Sıfır Km Otomobil Rehberi

0 Kilometre Otomobil Alırken Hurda Araç Teşvikinden Nasıl Yararlanılır?

Hurda araç teşvik yasası ile hurda statüsüne çıkan aracın artık yeni bir araç için indirim fırsatı olacak. Hurda araç teşviki 2018 yılının en önemli sıfır araç alım kampanyası olarak pek çok kişinin yüzünü güldürecek. Sen de çok önemli avantajlar sunan bu yasa sayesinde çok daha kolay bir şekilde sıfır kilometre araç sahibi olabilirsin. 

Hurda Araç Teşviki Hangi Araçları Kapsıyor?

Binek otomobil, yarı römorklar için çekiciler, sürücü dahil on veya daha fazla kişi taşıyan minibüs, midibüs ve otobüsü, pikap, panelvan ve arazi taşıtı, station (steyşın) vagon araç, eşya taşımak için kullanılan van, kamyonet ve kamyon hurda araç teşvik yasası kapsamında sıfır kilometre araçla değiştirilebilir. Elbette aracı hurdaya çıkartıp sıfır kilometre bir araç satın almak için birtakım hurda araç ÖTV indirim şartları var. Araç bu şartları taşıyorsa hurda indiriminden faydalanıp yeni bir araç deneyimini hemen yaşamak mümkün. 

Hurda araç indirimi şartları içerisinde en önemlisi aracın 16 yaşını geçmiş olması. 16 yaşını geçmiş hurdaya çıkmaya hazır araç bütünlüğünü koruyorsa ve motor, şanzıman gibi aracın yürümesini sağlayan kısımlar araçta bulunuyorsa yasadan yararlanmak mümkün. Bir diğer şart ise hurdaya çıkartılan araç ile satın alınmak istenen aracın aynı cinsten olması. Yani binek araç hurdaya çıkarılırsa yine binek araç alınmak zorunda. Ayrıca muayenesi geçen araçların da hurda teşvikine başvurabilmesi büyük bir kolaylık sağlıyor.

Hurda Araç Teşvikinden Nasıl Yararlanılır?

16 ve üstü yaşta bir aracın hurda teşvikinden yararlanması için iki opsiyon var. Aracın bir daha kullanılmamak üzere hurdaya ayrılması ya da ihracatçılar vasıtası ile veya bizzat aracın sahibi tarafından başka bir ülkeye satılması gerekiyor. Yasa ile satın alınan bir araç için geçerli olacak hurda araç indiriminden yararlanmak için evvela aracını küçük bir ücret karşılığında Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Hurda Müdürlükleri'ne, bedelsiz olarak büyükşehir belediyelerine, İl Özel İdareleri'ne ya da özel sektör tarafından işletilen Ömrünü Tamamlamış Araç Toplama Merkezleri'ne teslim edebilirsin. Ayrıca aracı hurdaya ayırmak yerine doğrudan veya ihracatçılar vasıtası ile sıfır kilometre araç ihraç edilirse de bu indirimden yararlanabilirsin.

Tüm bu işlemlerin sonrasında alınan belgeler trafik tescil kuruluşuna verilerek aracın kayıt ve tescilinin silinmesinin talep edilmesi gerekiyor. Aracın kayıt ve tescilinin silindiğine dair belge alındıktan sonra sıfır kilometre araç almak üzere bu belge ile otomobil bayisine gidilip teşvik tutarı kadar kısmın tahsil edilmemesi isteniyor. Otomobil bayisi de teşvik tutarını araç alıcısından almıyor ve teşvik tutarı kadar indirimi sıfır kilometre aracın fiyatından düşüyor. Eğer araç hurdaya ayırma yerine ihraç etmek istenirse belge gümrük idaresinden alınıyor. 

Peki, hurda araç teşviki ne zamana kadar geçerli? Hurda araç indirim teşvikinden yararlanmak için son tarihi 31 Aralık 2019. Bu tarihe kadar bayilere başvurulması durumunda indirimden yararlanılabilir.

Hurda Araç İndirimi Nasıl Olacak?

Hurda araç indirim ile 10.000TL' ye kadar indirim kazanabilirsin. Ayrıca teşvik yasası kapsamında araç almak istiyorsan sıfır araç alımında uygulanan % 18' lik KDV'den de muaf kalabilirsin. Böylece uygulanan indirim miktarı 11 bin 800 TL'ye çıkacak. 

Otomobil dünyasını canlandıran hurda araç teşviki ile birlikte her firma düzenlediği kampanyalarla müşterinin ilgisini çekmeye çalışıyor. Geçen yıl yüzde 2.8 değerinde düşen otomobil satışlarının yükselmesinde bu yasanın da etkili olacağı öngörülüyor. ile Siz de bu avantajlı fırsatlardan yararlanarak kendinize en uygun aracı bulmak için bulur.com'u ziyaret edebilirsiniz. 

   

Otomobille ilgili aklında ne soru varsa cevabı bu forumlarda seni bekliyor.

İLGİLİ MAKALELER
DİĞER REHBER BAŞLIKLARI
PAYLAŞ
CANLI DESTEK