Sıfır Km Otomobil Rehberi

2017'nin En Çok Satan Küçük Aile Araçları

2017 yılının en çok satan C segmenti otomobillerini senin için derledik. Hatchback kasa tipinin ağırlıklı olduğu otomobillere yakından bakalım.

2017-yilinin-en-cok-satan-kucuk-aile-araclari-neler

Kaynak

Türkiye’de binek otomobil piyasasını inceleme fırsatın oldu mu? Galeri işletmiyor ya da bir otomobil şirketinde çalışmıyorsan ayrıntılar hakkında yeterli bilgin olmayabilir. Biz senin için araştırdık ve bir sonuca vardık. Ülkemizde genellikle C sınıfı otomobiller tercih ediliyor. Avrupalılar ise bu sınıfı “küçük aile aracı” olarak adlandırıyor. Ülkemizin otomobil pazarının büyük bir kısmını kaplayan C segmentini ve en çok satılan araçları yakından inceleyelim.

2017-yilinin-en-cok-satan-c-segmenti-araclari

Kaynak

Sınıflandırmanın neden yapıldığını ya da hangi kriterlerle yapıldığını "Otomobil Segmentleri Ne Anlama Geliyor?" içeriğimiz ile ele almıştık. Bu konuda merak ettiğin tüm bilgiler içerikte seni bekliyor. Araçları incelemeden hemen önce bilmen gereken birkaç noktadan bahsedelim. Listede en çok Volkswagen Grubu araçları bulunuyor. Gruba ismini veren Volkswagen markası, iki araç; İspanyol kökenli üye SEAT ise tek araç ile listeye dahil oluyor. Ayrıca listedeki araçların farklı kasa tiplerinin bulunduğunu da belirtelim. Mesela listenin birincisi olan markanın aracı, 3 farklı kasa tipi ile satılıyor. Daha önce “2017’nin En Çok Satan SUV’leri” yazısı ile karşına çıkmıştık. Şimdi sıra aile araçlarında.

10 - SEAT Leon: Genç

2017-model-seat-leon-satis-sayilari

Kaynak

Leon, kaslı ve sportif görünümüyle gençlerin kalbine girmeyi başarıyor. Yırtıcı hatları ile çok sevilen SEAT Leon, 2017 yılı içerisinde 10.104 adet satıldı. Bu yoğun ilginin önemli bir kısmını da gençler oluşturuyor. Otomobilin özelliklerine de biraz değinelim.

2017-model-seat-leon-satislari

Kaynak

1.0 ve 1.2 litrelik benzinli motor ile 1.6 litrelik dizel motor seçeneklerine sahip olan Leon, Volkswagen Grubu’nun üyesi olduğunu otomatik DSG şanzıman ile gösteriyor. Ayrıca otomobilin manuel vites seçeneği de mevcut. Otomobilin tasarımı ise gençlere ve kendini genç hissedenlere hitap ediyor. Uzaktan bakınca orta kısma yerleştirilmiş ızgaralar ile kum saati görünümü sağlanıyor. Tavana doğru uzatılan cam ise sürücünün gökyüzünü görebilmesini sağlıyor. Otomobilin içi ise yeterli diz ve baş mesafesi sunuyor. Ayrıca start-stop, multimedia ekranı ve Cruise Control gibi özellikler de SEAT Leon’un tercih edilmesi için diğer nedenler oluyor.

9 - Volkswagen Jetta: Kurumsala Giriş

2017-model-volkswagen-jetta-satis-sayilari

Kaynak

Volkswagen’in araçlarına verdiği isimler her zaman için özel anlamlar barındırır. Jetta’nın keskin çizgileri ve kendinden emin görüntüsü de ismini almasına vesile olan Jet Rüzgarlarını andırıyor. Otomobil ilk olarak Volkswagen’in “tok kapı sesi” ile özdeşleşen modeli Golf’ün sedan versiyonu olarak piyasaya sürüldü. Yıllar geçtikçe de ayrı bir model olarak sahnelere çıkmaya başladı.

