Otomobil Sahiplerine Özel

Aracın Yorulduğunu Nasıl Anlatır?

Bir aracın ömrü ve kullanım süresini etkileyen birçok faktör vardır. Aracın markasından modeline, kullanılan yakıttan kullanım sıklığına kadar birçok kriterden etkilenen otomobiller zamanı geldiğinde görevini sona erdirir ve hurdaya ayrılır. Yıllardır kullanıyor olduğun ve hayatının bir parçası haline gelen arabanın ne zaman ömrünü tamamladığını öğrenebilmek için sana verdiği ipuçlarını takip edebilirsin. İşte aracının yorgunluğunu belirten durumlar...

Otomobilimin Yaşlandığını Nasıl Anlarım?

Aracının değişim zamanının gelmiş olması ne kadar acı da olsa bir gün karşılaşacağın bir gerçek. Peki, değişim zamanının geldiğini nasıl anlarsın? Teknik arızalarla ya da dış görünüşündeki değişimlerle problemlerini gösteren otomobilinden artık verim alamamaya başlarsın. Bakım sıklığının artması ve sürekli arıza çıkarması, motordan ve yürüyen aksamdan gelen tuhaf sesler gibi birçok sinyal veren aracın bu süreçte daha birçok farklı belirti gösterir. Örneğin aracın aşırı yakıt tüketmeye başlar. Aracın fazla yakıt yakmasının nedenleri arasında debriyaj sistemindeki arızalar, yağ ve yakıt filtrelerinin değiştirilmemesi ya da aşırı hız yapmak sayılabilir. Aynı zamanda; kaporta ve döşeme içlerindeki paslanmalar, radyatörde su kaçağı oluşması ve amortisör arızaları gibi problemler de sıkça karşına çıkabilir. 

Otomobillerde Metal Yorgunluğu

Metal yorgunluğu, aracının kullanım performansını düşürdüğü gibi daha tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Özellikle ikinci el araba satın almayı düşünenlerin aklına gelen ilk soru işareti olan metal yorgunluğu, en basit şekilde bir malzemenin çok fazla baskıya ve yüke maruz kalarak zarar görmesidir. Dışarıdan belli olmasa da otomobilinin malzemesinin zarar görmesi ve küçük çatlakların oluşması ile başlayan metal yorgunluğu, ilerleyen zamanlarda kendini kırılarak gösterir.

Yalnızca arabalarda değil uçak ya da tren gibi birçok araçta meydana gelen metal yorgunluğu, birçok olumsuz sonuç doğurur. Bu yüzden hem kendi aracını kullanırken hem de ikinci el araç satın almayı düşünürken metal yorgunluğunu kesinlikle göz önünde bulundurmalısın. İkinci el arabalarını yüksek fiyata satmak isteyen satıcıların boya ile kolayca kapatabildiği metal yorgunluğu belirtileri, özellikle kazalarda normalden çok daha büyük zararlara yol açar. Metal yorgunluğuna sebep olan etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

-Malzeme üretiminden kaynaklanan aşırı küçük çatlaklar,
-Nem farkları ve nem yoğunluğu,
-Titreşim ve sürekli hareket halinde olmak.

Metal yorgunluğunun nasıl anlaşılabildiği de merak edilen konulardan biridir. Göz ile çok iyi bir şekilde göremeyeceğin metal yorgunluğu belirtilerini büyüteç kullanarak fark edebilirsin. Aracın yüzeyindeki kılcal çatlaklar sayesinde anlaşılabilen metal yorgunluğu, kaynak ya da yama yapılarak önlenmeye çalışılabilir. Özellikle 5 yılını dolduran araçların metal yorgunluğunu sık sık kontrol ettirmek çok önemlidir.

Otomobilimi Hangi Aralıklarla Değiştirmeliyim?

Herkes aracını kullanabileceği en uzun süre kullanmak ister. Tabii ki arabanın ömrü ve ona bağlı olarak değiştirme aralığı tamamen sana bağlı. Ancak sıfır bir arabanın ortalama ömrü kaç yıldır diye sorarsan 10 yıl en uygun cevap olacaktır. Ancak sık sık kontrolü yapılan ve iyi bakılan araçların çok daha uzun süre kullanılması mümkündür. Eğer otomobilini en sağlıklı ve yüksek performansta kullanmak, sürpriz arızalarla karşılaşmak istemezsen ortalama 5 yılda bir aracını değiştirmeni öneririz. Aynı zamanda otomobilini sık sık değiştirmek araçların yıllık değer kaybından zarar görmemen için de oldukça önemlidir.

Araba satılan siteler arasında önde gelen Bulur sayesinde araçlarla ilgili sorularını ve merak ettiklerini otomobil sahiplerine sorup birinci elden bilgi alabileceğin gibi 0 km ya da 2.el otomobilleri kolayca alıp satabilirsin. Kredi kartıyla ödeme ve güvenli alışveriş avantajlarından da yararlanabilmek için hemen bulur.com’u ziyaret etmeyi unutma!

Otomobille ilgili aklında ne soru varsa cevabı bu forumlarda seni bekliyor.

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK