Oto Galeri

2018 Cenevre Otomobil Fuarı'nın En İyileri

Merakla beklenilen Cenevre Otomobil Fuarı’nın 88. buluşması gerçekleşti.

cenevre-otomobil-fuari-2018

Kaynak

Çikolatası kadar lüks otomobil sayısı ile de öne çıkan İsviçre’nin en önemli merkezlerinden biri olan Cenevre, her yıl düzenlenen otomobil fuarı ile yüz binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Geçtiğimiz yıllarda Hyundai Ioniq, KIA Sportage ve Renault Zoe gibi araçların Avrupalı kullanıcılar ile ilk kez buluştuğu ve büyük ilgi toplayan Cenevre Otomobil Fuarı, 2018’de de birçok ilke imza atmayı başardı. Dilersen otomobil dünyasının "en iyilerini" beraber inceleyelim.

Yeni Toyota Auris: Bu Sefer Olmuş

toyota-auris-cenevre-otomobil-fuari

Kaynak

Toyota’nın yıllardan beri ürettiği ancak tasarımında yer alan çeşitli kusurlar nedeniyle bir türlü beklenen ilgiyi görmeyen aracı Auris, yeni tasarımı ile kendinden söz ettirmeyi başarıyor. Aracın far grubu, kaputun içerisinde gizlenmiş gibi duruyor ve geniş ızgaraya yer açacak şekilde merkeze doğru kısalıyor. Dışarıdan bakıldığı zaman öne doğru eğilen bir tasarım göze çarpıyor. Yer yer köşeli ve sert hatlara sahip olan Auris, kaslı bir araç. Yukarıya doğru yükselen çift bel çizgisi kullanılan aracın, tanıtımdaki çift renkli tasarımı nedeniyle uzun çizginin kaybolduğu yeri anlamak ilk bakışta oldukça zor.

toyota-auris-2018-cenevre-fuari

Kaynak

Yeni Auris, şu an olduğu gibi hibrit seçeneğe de sahip. 1.8 litrelik hacme sahip olan motor ile oldukça uyumlu olan Auris'in, Toyota’nın Türkiye’de en çok satan hibrit modeli C-HR kadar başarılı olması bekleniyor. Bunun dışında 1.2 litrelik benzinli motor ve artık klasikleşmiş CVT şanzıman ile sunulacak olan yeni Auris’in, 2018 Ekim’in de sevenleri ile buluşması bekleniyor.  

Skoda Fabia: İbiza ve Polo ile Uyumlu

skoda-fabia-cenevre-otomobil-fuari

Kaynak

Volkswagen Grubu, tasarım dili konusunda büyük bir yenilenmeye gidiyor. SEAT Ibiza ve Volkswagen Polo gibi B segmenti araçlardan başlayan yenileme çalışmalarının son ve en dikkat çekici halkası ise Skoda Fabia oluyor. Ibiza ve Polo düşünüldüğü zaman çok daha hafif bir geçiş yaşayan Fabia’nın, ön ve arka tasarımında birkaç rötuş bulunuyor. Ön taraftan başlayacak olursak ızgara çevresinde metalik renge sahip çita bulunuyor ve plakalığın olduğu kısım ile kaput birbiriyle neredeyse aynı hizaya konumlandırılıyor. Aracın arkasında ise neredeyse fark edilmeyecek birkaç çizgi ve hiza değişikliği görünüyor.

skoda-fabia-2018-cenevre

Kaynak

Aracın 1.0 ve 1.2 litrelik benzinli motor seçeneklerinin sunulacağı kesinleşmiş sayılır ama dizel versiyonun Türkiye’de satışa sunulup sunulmayacağı konusu henüz netlik kazanmadı. Ancak Skoda Fabia’nın yenilenen hali bile B segmenti 0 km araba piyasasını kızıştırmaya yetecek gibi duruyor.