2017-model-volkswagen-jetta-satislari

Kaynak

Volkswagen Jetta, 2017 yılında 11.420 adet satıldı. Türkiye’de kurumsal şirketlerin garajlarını süsleyen araçların önemli bir kısmını Jetta oluşturuyor. Sedan kasa tipiyle oturaklı; benzinli motoru ve otomatik vitesiyle seri olması da otomobili rakiplerinden ayırıyor ve özellikle çalışan kesim için vazgeçilmez hale getiriyor. Büyük şehirlerde hissedilen en büyük problem olarak “yalnız kalamama” durumu gösteriliyor. Özellikle ofis çalışanları, gün içerisinde ulaşım süresini arttırsa bile yalnız kalabilecekleri tek alan olarak otomobilleri görüyorlar. Jetta için de gönül rahatlığıyla “yalnızken kullanılabilecek araç” yakıştırması yapabiliriz. Öyle ki araç tek başına kullanıldığı zamanlar sorun yaşanmaması için Yorgunluk Uyarı Sistemi gibi önemli güvenlik ekipmanları sunuyor.

8 - Hyundai Accent Blue: Her Yaşın Vazgeçilmezi

2017-model-hyundai-accent-blue-satis-rakamlari

Kaynak

Hyundai ile ilgili anlatılabilecek çok şey mevcut. Her marka gibi eksi ve artı yönleri var ama artıları son yıllarda hep önde oluyor. Bunların başında ise dolu donanım paketleri geliyor. Aracın içine hemen her özelliği yerleştiren Hyundai, rakiplerinin altında bir fiyat belirliyor. Accent Blue da bu pazarlama yönteminin iyi örneklerinden biri.

2017-model-hyundai-accent-blue-satislari

Kaynak

Hyundai Accent Blue, teknik özellikleri ile en yakın rakip olarak Volkswagen Jetta ile boy ölçüşüyor. Jetta’ya göre en önemli avantajı ise dizel motor seçeneğinin bulunması. Perde ve ön hava yastıkları ile ABS gibi güvenlik ekipmanları da aracın diğer artıları arasında. Hem uzun yol hem de şehir içerisinde kullanmak için oldukça uygun bir araç olan Hyundai Accent Blue, yaşlı ya da genç demeden herkes tarafından satın alınıyor. Elbette başta belirttiğimiz gibi zengin donanım bunda önemli bir etken. Hyundai Accent Blue’nun 2017 yılında 11.947 adet satması da başarısını ortaya koyuyor.

7 - Volkswagen Golf: Yıldız

2017-model-volkswagen-golf-satis-rakamlari

Kaynak

Volkswagen Grubu listede adeta gövde gösterisi yapıyor. SEAT Leon, Volkswagen Jetta ve son olarak Volkswagen Golf. Herhalde Türkiye’de en çok tartışılan araçları sıralarsak ilk 10 arasına rahatlıkla Golf girebilir. Eleştirilerin temeli ise fiyat politikası oluyor. Golf listeye girebilen araçlar arasında en pahalı modellere sahip olanı. Aracı tamamen dolu hale getirdiğin zaman 150 bin TL gibi bir fiyat çıkıyor. Bu fiyat politikasına rağmen C segmenti araçların yıldızı olarak adlandırılan Volkswagen Golf’ü inceleyelim.

2017-model-volkswagen-golf-satislari

Kaynak

Volkswagen Golf ile ilgili her eleştiriyi kabul edilebilir ama bu araç gerçekten konforlu ve şehir içerisinde yapamayacağı şey yok. Sürat, çabukluk, konfor, kolay kullanım ve işçilik gibi özellikleri birleştirdiğin zaman Volkswagen Golf ile karşılaşacaksın. Aracın hem dizel hem de benzinli motor seçenekleri bulunuyor. 18.102 adet gibi iddialı bir satış rakamına ulaşan Golf; soğutmalı torpido, ön kol dayama, yol bilgisayarı ve yokuş kalkış sistemi gibi avantajlar sunuyor.

6 - Honda Civic: Sedan

2017-honda-civic-satis-rakamlari

Kaynak

Honda Civic’in iki farklı kasa tipi bulunuyor. Bunlardan birincisi Honda Civic HB kodlu olan ve sona eklenmiş koddan anlayabileceğin gibi hatchback versiyon. İkinci seçenek ise sedan kasa tipi. Yenilenen yüzü ile 2017 yılında boy göstermesi nedeniyle özellikle sedan versiyonda ciddi bir satış başarısı gösteriyor. Toplam satış adedi ise 19.195. Honda Civic, geniş ve zengin iç mekanıyla ön plana çıkıyor. Civic’te ayrıca anahtarsız çalıştırma, hız sabitleyici ve navigasyon gibi konfor özellikler de seni bekliyor. Aracı “hayran” otomobili olarak değerlendirmen mümkün. Etkileşim ve etkinlikler konusunda Honda Civic’in kitlesi oldukça yüksek bir etkileşime sahip. Aracın hayranları tarafından sosyal medya üzerinden etkinlikler organize ediliyor.

5 - Ford Focus: Sıyrıldı

2017-model-ford-focus-satislari

Kaynak

Listenin en tepesi haricinde satış rakamlarında çok büyük farklar bulunmuyor. Genellikle araçlar arasında 3 ile 4 bin gibi bir satış farkı var. Focus toplamda 22.943 gibi oldukça yüksek bir satış rakamına sahip. Ford'un, ülkemize en erken gelen otomobil markalarından olması ve Türkiye’de bugüne kadar onlarca farklı model üretmesi ise güven duyulmasını sağlayan diğer özellikleri arasında gösterilebilir. Focus modeli ise farklı kasa seçenekleri ile beğeniliyor. Tabii ki bu kadar fazla satan herhangi bir otomobilin tek iyi özelliği, birçok model seçeneğinin bulunması olarak gösterilemez. Küçük bir ailenin ihtiyaç duyabileceği her şeyi içerisinde barından Ford Focus; hız sabitleme, park sensörü, anahtarsız çalıştırma ya da multimedia ekranı gibi konfora yönelik birçok özellikle sunuluyor. Dizel ve benzinli motor seçeneklerine sahip olan Focus ile cep telefonunu da eşleştirebilirsin.

4 - Toyota Corolla: Klasik

2017-model-toyota-corolla-satis-rakamlari

Kaynak

Toyota, dünyanın en çok araç satan markası gibi ödülleri almış bir marka. Artık bir efsane halini alan otomobili Corolla ise “En çok satan araç” gibi iddialı bir unvana sahip. Bu kadar güzel bir arabayı anlatmamak olmaz diye zamanında düşündük ve 2017 Model Toyota Corolla’yı senin için yazdık. Toyota, Corolla için farklı bir strateji izliyor. Aracın güvenlik önlemleri neredeyse tüm donanım seviyeleri için aynı. Yani Toyota, herkesin güvenli bir araca binebilmesini hedefliyor. Donanımlar eklendiği zaman ise fiyatlar yavaş yavaş yükseliyor. 50 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Toyota Corolla’nın, yarım asrı doldurması şerefine özel olarak üretilen donanım paketi ise oldukça beğenildi. Bu paket ile gelen en önemli farklılık ise döşemelerde karşına çıkacak. Zıt tonlara sahip döşemeler ile araç rengi kombin edilebiliyor. Toyota Corolla’da karşılaşacağın özelliklerden bazıları şöyle: Geri görüş kamerası, gözlüklük, park sensörü ve çift bölmeli klima. Tüm bu özellikleri ve kendini ispat etmiş teknolojisi ile 2017 yılında Toyota Corolla 26.565 adet sattı.

3 - Opel Astra: Vazgeçilmez

2017-model-opel-astra-satis-rakamlari

Kaynak

Opel ve artık efsane haline gelmiş otomobili Astra ile ilgili çok fazla söylenti var. Bunlardan ilki ise iç mekanın kalitesiz olduğu yönünde. 2000-2005 yılları arasında üretilen modellerin iç mekanı ile ilgili gerçekten sorunlar vardı ama neredeyse son 10 yıldır üretilen modellerin iç mekan kalitesi oldukça yüksek. Bir diğer nokta ise aracın yolu tutmadığı ile ilgili ama takdir edersin ki ESP’nin icadıyla beraber bu sorun ortadan kalktı. Her araçta olduğu gibi Astra’nın da avantajları ve dezavantajları var. Bunları senin için sıralayalım.

2017-model-opel-astra-satislari

Kaynak

Opel Astra, 2017 yılı boyunca 27.059 gibi oldukça iddialı bir satış rakamına ulaştı. Astra’nın hem 4 kapılı hem de 5 kapılı versiyonları bulunuyor. Aracın oldukça geniş bir multimedia ekranı mevcut. Apple Car ve Android Car yardımı ile bağlanabileceğin ekranda neredeyse tüm işlerini halledebilirsin. Konsolun etrafında bulunan USB portları, alışıldık özellikler arasında ama Astra’nın arka koltukta seyahat eden yolcuları da düşündüğünü ve onlar için iki farklı USB portu koyduğunu belirtmeden geçmeyelim. Bir başka artısı ise en yakın rakibi olan Golf’e göre nispeten daha ucuz olması. Dezavantaj ise otomatik vitesli seçeneğin yakın rakiplerinden biraz daha fazla yakıt tüketmesi olarak karşına çıkacak.

2 - Renault Megane: Fransız

2017-model-renault-megane-satis-rakamlari

Kaynak

Renault ile ilgili onlarca eleştiri sıralayabilirsin ve bunların birçoğunun haklılık payı olduğunu düşünüyoruz. Eleştirilemeyecek noktalarının başında ise Renault’un dizel motorları ve yakıt tüketimi geliyor. Renault gerçekten düşük yakıt tüketimine sahip olan dizel motorlar üretiyor. Markanın bir başka başarılı olduğu ve öne çıktığı nokta ise her zaman çağı yakalayan tasarımları. Renault’un 2017 yılında ülkemiz sınırları içerisinde en başarılı aracı olan Megane’da ise bu iki özelliğin vücut bulduğunu söyleyebiliriz.

2017-model-renault-megane-satislari

Kaynak

Renault Megane ya da namıdiğer “yakıt cimrisi”, 2017 yılında tam tamına 43.480 adet sattı. C formuna sahip olan gündüz farları, yol bilgisayarı, yağmur sensörü ve multimedia ekranı gibi seçenekler ile araç ön plana çıkıyor. Araca dair bahsedebileceğimiz bir başka önemli nokta ise güvenlik. Renault Megane ile beraber standart olarak; çocuk koltuğunu güvenli bir şekilde bağlamanıza yardımcı olan ISOFIX yuvaları, frenlerin kilitlenmesini önleyen ABS ve yokuş kalkış sistemi gibi özellikler sunuluyor.

1 - FIAT Egea: Optimum

2017-fiat-egea-satis-rakamlari

Kaynak

2017 yılı boyunca FIAT Egea ve Renault Megane arasında kıyasıya bir rekabet yaşandı. Bu savaşı kazanan ise 47.704 adetlik satışla FIAT Egea oldu. Egea; hatchback, sedan ve station vagon kasa tiplerine sahip.

2017-model-fiat-egea-satislari

Kaynak

FIAT, Egea üzerine oldukça çalışmışa benziyor. Egea, ne Megane kadar düşük yakıt tüketimine ne de Volkswagen Golf kadar yüksek bir konfora sahip. Hatta araç, listeye girmeyi başaran herhangi bir aracın birçok iyi özelliğini geçemiyor ama tüm bu özelliklerin optimumunda yer alıyor. Yani Megane kadar olmasa bile düşük bir yakıt tüketimi ya da Golf kadar olmasa da ortalamanın üstünde bir konfora sahip.

Kaynak: Otomobil Distribütörleri Derneği

Otomobil satın almak istiyorsun ama hangi otomobili seçeceğine karar veremiyor musun?

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK