Güncel Otomobil Haberleri

2018 Hibritin Yılı Olacak

Ünlü otomobil markalarının 2018 model hibrit otomobil modellerini, teknik özellikleri ve tasarımları açısından yazımızda senin için ele aldık. 

hibrit-otomobiller

Gelecek yıllar içerisinde elektrikli otomobillerin giderek yayılması bekleniyor. Elektrikli otomobillere giden yolun en önemli kilometre taşı ise kuşkusuz hibrit otomobillerdir. Hibrit teknolojisinin gelişmesiyle birlikte elektrikli motorların verimliliği gözler önüne seriliyor. 2018 yılı içerisinde karşılaşacağın manzarayı ve en etkileyici hibrit otomobilleri senin için özetledik.

kia-niro-hibrit-otomobili-2018

Kaynak

Hibrit otomobillerin yükselmesinin iki temel nedeni bulunuyor. Bunlardan ilki kuşkusuz Paris İklim Anlaşması. Anlaşmaya göre 2040 yılından sonra Avrupa’da bulunan birçok ülke “sıfır emisyon araçlar” dışında kalanların üretimini yasaklayacak. İkinci kısım ise benzin ve dizel yakıt ile çalışan motorların bir türlü istenen verimliliğe erişememesidir. İçten yanmalı olarak tarif edilen motor teknolojisi; şanzıman, piston, pompa, supap gibi birçok parçaya sahip. Tüm bu parçalar nedeniyle oldukça karışık bir yapıdadır ve neredeyse her aktarımda da verimlilik düşer. Elektrikli motorların ise çok daha az parçası bulunuyor. Bu nedenle de çok daha verimliler. Sıfır emisyon değerine sahip araçları kullanmaya başlayana kadar hibrit araçların yaygınlaşacağı ön görülüyor. 2016’da sadece 950 adet hibrit otomobil satılmıştı. 2017 yılında ise bu sayı 4 bin 451 gibi oldukça yüksek bir orana ulaştı. Bunda en önemli etken ise yerli üretim hibrit modelleridir.
hibrit-otomobil-satislari-turkiye
Kaynak

Hibrit otomobillerin yükseldiğinden ve giderek kullanımının arttığından ya da elektrikli otomobiller ile farklarından daha önce uzun uzun bahsetmiştik. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için linklere tıklayabilirsin. 2018 yılı içerisinde yüksek satış rakamlarına ulaşması beklenen araçlar ise yazının kalan kısmında seni bekliyor.

Toyota C-HR Hybrid: Yerli

toyota-chr-hibrit-otomobil-yerli

Kaynak

Uzak Doğu kökenli markalar hibrit otomobiller konusunda bayrağı bırakacağa benzemiyor. Avrupalı markaları kendi ülkelerinde yenmeyi başaran Toyota, “Hibrit eşittir Toyota” sloganı ile kendinden ne kadar emin olduğunu gösteriyor. Avrupa pazarı için Sakarya’da bulunan fabrikanın ürettiği C-HR Hybrid, Türkiye’nin ilk hibrit ve crossover otomobili olmayı başardı. Otomobilin içi ve dışı oldukça karakteristik ve markanın son yıllarda oluşturmaya çizgiler ile uyumlu. Düşük yakıt tüketiminden herhalde bahsetmemize gerek yok. Çünkü hibrit otomobillerin en önemli amaçlarından birisi olan düşük egzoz emisyon değerlerine ulaşması için az yakıt tüketmesi gerekiyor. Bu nedenle C-HR Hybrid yakıt tüketimiyle göz dolduruyor. Otomobilin bu kadar başarılı olmasının bir başka nedeni ise “C-HR indirimi” olarak halk arasında anılmaya başlayan ÖTV indirimidir. İndirim ile beraber C-HR Hybrid, benzer donanımlı otomobillerin birçoğundan çok daha uygun bir seçenek haline geldi. Anahtar teslim fiyatı ise 125 bin TL ile 137 bin TL arasında değişiyor. 2016 yılında sadece 28 adet satan Toyota C-HR Hybrid, 2017 yılını adeta domine etti ve 3 bin 381 adet sattı.