Hyundai Santa Fe: Sonunda Yenilendi

hyundai-santa-fe-2019-cenevre-fuari

Kaynak

Hyundai’nin 2012 yılından beri yenilemek yerine çeşitli makyaj operasyonları ile piyasaya sürdüğü Santa Fe’nin dördüncü jenerasyonu, Cenevre Otomobil Fuarı’nın yıldızı olmayı başardı. Yeni Hyundai i30’dan gözlerin alıştığı geniş ızgara tasarımı kullanılan otomobilin dışı neredeyse baştan aşağı değiştirilmişe benziyor. Düz ve yüksek bir bel çizgisi ile sevenlerini mutlu etmeyi başaran 2019 model Santa Fe, geniş bir kabin sunuyor. 5 kişinin rahatlıkla seyahat edebileceği şekilde dizayn edilen aracın 8 kişi kapasiteli XL modeli de mevcut. Otomobil, benzinli 2.0 ve dizel 2.0 litrelik motor seçeneklerine sahip. 2019 model Hyundai Santa Fe ile ilgili fiyat detayı ise bulunmuyor.

KIA Ceed: Kesme İşareti Yok Oldu

kia-ceed-2018-cenevre-otomobil-fuari

Kaynak

Avrupa’da yer alan neredeyse tüm otomobil fuarlarında gibi Cenevre Otomobil Fuarı 2018 de küçük hacimli otomobillerin merkezlerinden olmayı başarıyor. Özellikle Avrupalı kullanıcılara hitap eden tasarımları ve hacimleri ile öne çıkan araçlardan KIA Ceed’in boyutları büyüyor. 3. jenerasyonu ile Cenevre’nin tozunu attıran otomobil, sınıfında sık sık karşılaşılmaya başlanan 1.0 litrelik turbo beslemeli benzinli motor seçeneğine de artık sahip. 2018 model KIA Ceed’in ilk dikkat çeken özelliği ise eskiden ikinci “e” harfinden sonra kullanılan kesme işaretinin kaldırılması oluyor. Tasarım açısından bakıldığı zaman ise far grubunun değiştirildiği ve ana hatların keskinleştiği görülüyor.

kia-ceed-cenevre-otomobil-fuari

Kaynak

Motor seçenekleri daha detaylı incelendiğinde turbo beslemeli motorların yanı sıra atmosferik motorların kullanıldığı da göze çarpıyor. Uzak Doğu ve Kuzey Amerika otomobil piyasasında hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesine sahip olan atmosferik motorlar, ülkemizin de dahil olduğu Avrupa pazarında turbo seçenekler kadar sevilmiyor. Bu nedenle KIA’nın sadece turbo beslemeli motora sahip seçenekleri ile Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. Yani Yeni KIA Ceed, 1.0 ve 1.4 litrelik turbo beslemeli benzinli ve 1.6 litrelik dizel motor seçenekleri ile ülkemize gelecek gibi görünüyor.

Jeep Wrangler: Geliyor

jeep-wrangler-cenevre-otomobil-fuari

Kaynak

Jeep markası ile özdeşleşen Wrangler modelinin yeni jenerasyonu, sevenlerini mutlu etmeyi başarıyor. İkonik bir model olduğu için tasarımında büyük değişiklikler yaşanmayan araç, parmalık formuna sahip ızgaralara ve yuvarlak far grubuna sahip. Aracın tasarımında yer alan en büyük fark ise önden görünümün, ızgaraların olduğu kısmı içine alacak şekilde aşağıya doğru daraltılması oluyor. Dışarıya taşan tekerleri ve geniş çamurlukları ile Wrangler, şimdiden heyecan yaratmayı başarıyor.

jeep-wrangler-2018-model

Kaynak

2.0 ve 3.6 litrelik motor seçeneklerine sahip olan aracın, Türkiye piyasasına 2018’in 3. çeyreğinde girmesi bekleniyor. Özel Tüketim Vergisi ve Motorlu Taşıtlar Vergisi gibi nedenlerle 3.6 litrelik motorun Türkiye’de satışa sunulmayacağını şimdiden söyleyebiliriz. 2.0 litrelik benzinli motor, 265 beygir güç üretebiliyor. Bu güç, Türkiye şartlarında Wrangler’in, rakiplerinin önüne rahatlıkla geçebileceği anlamına geliyor.

Otomobil satın almak istiyorsun ama hangi otomobili seçeceğine karar veremiyor musun?

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK