünde bulundurulduğu muallak olan otomobil fiyatlarıyla başlayalım. Otomobilini satarken Bulur aracılığı ile tahmini değeri öğrenmen mümkün. Bunun için öncelikle linke tıklaman gerekiyor. Hemen ilk kısım ile başlayım. Sistem, otomobilinin yaşını ve kullanım durumunu ifade ediyor. Otomobillerin de insanlar ve diğer eşyalar gibi ömürleri bulunuyor. Genellikle iyi kullanılırsa bir motor, 300.000 kilometreye kadar dayanabiliyor. Otomobilin sıfır kilometreye ve bulunduğun yıla ne kadar yakınsa o kadar yüksek bir değere sahip oluyor.

Arabanın Markası Ne?

otomobil-markasi-sec

Bulur içerisinde 20’den fazla markanın logosunun bulunduğu bir kısım ile karşılaşacaksın. Bu alanda yapman gereken ilk şey tabii ki arabanın markasının ve logosunun bulunduğu kısmı işaretlemek. Daha sonra aracının modelini seçmen gerekiyor. Araç modellerini yazmak konusunda bazen sıkıntı yaşanabiliyor. Türkçe karakterler olan “İ” gibi harfler yerine İngilizce karakterler olan “I” gibi harfleri kullanman zaman kaybını engeller. Son olarak aracının vites tipi ve yakıt tipini seçmek kaldı. Bu alanları yanlış doldurmadığından eminsen devam edelim.

Donanım Olarak Ne Vardı?

donanim-detaylari-nedir

Sıra kasa tipini seçmeye geldi. Bazı otomobilleri cabrio, sedan ve hatchback gibi birçok farklı kasa tipi olabiliyor. “Benim aracımın cabrio ya da hatchback seçeneği yok” diyorsan zaten sedan seçeneğini formalite icabı işaretlemen gerekecek. Arabanın içerisinde belki de hiç dikkat etmediğin donanımlar bulunuyor. Bu nedenle aracını satın alırken yazan paketi seçmen gerekecek. Ancak ek olarak müzik sistemi, geri görüş kamerası ve birçok başka donanımı eklemiş olabilirsin. Ekstra donanımlar aslında aracının fiyatının artmasını sağlıyor. Son olarak arabanın rengini işaretlemen gerekiyor. Otomobil üreticileri karabiber kahvesi, limon sarısı, turkuaz, mürdüm yeşili gibi birçok farklı isim kullanıyor. Arabanın ruhsatında yazan renk neyse onu bulup seçmen daha yararlı olacak.

Hasar Geçmişi

hasar-durumu-tespit

Otomobiline gözün gibi baksan bile çeşitli kazalar yaşayabilirsin. Otomobilinle yaya geçidinde önceliği olması gerektiği gibi yayalara verdin ve arkadan dikkatsiz bir sürücü gelip çarptı. Böyle bir durum ile karşılaştıysan bulur.com’da arka kaputu hasarlı olarak işaretlemelisin. Bazı durumlarda onarım yapılabiliyor. İstanbul gibi yağışların neden olduğu dolu, buzlanma gibi durumlarda kazalar sık yaşanıyor. Dolu göçükleri ve kayma ile gerçekleşen kazalar sonucunda aracının çeşitli parçaları onarım görmüş ya da parça değişikliği yaşanmış olabilir. Bunların tamamını işaretledikten sonra aracın donanımındaki diğer arıza ya da sorunları işaretlemen gerekecek. Aracının ikinci anahtarı kayıp ya da bozuk olabilir. En sık görülen sorunlardan birisi ise konsolda bulunan çeşitli düğmelerin bozulmasıdır. Bunları tek tek işaretledikten sonra son kez devama basman gerekiyor. 

Ekspertiz Raporu

Otomobil satın almak isteyenlerin ilk tercih ettikleri araçlar genellikle güvenilir ekspertiz raporlarına sahip araçlar oluyor. Aracının değerini öğrendikten sonra ekspertiz hizmeti satın alabilirsin. Güvenilir bir ekspertiz şirketinden alacağın rapor için 600 TL’ye yakın bir ücret ödemen gerekecek.  

Aracını Satmaya Hazır mısın?

aklinizdaki-satis-fiyati

Aracının değerini öğrendiğine göre sıra satışa çıkarma aşamasına geldi. Satış aşamasında tıpkı değerini öğrendiğin gibi ilerliyorsun. Öncelikle aracının üretim tarihini, markasını ve modelini, kasa tipini, vites tipini ve yakıt tipini seçeceksin. Donanım bilgilerini, satın aldığın ekstra donanımları ve renk seçeneğini işaretledikten sonra sıra fotoğraflara gelecek. Aracının ön, arka, yanlar ve iç kısmından fotoğraf çekmen gerekiyor. Öyle aman aman şaheser gibi fotoğraflar olmasına gerek yok. Ancak otomobilin net bir şekilde belli olması yararlı olacaktır. Unutmadan en az 6 fotoğraf yüklemen gerekiyor. İstersen fotoğrafları çektikten sonra 2 dakikalık kısa bir video bile ekleyebilirsin. Aracının hasar durumunu ve dilersen ekspertiz raporunu da ekleyebilirsin. Son olarak aracının kilometre bilgisini ve kullanım detaylarını girmen gerekecek. Kullanım durumundan kasıt aracı nasıl ve kimin kullandığını alıcının anlamasıdır. Garaj arabası, sahibinden ya da ilk sahibinden gibi işaret seçeneklerin bulunuyor. Bunlara ek olarak söyleyecek sözlerin varsa kısa bir metinde yazabilirsin.

Sıra karşına çıkacak en yüksek ile en düşük fiyat arasında bir değer belirlemeye geldi. Tabi bu tamamen sana kalmış ancak her iki kısmı da aşmamanın işine yarayacağını unutmamalısın. İstersen fiyatı daha sonra değiştirebiliyorsun. Pazarlık payı ise tamamen sana kalmış istersen pay bırakır istersen bırakmazsın. Ancak bu pay sadece senin tarafından görülebileceğini ve bulur.com’un akıllı seçim sistemi sayesinde otomobilinin değerine en yakın teklifleri veren alıcıları görebilmeni sağlayacağını unutmamalısın. İstediğin bir alım ilanı gördüğünde ise alıcı ile iletişime geçebilirsin.

Bakım ile Fiyatı Yükseltebilirsin

araba-bakimi-deger

Otomobilin ne kadar bakımlı olursa o kadar yüksek bir fiyata sahip olur. Bulur senin için önde gelen bakım şirketlerinden olan Ziebart ile indirim anlaşması imzaladı. Anlaşma ile koltuk kaplamaları, boya koruma ve detaylı temizlik gibi birçok hizmetten indirimli fiyat ile yararlanabiliyorsun. Dilersen konu ile ilgili videomuzu da izleyebilirsin.

Carwizz ile otomobilini satabileceğin ortalama satış rakamını belirlemek ister misin?

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ

Müşteri Hizmetleri

0 850 582 85 87