KIA Niro: Rekortmen

kia-niro-2018

Kaynak

Geniş boyutları ve hibrit olmasıyla tam olarak Toyota C-HR’ın rakibi olan Niro, çift bölgeli kliması ve kablosuz akıllı şarj noktası gibi özellikler ile C segmenti premium araçlar olarak nitelendirilen sınıfta arayacağın tüm özelliklere sahip. Otomobil ile ilgili çok fazla yorum yapılması gerekiyor ama öne çıkan ve övgüyü toplayan iki nokta bulunuyor. Bunların başında elbette her hibrit otomobilden bekleyeceğin düşük yakıt tüketimi geliyor. KIA bu konu da Guinness Rekorlar Kitabı’na dahi girdi. 100 kilometre içerisinde sadece 3.8 litre benzin tüketen aracın bir diğer övgü konusu özelliği ise KIA’nın artık alışılan süspansiyon teknolojidir. Genellikle asfalt üzerinde bulunan çukurlardan gelen etkileri azaltmak için markalar ayarları değiştiriyor ama bu durum süspansiyon sorunlarına neden oluyor. KIA ise tıpkı C’eed ve Cerato modellerinde olduğu gibi güçlü süspansiyonlar ile ev konforu yaşatıyor. 140 bin TL’den başlayan fiyatları ile Niro, SUV sınıfında oldukça mantıklı bir seçeneğe dönüşüyor. Mayıs ayı içerisinde ülkemize gelen Niro, toplam 118 adet satışta kaldı. Aracın nispeten düşük fiyatı ve yakıt tüketimi başarısı nedeniyle 2018’e damga vurması bekleniyor.

Hyundai Ioniq: Çevreci

hyundai-ioniq-cevreci-otomobil

Kaynak

Hyundai Grubu, dünyanın en büyükleri arasına girmeyi hedefliyor. KIA’yı da satın alan grup, elektrikli otomobile geçiş aşaması olarak gördüğü hibrit otomobillere sıkı bir giriş yaptı. Hyundai, Ioniq modeli ile düşük yakıt tüketimi konusunu kotarmayı başarıyor. Sonuçta bu otomobil hibrit teknolojisine sahip ve en büyük özelliği - Şu ana kadar 3 kere bahsettiğimiz üzere- düşük yakıt tüketimi olmalı. Bunun dışındaysa yine “Kore usulü” bir araç ile karşı karşıyasın. Tabir-i caiz ise “gırtlak dolu” bir otomobil. Bel desteği, elektrikli ve otomatik camlar, deri kaplı ön konsol, 12 volt girişi, hız sabitleyici, 8 inç boyutunda multimedia ekranı gibi birçok teknolojik oyuncağa sahip olan Ioniq, ihtiyaçları karşılamak konusunda gerçekten başarılı. Heyecanla beklediğin çevreci özellikleri elbette sona sakladık. Düşük yakıt tüketimi dışında volkanik taşlar ve şeker kamışı gibi geri dönüşebilen malzemeler ile Hyundai, çevreye duyduğu saygıyı gösteriyor. Ancak bu otomobil ile ilgili eleştireceğimiz önemli bir nokta var. Düşük yakıt tüketimini sağlamak için aerodinamik olarak aracın iyi dizayn edilmesi gerekiyor. Rüzgar sürtünmesini engellemek için aracın arka kısmında tavan oldukça fazla alçalıyor. Bu nedenle arka yolcu koltuklarının baş mesafesi ile ilgili ufak bir sıkıntısı bulunuyor ama diz mesafesi konusunda Ioniq, oldukça başarılı. Ioniq, tıpkı Niro gibi ülkemize geç giriş yaptı. Yeni yeni kendinden söz ettiren otomobil, yılı 166 adet ile kapatıyor.

Toyota Yaris Hybrid: Ufacık

toyota-yaris-hibrit-model

Kaynak

Toyota denilince ilk olarak akla sorunsuz bir deneyim ve reklamlar geliyor. Uzun yıllar düzgün çalışan ve bakım yaptıran kullanıcılarını kolay kolay üzmeyen motorlar üreten Toyota, bu başarısını reklamlarda da vurgulamayı ihmal etmiyor. “İyinin de iyisi!” ya da “Hibrit = Toyota” gibi reklam kampanyaları ile başarılı olan markanın Türkiye’de hem çok sevilen hem de çok satan modeli Yaris, geçtiğimiz yıllarda ülkemizde satışa çıkan hibrit versiyonu ile de başarıyı yakalıyor. 13 farklı dış renk ile rakiplerinin önüne geçen Toyota Yaris Hybrid, neredeyse markanın tüm otomobillerinde yaşadığı kronik sorun haline gelen kabin detayları konusunda başarısız. Oldukça kaliteli malzemelerin kullanıldığı ve ergonomiye özel önem verilen iç mekan ve desenler gibi küçük meselelerin halledilmesi gerekiyor. Oldukça sessiz çalışan Yaris Hybrid, ufak boyutları ile ülkemizde satılan hibrit otomobiller arasından hemen sıyrılıyor. Genellikle C ve daha üst segmenti sunulan hibrit teknolojisi, Yaris Hybrid ile beraber B segmentine kadar iniyor. Yaris Hybrid, hem boyutları hem de yakıt ekonomisiyle tam bir şehirli otomobil ve çiftlerin ya da tek çocuklu ailelerin vazgeçilmezi olmayı başaracak kadar iyi bir seçim. Toyota Yaris Hybrid fiyatları ise 90 bin lira ile 105 bin lira arasında değişiyor. 2016 yılını birinci kapatan Yaris Hybrid, C-HR’ın gölgesinde kaldı ve sadece 163 adet satabildi.

Lexus NX300: Premium

lexus-nx300-hibrit

Kaynak

Toyota’dan galiba yeterince bahsettik. Seni sıkmamak ve tekrara düşmemek adına Toyota faslını geçiyoruz. Toyota, üst segment otomobilleri kendi adıyla satmak yerine Lexus markasıyla satıyor. Neredeyse tüm yürür aksam ve motor, Toyota tarafından geliyor ama yukarıda bahsettiğimiz kabin detayları konusunda Lexus, gerçekten çok başarılı. Donanım konusuna girmeyelim diyoruz. Bu kadar üst düzey bir otomobilin düşük seviye donanım ile gelmesi zaten beklemiyorsundur. Adet yerini bulsun diye baz donanımda bulunan birkaç özellikten bahsedelim. Lexus NX300 modelinde; dönen düğme ile kontrol edilebilen ve oldukça başarılı multimedya ekranı, elektrikli olarak çalışabilmesini sağlayan EV modu ve geri görüş kamerası gibi birçok özellik bulunuyor. Premium bir otomobilden beklenebilecek tüm konfor ve sürüş dinamiklerine sahip olan NX300, 80 bin Euro’dan başlayan fiyatlar ile alıcılarını bekliyor. Premium hibrit otomobiller arasında ön plana çıkan araç 13 adet sattı.

Toyota RAV4 Hybrid

toyota-rav4-hibrit-model

Kaynak

“Toyota da artık kabak tadı verdi!” diyebilirsin ama yapacak bir şey yok. Türkiye’de binek otomobiller ve hibrit denildiğinde ilk olarak akla gelen marka Toyota. Efsanevi SUV modeli RAV4 ise en başarılı otomobiller arasında gösterilebilir. Yıllardır değişmeyen ana hatlarına ek olarak; dört çeker özelliği, konforu ve sorun çıkartmayan motoru ile bilinen RAV4, hibrit modeli ile de göz dolduruyor. Pek çok SUV’den daha ağır olan RAV4 Hybrid, geleneksel fosil yakıtlı ve premium özelliklere sahip araçların neredeyse tamamından daha az yakıt tüketiyor. Sıra belki de çok merak ettiğin konu olan fiyata geldi. RAV4 Hybrid’in Türkiye satış fiyatı 192 bin TL’den 252 bin TL’ye kadar uzanıyor. En lüks SUV’ler arasında gösterilen RAV4, 314 adet ile gayet başarılı bir seviyeye ulaştı.

Volvo XC90 T8: Güvenli

volvo-xc90-t8-hibrit-model

Kaynak

Volvo, denilince birçoklarının aklına ilk olarak güvenlik geliyor. Volvo’nun Plug-in Hybrid teknolojisi ile çalışan otomobili XC90 T8, Kuzey Amerika’nın korkulan test kuruluşu Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü’nün “otomobil avcısı” olarak bilinen “Small Over Lap” testinden tam puan almayı başarıyor. Volvo’nun bilindik hatlarına sahip olan aracın kabini ise oldukça ferah bir ortam sunuyor. İstediğin şekilde kişiselleştirebileceğin otomobilin satış fiyatı 640 bin TL’den başlıyor. Oldukça geniş bir fiyat skalasına sahip olan otomobilin en yüksek donanım seviyesi ise 1 milyon TL gibi fena sayılmayacak bir ücret olsa da XC90 T8, 11 adet sattı.

Toyota Auris Hybrid: Yeni Gözde

toyota-auris-hibrit-2018

Kaynak

Toyota’nın uzun yıllardan beri sevilen ve gözde modellerinden biri olmayı başaran modeli Auris, hibrit versiyonu ile de aynı başarıyı sürdürüyor. En başından beri sportif bir araç olarak tasarlandığı için hibrit bir otomobilden beklenenden bile yüksek performans sunuyor. Otomobil üstün teknolojisine ek olarak güçlü motoru ile ülkemizde çok sevildi ve ilk yılında 314 adet satıldı. Satışa etki eden bir diğer nokta ise tabii ki donanım. Auris Hybrid ile Premium donanım seviyesiyle birlikte; geri görüş kamerası, çift bölgeli otomatik klima, ayarlanabilir ön kol dayama ve akıllı park desteği gibi farklı özellikler sunuluyor. ÖTV teşvikinden de yararlanan Auris Hybrid’in 2018 yılında satış adetlerini katlaması işten bile değil.

 

Otomobil satın almak istiyorsun ama hangi otomobili seçeceğine karar veremiyor musun?

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK