Otomobil Sahiplerine Özel

Ambulansı Otomobiller Çağıracak!

Avrupa Birliği üyesi ülkelerde satılan otomobiller, kaza gibi durumlarla karşılaşıldığı zaman otomatik olarak ambulans ve diğer acil yardım noktalarını arayacak.

artik-ambulansi-otomobiller-cagiracak

Avrupa Parlamentosu tarafından 2015 yılında alınan karar ile Nisan 2018’den itibaren üretilen tüm otomobillerin, acil durum çağrı sistemi olarak geçen “eCall” sistemine sahip olması kararlaştırılmıştı. Uygulamaya giren karar ile beraber Avrupa Birliği üyesi ülkelerde satılan araçlar, kaza gibi durumlar ile karşılaştıkları zaman otomatik olarak eCall ile Acil Durum Merkezi’ni arayacak. Sürücü görüşmeyi yapamayacak durumdaysa eCall sistemi kazanın gerçekleştiği yeri de bildirecek.

Kim Üretiyor?

ecall-sistemini-kim-uretiyor

Türkiye’de çoğunlukla ev eşyalarıyla tanınan Bosch, aslında birçok araç içi teknoloji geliştiriyor. eCall teknolojisi de bunlar arasında. eCall teknolojisini hayata geçiren şirketlere yardımcı olan Bosch, ürettiği sistem ile olası bir kaza durumunda hızlıca ilk yardım ekiplerine ulaşılabilmesini sağlıyor.

eCall Sistemi Nasıl Çalışır?

ecall-sistemi-nasil-calisiyor

Motor, fren gibi araç teknolojilerinde olduğu gibi bu sistemde de farklı markaların çözümleri de farklı olacaktır, ama biz şu an için önde olan Bosch eCall’u değerlendirmeye aldık. Araç ile seyir halinde olan sürücü bir kazaya karıştığı zaman eCall sistemi, otomatik olarak çağrı merkezini arıyor. Üstelik sistem 16 dili algılayıp konuşabiliyor ve diller arasında Türkçe de bulunuyor. Dahili olarak sistem içerisinde yer alan GPS sayesinde, sürücü konuşamasa bile tam olarak kazanın gerçekleştiği bölge, ilgili birimlere aktarılıyor. Ayrıca araç içerisine, farklı bir numaranın aranması için de manuel olarak kontrol edilebilen SOS düğmesi yerleştiriliyor. Bosch’un geliştirdiği sistem sayesinde ağır yaralı kazazedelerin zamanında müdahale ile kurtarılma oranının ciddi oranda yükselmesi bekleniyor. Ayrıca panik ile sürücünün ambulans gibi acil yardım merkezlerini arayamaması ve önlem alınamaması nedeniyle gerçekleşen ardışık kazaların da önüne geçilmesi sağlanıyor.

Eski Araçlara Takılabilecek

ecall-eski-araclarada-takilabilecek

Geliştirilen sistem, soket yardımı ile eski araçlara da monte edilebiliyor. Çakmak girişi olarak tabir edilen bölgeye takılacak bir soket ile kullanılabilecek eCall uygulaması tam olarak aynı verimlilikte çalışmasa bile otomatik arama gibi işlevleri yerine getirebilecek.

İlk Uygulayan Markalardan Biri Mercedes

mercedes-ecall-nasil-kullaniliyor

Açılımı “Emergency Call” olan eCall sistemini ilk kullanan markalardan biri Mercedes oldu. Mercedes marka bir araç, çağrı verdikten sonra acil yardım merkezine ulaşılıyor. Acil yardım merkezi, araçtan gelen bilgiyi hızlıca ambulans, çekici, polis ve itfaiye gibi birimlere iletiyor.

Mercedes’in duyurduğu bazı eCall kodları şöyle: 347, 348, 350, 351 ve EY5. Bu kodlara sahip olan araçlarda şu an için eCall desteği bulunuyor. Mercedes’in 2018 ve sonrasında üretilen neredeyse tüm modellerinde eCall sistemi bulunuyor. Aracın tavan kontrol bölgesinde yer alan eCall tuşu sayesinde merkezle iletişime geçip detaylı bilgi alınabiliyor. Mercedes’in eCall teknolojinin aktif olduğu ülkeler ise Almanya, Fransa, İtalya, Polonya, Hollanda, Belçika, Macaristan, Avusturya, Bulgaristan, Norveç, Litvanya, Malta, Lihtenştayn, Vatikan, Çek Cumhuriyeti, İspanya, Romanya, Yunanistan, Portekiz, İsveç, İsviçre, Finlandiya, İrlanda, Lüksemburg, Andorra, San Marino, Türkiye, Japonya, Çin, Güney Kore, Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Afrika Cumhuriyeti şeklinde sıralanıyor. Yani bu ülkelerde karışacağın kazalarda da eCall sistemine sahip aracın senin için yardım çağırabiliyor.

Otomobil satın almak istiyorsun ama hangi otomobili seçeceğine karar veremiyor musun?

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK