Otomobil Sahiplerine Özel

Ailenle Birlikte Aracın Da Büyüsün: Aile Arabası Nasıl Seçilir?

Yalnızken veya çocuk sahibi değilken küçük hacimli bir araç, tüm ihtiyaçları rahatlıkla karşılar. Ancak aile büyüdükçe çocukların sayısı arttıkça ihtiyaçlar da artar. Bir yerden bir yere seyahat ederken motor gücünden iç hacme, konforlu ısıtma ve soğutma özelliklerinden bagaj hacmine kadar pek çok özellik aranır olur. 

Aile Otomobili İçin En Uygun Araç Modelleri

Sedan araçlar, genişliği ve büyüklüğü ile aileni mutlu edecek niteliklere sahip. Aileler için en uygun araç tipi olduğu için en çok tercih edilen araçlar olarak öne çıkan sedan araçların dışında ‌SUV ‌(Sport ‌Utility ‌Vehicle), 7 kişilik kapasitesiyle ‌MVP ‌(Multi-Purpose ‌Vehicle)'ler de sıkça tercih edilir. Bagaj hacmi geniş arabalar, eşya taşımayı kolaylaştırır. Sedan araçlar geniş bagaj hacmi ile bu işlevi de yerine getirir. Sedan, ‌SUV ve ‌MVP tipi araçlarda arka koltukların büyüklüğü ve genişliği de çocuklu ailelerin istediği rahatlığı sunar. Bu araçların tavan yüksekliği de ekstra bir ferahlık sağlar.

Sedan, ‌‌SUV, ‌MVP olsun veya olmasın ‌sıcak - soğuk dengesini sağlayabilmek için klima da konfor ve rahatlık için olmazsa olmaz bir nitelik olarak ön plana çıkar. Ses yalıtımı, klima kadar önemli olmasa da seyahat esnasında rahatça sohbet edebilmek, birbirini duyabilmek için zaruri bir hal alır. Bu iç özelliklerin dışında süspansiyonun sahip olduğu esneklik de konforu artırır.

Aile Aracında Güvenlik Standartları Ne Olmalıdır?

Güvenlik her zaman konforun önünde olmalıdır. Araçta; ‌ABS (Kilitlenme Karşıtı Frenleme Sistemi), ‌ESP (Elektronik ‌Stabilite Programı), otomatik hız kontrol sistemi, hava yastıkları gibi güvenlik desteklerinin bulunması gerekir. Ön koltuktaki emniyet kemerlerinin dışında arka koltuklarda da emniyet kemeri de artık sabit bir özellik. Fren ve yağmur ‌sensörü, takip mesafesi kontrolünü sağlayan sistem, fren destek sistemi de güvenliği artırır. Çocukların aracın kapısını açmaması için çocuk kapı kilidi de kullanılmalıdır.

Bir araç kısa ve uzun seyahatler için ideal genişlikte olmalıdır. Bunun için araç seçilirken ‌segment önemli bir etkendir. Bazı ‌segmentler, aile aracı sınıfına girer. Peki, hangi araba çeşitleri aile arabası sınıfına girer? C ve D ‌segmenti araçlar, aile kullanımı için oldukça elverişlidir.

Türkiye piyasasında sedan, ‌hatcback ve ‌station ‌wagon gibi farklı kasa tipindeki C ‌segmenti araçlar; motor gücü, kasasının genişliği ve daha az yakıt tüketmesi ile en çok tercih edilen aile otomobilleridir. En iyi aile arabası modelleri ve fiyatları denince akla; ‌Volkswagen Golf, ‌Hyundai ‌i30, ‌SEAT ‌Leon, ‌KIA Cee’d, ‌Skoda ‌Octavia, ‌Nissan ‌Qashqai, ‌Volkswagen ‌Jetta, ‌Hyundai ‌Accent ‌Blue, ‌Ford ‌Focus, ‌Toyota ‌Corolla, ‌Opel ‌Astra C ‌segmentine dahil olan araçlar geliyor. C ‌‌segmenti, ekonomik aile arabası olarak vasıflandırılabilir. C ‌segmentine dahil olan araçlar, uygun fiyatları ve sahip oldukları özelliklerle alınabilecek en güzel aile arabası olarak nitelendirilebilir.

‌Geniş iç alanları, güçlü motorları, yüksek standartlardaki konforu ve ağır gövdeleriyle D ‌segmenti araçlar, lükse yakın özellikleriyle geniş ailelerin en çok tercih ettiği araçlardır. ‌Volkswagen ‌Passat, ‌Toyota ‌Avensis, ‌Mercedes C serisi, ‌Opel ‌Insignia, ‌Audi ‌A4 serisi, ‌Opel ‌Vectra, Alfa ‌Romeo 156 modelleri, ‌Renault ‌Laguna, ‌Ford ‌Monde, ‌Honda ‌Accord, ‌Mazda 6, ‌Skoda ‌Superb, ‌BMW 3 serisi otomobiller D ‌segmentine dahildirler. 

bulur.‌com aile arabası seçerken de işini kolaylaştırır. Pek çok alternatif sunarak hem bütçene hem de zevgine uygun bir araç bulmana yardımcı olur. Bulur.‌‌com aracılığıyla hiç vakit kaybetmeden uygun fiyatlı ve istediğin özelliklere sahip aracı seçebilirsin.

Otomobille ilgili aklında ne soru varsa cevabı bu forumlarda seni bekliyor.

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK