Oto Galeri

2018 Detroit Otomobil Fuarı'nın En İyileri

13 Ocak'ta kapılarını otomobil tutkunlarına açan 2018 Detroit Otomobil Fuarı'ndaki en iyi otomobil modellerine yazımızda senin için yer verdik. 

Kaynak

Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı (NAIAS) ya da daha çok tercih edilen ismiyle Detroit Otomobil Fuarı, 13 Ocak’ta kapılarını açtı ve tam 15 gün süreyle otomobil tutkunlarını ağırladı.

Kuzey Amerika’nın En Büyüğü

2019-model-audi-detroit-otomobil-fuari

Kaynak

Dünyanın son yıllarda en önemli otomobil fuarları arasında gösterilen NAIAS’ın birçok farklı özelliği bulunuyor. Bunların başında ise Kuzey Amerika’nın en büyük otomobil fuarı olması geliyor.

SUV’ler Yıldızlaştı

naias-otomobil-fuari-2018

Kaynak

Kuzey Amerika pazarının en çok sevilen otomobil kasalarından olan SUV’lerin önemli bir bölümü ilk kez Detroit’te görücüye çıkıyor. Hazırsan başlayalım.

Lexus LF-1 Limitless: Gelecek

lexus-limitless-2018-detroit

Kaynak

Toyota’nın Kuzey Amerika pazarında lüks araç satabilmek için geliştirdiği Lexus, görenlerin dönüp tekrar bakmasını sağlayacak kadar etkili tasarımı ile 2018 Detroit Otomobil Fuarı’nda yerini aldı.

lexus-limitless-dis-tasarim-2018

Kaynak

Lexus, LF-1 Limitless adı verilen araç ile yeni bir amiral gemisine sahip olacak. Öyle tek bir satır ile anlatamayacağımız bir tasarım ile karşımıza çıkıyor. Öncelikle ön taraf ile başlayalım. Lexus LF-1 Limitless’in ön tasarımında fark edeceğin şekilde ızgara öne çıkıyor.

2018-lexus-limitless-farlar

Kaynak

Aracın ön kısmı adeta ızgara etrafında şekilleniyor. Sinyal grubu, LED gündüz farları ve logo ile ızgara adeta bütünleşiyor.

naias-lexus-limitless-2018

Kaynak

Arka taraf ise ön tarafa göre daha sade duruyor. Tabii bu sadelik Lexus LF-1 Limitless’ın genel hatlarına göre bir değerlendirme. Yoksa herhangi bir araca göre oldukça iddialı ve sert bir tasarım var.

ic-mekan-lexus-limitless

Kaynak

Aracın içi ise adeta gelecekten gelmiş gibi duruyor. Her yanda ışıklar, ekranlar ve düğmeler var. Lexus, sürücü odaklı konsol tasarımını tercih etmiş ve bunda oldukça başarılı bir sonuç ile karşılaşıyoruz. Spor direksiyon üzerindeki tuşlar ise neredeyse her araçta olduğu gibi sol orta kısımdan telefon ile başlıyor. Aracın neredeyse her yanında ekranlar bulunuyor.

2019 Model Jeep Chrokee: Efsane

jeep-cherokee-2019-model

Kaynak

Jeep, tarihi ve otomobil dünyasına kattıkları ile her zaman akıllara gelen bir marka olmayı başarıyor. SUV’ye ülkemizde daha çok cip deniyor ve tahmin edebileceğin gibi Jeep markası nedeniyle bu isim veriliyor.

2019-cherokee-jeep

Kaynak

Ülkemizde de popüler olmasının nedeni ise türünün ilk örneklerini sergilemesidir. Lafı uzatmadan 2019 model Jeep Chrokee’ye geçelim. Jeep, 2019 model Chrokee ile tasarım dilinde yarattığı değişimi pekiştiriyor ama eski alışkanlıklarını sürdürmeye de devam ediyor.

2019-jeep-cherokee-dis-tasarim

Kaynak

Yeni tasarım ile hatlar oldukça sertleşiyor ve yılların eskitemediği model gerçekten kaslı bir hal alıyor. Ön tarafta ise markanın alametifarikası haline gelen parmaklık formuyla ızgaralar sevenlerini karşılıyor.

jeep-cherokee-naias-2018

Kaynak

Bu kadar büyük bir aracın kabinin küçük olması da beklenemez. Amerikanvari tasarım ile iç mekan, görünümden çok işlevselliğe yönelik bir yapıya sahip. Otomobilin içerisinde Aplle Car ve Android Car destekli multimedia ekranı ya da arka yolcular için USB portu gibi teknolojik başka öğeler de bulunuyor.  

2019-ic-mekan-jeep-cherokee

Kaynak

Jeep, 2019 model Chrokee’yi kırmızının oldukça etkileyici bir tonuyla duyurdu. Renk sıcaklığı ile cezbedici olduğu kadar tonuyla da büyülüyor ve otomobilin hatlarını vurguluyor.

2019-cherokee-jeep-performansi

Kaynak

Testlerden yüksek bir sonuç alacağa benzeyen Jeep Chrokee’nin şaşe detayları ve airbag noktaları da yayınlandı.

Nissan XMotion: Fuarın Yıldızı

nissan-xmotion-2018-detroit

Kaynak

Renault-Nissan İttifakı’nın SUV ve crossover araçlarla ilgili çalışmaları son sürat devam ediyor. İttifak, 2017 yılında Türkiye’de en çok satılan 10 SUV arasına 3 model sokmayı başardı. İttifakın Japon kolu olan Nissan, konsept araçlarıyla bir süredir oldukça meşgul.

nissan-xmotion-konsept-suv

Kaynak

Frankfurt ve Seul gibi inovasyonun öne çıktığı fuarları kasıp kavuran marka, Detroit’i de boş geçmedi. Konsept araç olan Nissan XMotion’ı beraber inceleyelim.

nissan-xmotion-detroit-fuari

Kaynak

Araç dışarıdan bakıldığı zaman gelecekten gelmiş gibi görünüyor. Izgara tasarımı ise alışılmışın dışında ve oldukça ilgi çekici. Aracın LED ile donatılmış ön far grubu ile sert hatlara sahip olan jantları, her an uçacakmış izlenimi veriyor.

nissan-xmotion-tasarim-dis

Kaynak
Aracın kapıları farklı yönlere doğru açılıyor. İçerisine girdiğin zaman ise arkaya doğru uzanan konsol ile karşılaşacaksın. Uçak ve Formula araçları ile XMotion direksiyonu benzerlikler gösteriyor.

nissan-xmotion-ic-mekan-tasarimi

Kaynak

Karbon fiber hayranıysan araca bayılacaksın. Çünkü neredeyse aracın her yanında karbon fiber parçalar mevcut. Multimedia ekranı ise neredeyse tüm ön cam boyunca devam ediyor.

2019 Model Volkswagen Jetta: Yenilendi

volkswagen-jetta-yeni

Kaynak

Detroit Otomobil Fuarı ile Volkswagen ağzındaki baklayı çıkardı. Büyük bir yenilenme harekatına giren Volkswagen, Polo ve Golf’ün ardından Jetta’yı da baştan aşağı değiştiriyor. 2019 yılında karşımıza çıkacak olan Jetta, Volkswagen’in yeni tasarım dilini tüm hatlarıyla yansıtıyor.

2019-model-volkswagen-jetta

Kaynak

Yeni Polo ve Yeni Golf’te olduğu gibi 2019 model Volkswagen Jetta’da da sert hatlar tercih ediliyor. Hafifçe arkaya doğru yükselen bel çizgisi, kaput üzerinde bulunan sert hatlar ve ikiye bölünmüş ızgara ile Yeni Jetta oldukça kaslı görünüyor.

volkswagen-jetta-performans-2019

Kaynak

Volkswagen’in senelerden beri üvey evladı olduğu iddia edilen Jetta ile ilgili çalışmaları sadece dış tasarımla sınırlı kalmıyor. 2019 model Jetta, sürücü odaklı konsol tasarımıyla öne çıkıyor.

volkswagen-jetta-ic-mekan-tasarimi-2019

Kaynak

Head-up Display, elektronik kadran, geliştirilmiş multimedia ve daha büyük iç mekan ile yeni Jetta oldukça iddialı geliyor.
2019 Model Mercedes G Serisi: Ekselansları

2019-mercedes-benz-g-serisi

Kaynak

Oldukça yüksek satış fiyatı ve sunduğu lüks ile taraflı tarafsız herkesi kendine hayran bırakan Mercedes G Serisi’nin 2019 modeli de Detroit’te tanıtıldı. Yıllara meydan okuyan tasarımı ile yeni Mercedes G Serisi’nde seni nelerin beklediğine yakından bakalım.

2019-merdeces-benz-g-dis-tasarim

Kaynak

1979 yılından beri üretilen G Serisi’nin klasik görünümü asla ama asla değişmiyor. Çünkü o, bir Mercedes. Yine olabildiğince köşeli bir araç ile karşımıza çıkan Mercedes, araca modern bir yorum katmayı da ihmal etmiyor.

mercedes-logosu-2019

Kaynak

Dünya lansmanı için seçtikleri isim ise ünlü aktör Arnold Schwarzenegger. Herhalde bu kadar uyumlu bir ikili ile bir daha karşılaşmamız biraz uzun sürecek.

g-sinifi-mercedes-benz-2019

Kaynak

Araca bazıları “ekselansları” diyor. Ne olursa olsun korunan tasarım bunda en önemli etken. Dev Mercedes logosu tam olarak ızgaranın ortasında yer alıyor.

2019-mercedes-benz-g-detroit-otomobil-fuari

Kaynak

Kapıların bitiş noktalarında kesintiye uğrayan bir bel çizgisi mevcut. Yeni G Serisi’nin en çok değişikliğe uğrayan noktası ise tahmin edebileceğin gibi iç mekan oluyor.

2018-detroit-fuari-mercedes-g

Kaynak

İlk olarak boyutların büyüdüğünü söyleyebiliriz. Bu nedenle zaten ferah olan iç mekan, iyice evin salonuna dönüyor. Tabii ki bu bir Mercedes ve her Mercedes gibi sürücü odaklı bir yapıya sahip.

2019-mercedes-g-ic-mekan

Kaynak

Kadranla birleşik halde bulunan multimedia ekranı ile diğer lüks sınıf Mercedes’leri andırıyor. Isıtma ve masaj gibi özelliklere sahip koltuklar ile namıdiğer ekselansları ya da resmi adıyla 2019 model Mercedes G Serisi sevenlerini üzmeyeceğe benziyor.

Yeni Audi A7 Sportback

audi-a7-sportback-2019

Kaynak

Serinin yeni üyesinin henüz motor seçenekleri bilinmiyor. Ancak otomobilin bir hayli kaslı ve kendinden emin olduğunu söylemeliyiz.

2019-audi-a7-sportback

Kaynak

2019 model Audi A7 Sportback ile Plug-in Hybrid özelliğinin de gelmesi bekleniyor. Bir başka deyiş ile Audi A7 hibrit olacak.

2019-model-audi-a7-fuar

Kaynak

İçi ve dışı oldukça değişen yeni Audi A7 Sportback, güçlü çizgileri ile büyülüyor. Audi’nin 2017 yılı itibariyle yenilenen araçlarına eklediği devasa multimedia ekranı ile karşılaşacaksın.

Ford Mustang Bullitt

ford-mustang-2019

Kaynak

Vahşi Amerikan atlarından ilham alınarak tasarlanan ve her zaman adından söz ettiren Mustang, efsane olmasını sağlayan Bullitt filminin 50. yılı için özel tasarlanan aracıyla sahneye çıkıyor.

2019-ford-mustang-detroit-fuari

Kaynak

Geçtiğimiz yıllarda yenilenen ve oldukça sevilen aracın Bullitt versiyonu, 5 litrelik motora sahip olacak.

2019-ford-mustang-ic-mekan

Kaynak

Ford Mustang Bullitt, 400 beygiri aşan gücü ile kullanıcılarını performansa doyuracak.

Toyota Avalon

2019-toyota-avalon

Kaynak

Toyota’nın en büyük pazarı olan Kuzey Amerika için farklı araçlar üretmesi kadar normal bir şey yok. Detroit’te tanıtılan Avalon ile tanışmalısın.

toyota-avalon-yeni-model

Kaynak

Toyota’nın ürettiği en büyük binek araç olan Avalon, Kuzey Amerika’da satılıyor. Araç gerçekten büyük. Bu kadar büyük bir araç olmasının artıları da yok değil. Geniş bir iç mekan ile karşılaşılıyor.

toyota-avalon-ic-mekan-tasarimi

Kaynak

Toyota’ya yapılan eleştirilerin merkezinde ise genellikle iç mekan var. Avalon’un iç mekanı ise tek kelimeyle mükemmel.

toyota-avalon-donanim-2019

Kaynak

Araç devasa olduğu için konsol çok büyük ama Toyota, standart parçalar yerine aracın büyüklüğüne uygun parçalar kullanıyor ve göz doyurucu bir iç mekan elde ediyor.

Otomobil satın almak istiyorsun ama hangi otomobili seçeceğine karar veremiyor musun?

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK