Otomobil Sahiplerine Özel

Arabanı Daha Tasarruflu Kullanabilmek için Neler Yapmalısın?

Yakıt tüketiminin aracın özelliklerine ve motor hacmine belli oranda bağlı olduğu bir gerçek. Ancak ekonomik araç sürüşü için teknikler kullanarak da yakıt tüketimini azaltabilirsin. Yakıt tasarruflu sürüş teknikleri ile büyük oranda tasarruf sağlayabilirsin.

Bir araştırmaya göre araç sürerken yakıt tasarrufunun nasıl yapılacağını bilen bir sürücü, bu kurallara uyduğu zaman diğer sürücülere kıyasla kilometrede %30 ila %50 arasında bir tasarruf sağlayabilir. Yakıt zamları göz önüne alındığında bu oldukça değerli bir oran değil mi? 

Pedalları Doğru Kullanmak

Araç kullanırken yapılan her fren, depondan birkaç damla yakıtı alır. Bu tabii ki fren yapmaman gerektiği anlamına gelmez. Fakat hayatın her alanında olduğu gibi araç kullanırken de gereksiz hareketlerden kaçınmak gerek. Freni gerekli olduğu anlarda kullanarak bir miktar yakıt tasarrufu sağlayabilirsin. Vitesi boşa almak da her zaman bir tasarruf yöntemi olarak bilinir. Özellikle yeni nesil araçlarda kompresör, araç kullanılırken ayağını gazdan çektiğinde devreye girer. Kompresörün devreye girmesi sonucu yakıt pompası yakıtı çekmez ve tasarruf bu şekilde sağlanır. Bunun sonucunda frenler de daha az kullanılır. Böylece hem yakıt tüketiminden hem de olası fren balatası masrafından kurtulabilirsin.

Araçla ani bir şekilde hızlanıldığında motora yüksek oranda yakıt iletilir. Bu yüzden araç kullanırken hızı yavaş yavaş artırmak gerekir. Her ani hızlanma, cebinden birkaç kuruşu alır götürür. Gaz pedalına hiç basmamak ise bazen daha fazla yakıt harcamana neden olur. Gaz pedalına basmadığın sürece araç yavaşlar ve aracı tekrar hızlandırmak için gaz pedalına yüklenmen gerekir. Gaz pedalından ayağını çekmek tasarruf yaptığını düşündürse de aslında israfa sebep olur. 

Her Şeyin Bakımı Zamanında Olmalı

Tasarruflu araba kullanma teknikleri arasında en çok gözden kaçanlardan biri lastiğin havası ile alakalıdır. Verimli araç kullanma amacındaysan lastiklerin hava basıncını sürekli kontrol etmen gerekir. Otomobil üreticisinin tavsiye ettiği değerler basınç için uygun değerlerdir. Bu değerler genelde aracın yakıt deposu kapağının altında ya da araçla alakalı kitapçıkta bulunabilir. Ayrıca üreticinin tavsiye ettiği boyutlarda bir lastik kullanmak da tasarrufu artırır.

Aracın nerede ve nasıl kullanıldığı onun ömrünü etkiler. Tozlu ve çamurlu arazilerde kullanılan araçların hava filtresi daha çabuk zarar görür ve bu yüzden sık kontrol etmek gerekir. Yakıt tasarrufu sağlayan en önemli etmenlerden biri de bu gibi araç parçalarının bakımlarının düzenli yapılmasıdır. Hava filtresi dışında motor yağı ve bujiler gibi parçaları düzenli değiştirmek hem yakıt tasarrufunu hem aracın performansını artırır.

Doğru Viteste Kullanım

"Ekonomik araç nasıl kullanılır?" sorusunun en önemli cevabı ise aracı doğru devirde kullanmak olabilir. Birinci vites, aracı hareket ettirmek için kullanılır. Bu viteste uzun süre gidildiğinde yakıt tüketim miktarı artar. Bu nedenle doğru devire gelindiğinde vitesi değiştirmek gerekir. Motorun yüksek devirlere ulaşması da tüketimi artırır. Her motorun verimli çalıştığı belirli bir devir aralığı bulunur. Tasarruflu araç kullanımı için aracı bu devirde kullanmak gerekir. Maksimum tork olarak ifade edilen tabir bu verimli aralığı ifade eder.

Araç üretim fabrikalarının verdiği yakıt tüketim verileri rüzgarsız ortamlarda belirlenir. Bu veriye ulaşmak çok zor olsa da özellikle hızlı araç kullanırken camları kapalı tutarak buna yaklaşık bir tüketim yapabilirsin. Otomobili ancak doğru viteste ve yol koşullarına uygun olarak kullandığında maksimum tasarrufa ulaşılabilir. Sakin ve doğru araç kullanımı hem yakıt tasarrufunu artırır hem de otomobilin kullanım ömrünü artırır. Sık şerit değiştirmek ve sürekli vites değiştirerek hızı azaltıp yükseltmek büyük oranda yakıt israfına neden olur.

Tasarruf sağlayarak otomobilini yenilemen dahi mümkün. Bu adımları uygulayarak edeceğin tasarruf ile tam da aradığın özelliklere sahip aracı bulur.com'da bulabilir, pek çok avantajdan yararlanarak güvenli bir alışveriş yapabilirsin. 

Otomobille ilgili aklında ne soru varsa cevabı bu forumlarda seni bekliyor.

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK