Otomobil Eğlenceleri

2018 Otomobil Fuarları Takvimi

Otomobil tutkunlarının merakla beklediği auto show tarihleri açıklanmaya başladı. Otomobil dünyasına yön veren fuar tarihlerini ve merak edilenleri derledik. 

Kaynak

Otomobil piyasasını bir insan vücudu gibi düşünürsen kalbi, “Auto Show” ya da Türkçe ismiyle otomobil fuarlarıdır. Yeni otomobil teknolojileri, markaların geleceğe yönelik düşüncelerini yansıtan konsept otomobiller ve belki de en çok merak edilen kısım olan yeni modellerin tanıtıldığı bu dev organizasyonlar, dünyanın dört bir yanında yapılıyor.  Hepsini takip etmek elbette çok zor ama en ünlülerinin tarihlerini ve belli başlı özelliklerini senin için derledik.

Otomobilin Kalbi: Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı (NAIAS)

detroit-otomobil-fuari-2018

Kaynak

İlk olarak otomobil sektörünün kalbinin attığı merkezlerden biri olan Detroit ile başlayalım. Kuzey Amerika’nın en büyük, dünyanın ise sayılı otomobil fuarlarından olan NAIAS’ın takvimi açıklandı. Detroit Otomobil Fuarı olarak da bilinen Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı bu yıl 13 Ocak ile 28 Ocak tarihleri arasında otomobil severleri ağırlayacak. Gitmeyi düşünüyorsan hemen biletini ve otel rezervasyonunu ayarlaman gerekiyor. Çünkü; dünyanın neredeyse dört bir yanından insan bu fuara akın ediyor. 

NAIAS 2017’de; Ford Amerika Birleşik Devletleri’nin neredeyse 20 yıldır en çok satan aracı olan Ford F 150’nin yeni modelini tanıtmıştı. Ayrıca yine 2017 fuarında, üretilen en başarılı minivanlar arasında gösterilen Chrysler Pacifica modeli tanıtıldı. Daha çok Kuzey Amerika otomobil piyasasına yönelik bir fuar olduğu için güçlü spor araçlar, minivanlar ve pickup’ların tanıtımı yapılıyor. Ayrıca Tesla gibi elektrikli otomobil sektörünün aktörleriyle ilgileniyorsan NAIAS senin için biçilmiş kaftan oluyor. Bu yıl fuarda; Türkiye’de oldukça sevilen Ford Focus’un 2018 modelinin tanıtılması bekleniyor. Bilet fiyatları ise; yetişkinler için 14, çocuk ve yaşlılar içinse 7 dolar olarak belirlendi. 6 yaşından küçük çocuklar için ücret talep edilmiyor.

Japon Teknolojisi: Tokyo Otomobil Fuarı

tokyo-otomobil-fuari-2018

Kaynak


Yüksek teknolojinin merkezi Japonya, otomobil severlerin göz bebeği modeller ile karşımıza çıkıyor. Farklı tasarımlar ile teknolojiyi birleştiren Japon üreticilerinin en sevdiği fuar ise kuşkusuz Tokyo Otomobil Fuarı’dır. Bu yılın Ekim ayı sonunda yapılması beklenen otomobil fuarının ilginç konsept araçlara ev sahipliği yapması bekleniyor.

Toyota, Suzuki, Honda, Daihatsu, Mitsubishi, Lexus, Mazda ve Subaru’nun tam kadro olarak katıldığı fuarda ayrıca Uzak Doğu pazarındaki rakiplerinden pay kapmaya çalışan Audi, FIAT, Volkswagen, Ford, Citroen, Alfa Romeo, Porsche gibi markalar yeni modelleriyle katılıyor. Toyota Corolla, Toyota Supra, Honda NSX gibi birçok efsanevi otomobilin ilk kez görücüye çıktığı yer olan Tokyo Motor Show’un bilet fiyatları genellikle 2.000 Japon Yeni oluyor.

En Kalabalık: Paris Otomobil Fuarı (Paris Motor Show)

paris-motor-show-2018

Kaynak


2014 yılında en kalabalık otomobil fuarı olma başarısını gösteren Paris Motor Show, bu yıl 120. yılını kutlayacak. Ünlü Fransız markaları olan Citroen, Peugeot ve Renault gibi markalara ek olarak diğer büyük Avrupalı markaların tam kadro olarak katılması beklenen fuar 4 Ekim ile 14 Ekim 2018 tarihleri arasında kapılarını açması bekleniyor. Paris Otomobil Fuarı 2018 yılı planlarına henüz bilet fiyatları dahil edilmedi. Ancak Fransızların bilet fiyatlarında çok fazla oynama yapmadığını ve 20 Euro gibi bir fiyat belirleyeceklerini söyleyebiliriz.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un geçtiğimiz günlerde açıkladığı “2040 yılında sıfır emisyon” politikası nedeniyle elektrikli otomobillerin, Paris Motor Show’da ön plana çıkması bekleniyor. Paris Otomobil Fuarı’nda Renault Grubu ve PSA Peugeot Citroen Grubu’nun elektrikli otomobil teknolojileriyle ilgili inovatif teknolojilerini ve yeni konsept otomobillerini duyurması bekleniyor. Son olarak Fransız mühendislerinin son hızla üzerinde çalıştıkları Peugeot 208’in 2019 modeli de Paris Motor Show’a yetişebilir.

Alman Severlerin Gözdesi: Frankfurt Otomobil Fuarı

frankfurt-otomobil-fuari-2018

Kaynak


Almanya’da yaşayan gurbetçilerden midir bilinmez ancak Türkiye’de Alman otomobilleri oldukça seviliyor. Alman otomobillerinin tanıtıldığı en önemli merkez ise International Motor Show olarak tanıtılan Frankfurt Otomobil Fuarı’dır. Fuara birçok marka katıldığı için ziyaretçi sayısı da bir hayli yüksek oluyor. Bunun önüne geçebilmek için Alman yetkililer ticari araçlar ile binek otomobilleri ayırma kararı almış. Tek sayıyla biten yıllarda Frankfurt Otomobil Fuarı, çift sayıyla biten yıllarda ise ticari araç fuarı düzenleniyor. Yani otomobilseverler Frankfurt Otomobil Fuarı’ndan 2018 yılında beklediğini bulamayacak.

2018 Cenevre Otomobil Fuarı'nda Seni Neler Bekliyor?

cenevre-otomobil-fuari-2018

Kaynak


Denize kıyısı olmadığı için çeşitli esprilerin konusu olan İsviçre’nin şirin ama bir o kadar da güzel şehri olan Cenevre, çikolatası kadar otomobil fuarıyla da meşhurdur. Cenevre Otomobil Fuarı genellikle konsept otomobiller ile gündeme geliyor. Geçtiğimiz yıllarda Renault Zoe, Hyundai Ioniqi, KIA Sportage ve Volkswagen Sedric gibi konsept otomobiller tanıtılmıştı.
2018 yılı Cenevre Otomobil Fuarı’ndan beklentiler ise hibrit ve SUV otomobillere doğru kaysa bile hatırı sayılır miktarda elektrikli otomobilin tanıtılması bekleniyor. Öte yandan Suzuki’nin Xbee Carry, Mitsubishi e-Evulation gibi otomobillerin Avrupa prömiyerlerinin Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapılması beklenenler arasında yer alıyor. Son olarak Türkiye’de çok sevilen Opel Corsa’nın 2019 modelinin tanıtımı da Cenevre’ye yetişebileceğini belirtelim. 88. Cenevre Otomobil Fuarı ya da bilinen adıyla Geneva Motor Show, 8 Mart ila 18 Mart 2018 tarihleri arasında kapılarını ziyaretçilerine açacak. Bilet fiyatları ise çocuklar için 9, yetişkinler için ise 16 İsviçre Frangı olacak. Üstelik fuar alanı, Cenevre Havalimanı’nın hemen yanı başında olduğu için eğer istersen bir gün içerisinde tüm modelleri rahatlıkla inceleyip aynı gün dönüş yapabilirsin.

C Sınıfının Savaş Alanı: Brüksel

bruksel-otomobil-fuari-2018

Kaynak


Brüksel Otomobil Fuarı, 2018 Auto Show takviminde Frankfurt’un yer almaması ve Ocak’ta yapılacak olması gibi nedenlerle ilgiyi üzerine topluyor. Geçtiğimiz yıllarda Avrupalı markaların eksiksiz katıldığı Brüksel Otomobil Fuarı’nda bu yıl C segmenti otomobillerde atak yapmaya çalışan Uzak Doğu ve Kuzey Amerika merkezli markalarında tam kadro gelmesi bekleniyor. Avrupalı kullanıcılar arasında neredeyse 20 yıldır C segmenti otomobiller ön planda ve markalar bu alandaki araç seçeneklerini her yıl arttırıyor. Brüksel Otomobil Fuarı 2018 yılında, Opel Astra K, Renault Megane 4 RS, Hyundai i30 N gibi yeni kasaları yakından görmene imkan tanıyor. Son olarak 96. yılında Brüksel Otomobil Fuarı’nın 12 Ocak ile 21 Ocak 2018 tarihleri arasında açık kalacağını belirtelim.

Yerli Otomobil Sahneye Çıkacak: İstanbul Auto Show 2018

Her yıl üzerine katarak ilerleyen İstanbul Auto Show’da bu yıl bir ilk yaşanacak. Her yıl çok sayıda otomobil markasının katıldığı İstanbul Auto Show 2018’de ilk kez yerli bir otomobil sergilenecek. Anadolu Grubu, Turkcell, BMC, Zorlu Holding ve Kıraça Holding’in ortak girişimiyle üretilecek olan yerli otomobil ile ilgili ilk bilgilerin 2018 İstanbul Auto Show’da açıklanacağı öngörülüyor. Makine Mühendisi olan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, otomotiv sektörü üzerine yaptığı doktora ile biliniyor. Ayrıca İstanbul Auto Show’da aksesuar ve akıllı sistemler gibi birçok farklı alandan marka da katılımcı olacak. İstanbul Auto Show’un Nisan ayının sonunda yapılması bekleniyor.
Dünya Motor Show Takviminin Belli Başlı Durakları
Artık neredeyse her ülkede otomobil fuarı düzenleniyor ancak çoğu belirli tip otomobillerin ağırlık kazandığı alanlar oluyor. Örneğin; 30 Mart ile 8 Nisan arasında kapılarını açacak olan New York Otomobil Fuarı 2018’de spor otomobillerin ağırlığı olacak. Belli başlı bazı fuarların ve tarihleri şu şekilde;

  • Chicago Otomobil Fuarı 2018 , 10 - 19 Şubat
  • Pekin Otomobil Fuarı 2018, 25 Nisan - 4 Mayıs
  • Boston Otomobil Fuarı, 11 Ocak - 15 Ocak
  • Dallas Otomobil Fuarı, 14 Şubat - 18 Şubat
  • Austin Otomobil Fuarı, 20 Nisan - 22 Nisan
  • Atlanta Uluslararası Otomobil Fuarı 2018, 21 Mart - 25 Mart
  • Madrid Otomobil Fuarı 2018, 22 Mayıs - 27 Mayıs
  • Riga Uluslararası Otomobil Fuarı 2018, 6 Nisan - 8 Nisan
  • Delhi Otomobil Fuarı 2018, 9 Şubat - 14 Şubat

Otomobil meraklılarına Bulur’dan 0 km ve 2.el Araba Önerileri

2018 otomobil fuarlarını merak edip de bu yazıyı sonuna kadar okuduysan, muhtemelen sen de bir otomobil tutkunusun. 
  
Yeni bir arabaya sahip olmak istiyorsan ancak ne alacağına karar veremiyorsan Otomobil Al fonksiyonumuzdan bize istediğin araçtaki özellikleri iletebilirsin. Beklentilerini anladıktan sonra 40 marka ve 151 model arasından sana en uygun araba seçeneklerini önermek bizim işimiz. 
  
Eğer arabanı değiştirmek ya da satmak istiyorsan seni en doğru alıcılarla bir araya getirme görevini de üstlendik. Onlarca kişiyle görüşmeden arabanı gerçek değerine satmanı biz de senin kadar istiyoruz. Arabanın 2.el piyasasını bilmiyor ve öğrenmek istiyorsan Otomobil Değerle hizmetimizden faydalanabilirsin. Bilgiye ihtiyacım yok arabamı hızlıca satmak istiyorum diyorsan Otomobil Sat’a tıklayıp, ilanını hızlıca oluşturabilirsin.

 

Otomobil satın almak istiyorsun ama hangi otomobili seçeceğine karar veremiyor musun?

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK